كارشناس ارشد معماری دانشگاه تهران:

آپارتمان نشینی متناسب با فرهنگ ایرانی نیست

آپارتمان نشینی متناسب با فرهنگ ایرانی نیست

هم پیما: قزوین- كارشناس ارشد معماری دانشگاه تهران اظهار داشت: آپارتمان نشینی متناسب با فرهنگ ایرانی نیست و باید الگوی شهرسازی با هویت و معماری بومی و محلی تعریف و اجرایی شود.


به گزارش هم پیما به نقل از مهر، عبدالرضا گلپایگانی در دومین همایش نقش معماری در سبك زندگی كه دوشنبه شب در تالار بهشتی قزوین برگزار گردید اظهارداشت: توجه به توسعه پایدار بعنوان حوزه ای كه در آن به الزامات بافت های تاریخی و منظرهای فرهنگی بعنوان سرمایه اجتماعی اهمیت داده می گردد دست یافتنی است. وی افزود: معماری ایرانی تلاش می كرد مصرف را به حداقل رسانده و با طبیعت دوست باشد اما در شرایط كنونی این وضعیت تغییر كرده و شهرهای ما ضمن دوری از طبعیت به محیط زیست هم اسیب می رساند.
گلپایگانی اظهارداشت: سوداگری مسكن، رسانه ها، مدیریت شهری، تخصصی شدن معماری، ستیز با فرهنگ خودی، كم توجهی به بافت تاریخی و ستیز با مظاهر فرهنگی خودی و تغییر الگوی حیات مركزی از عوامل صدمه زدن به شهرسازی است. معاون سابق طراحی شهری و معماری و شهرسازی شهرداری منطقه ۱۵ تهران اظهارداشت: تغییر فرآیند زندگی ایرانی و اسلامی، كم رنگ شدن ارتباط با طبیعت، بحران حركت و فعالیت كودكان و سالمندان، تبدیل خانه به كالای سرمایه ای به مشكلات شهرسازی كمك كرده است. وی اظهار داشت: وجود بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسكونی خالی در تهران در واقع پاسخگویی به سوداگری مسكن می باشد و امروز باید شاهد توسعه آپارتمان نشینی باشیم. گلپایگانی افزود: باید بپذیریم آپارتمان نشینی متناسب با فرهنگ ایرانی نیست و در دوره پهلوی اول شاهد تغییر الگوی معماری خانه از حیات مركزی و كوشك های قاجاری به خانه حیات دار بودیم و دومین تحول تغییر الگوی مسكن به سمت آپارتمان نشینی و افزایش جمعیت شهری بودیم.
كارشناس ارشد معماری بیان كرد: بازكردن فضا برای رعایت ضوابط ساختمان و معماری جدید، ارتقاء بخشی به بافت تاریخی و اجرای الگوی خانه های حیات دار، تبدیل خانه به كالای مصرفی و برداشتن موانع می تواند به احیا معمری اصیل ایرانی كمك نماید. در این مراسم اكبر اسكندری نژاد مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد علی حضرتی مدیركل میراث فرهنگی استان هم حضور داشتند. حاشیه: در شرایطی كه مسائل مطرح شده در این همایش استفاده های كاربردی زیادی برای اعضا شوراهای شهر استان داشت تا با نتایج تراكم فروشی و بی توجهی به معماری اصولی آشنا شوند تنها یكی از اعضا شورای شهر قزوین و تعدادی از جوانان و علاقمندان معماری و شهرسازی در آن حضور داشتند و نبود شهرداران و اعضا شوراها از نكات قابل توجه بود.
بهتر است با اطلاع رسانی بموقع و اجبار شوراها و شهرداران جهت شركت در اینگونه همایش هایی كه می تواند زمینه ارتقاء بینش و سطح تخصصی و مهارتی منتخبان مردم را فراهم آورد زمینه تصمیم گیری و برنامه ریزی اصولی تر را هموار نماییم.

1397/02/04
16:18:35
5.0 / 5
1610
تگهای خبر: توسعه , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما