بندر چابهار به رقابت غول های آسیا می پیوندد

بندر چابهار به رقابت غول های آسیا می پیوندد

به گزارش هم پیما یك بندر ایرانی دور افتاده امكان دارد محرك بعدی تنش های ژئوپلیتیكی میان دو كشور رقیب چین و هند باشد.به گزارش هم پیما به نقل از بلومبرگ، هند متعهد شده بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار كه در موقعیت استراتژیكی واقع شده است، هزینه كند. با این همه تغییرهای مكرر سبب شده ایران به امید سرعت بخشیدن به روند ساخت این بندر به جانب چین روی آورد.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سفری كه در مارس به اسلام آباد داشت، اظهار داشت: از سرمایه گذاری چینی و پاكستانی در چابهار استقبال می كند.

وی به توسعه بندر گوادار از جانب چین اشاره نمود كه نمایش ابتكار زیرساختی "كمربند و جاده" شی جین پینگ، رئیس جمهور چین است. این تغییر رویكرد برای ایران كه می خواهد تضمین كند چابهار یك موفقیت اقتصادی می باشد، منطقی به نظر می رسد اما ممكن است یك زیان استراتژیك برای هند باشد كه با توسعه حضور چین در اقیانوس هند مخالف است و پیش از این نگران بوده كه گوادار ممكن است به همراه سایر بنادر مورد حمایت چین از میانمار گرفته تا بنگلادش و سریلانكا، روزی بعنوان یك پایگاه نظامی مورد استفاده قرار گیرد.

هر گونه سرمایه گذاری رسمی از جانب پكن وضعیت استراتژیك برای دهلی نو برای سرمایه گذاری در چابهار را كه به مرز غربی پاكستان نزدیك است، تضعیف می كند. بندر گوادار بخشی از برنامه رییس جمهور چین برای فاینانس ۵۰ میلیارد دلاری سرمایه گذاری زیرساخت در پاكستان است و بازرگانان چینی هم هم اكنون حضور قوی در چابهار دارند.

به گفته دیوید بروستر، محقق ارشد در كالج امنیت ملی دانشگاه ملی استرالیا، دهلی نو احیانا این دیدگاه را خواهد داشت كه هر گونه حضور چینی در چابهار حتی اگر مربوط به اداره بندر نباشد، ممكن است بعنوان راهی برای تضعیف نفوذ هند نزد مقامات محلی مورد استفاده قرار گیرد.

دعوت ایران

اگرچه مشخص نمی باشد كه چین پیشنهاد ایران را خواهد پذیرفت اما مشاركت پكن بطور قطع به روند توسعه این بندر شتاب خواهد بخشید. به قول مانوج جوشی از اندیشكده بنیاد تحقیقات آبزرور دهلی نو، چین اتصالات ریلی دارد كه چین را به ایران متصل می كند و سرمایه گذاری های عظیمی در این كشور انجام داده است. چین حضور عمیق تری نسبت به هند در ایران دارد.

دعوت ایران برای سرمایه گذاری مورد استقبال پاكستان واقع شده است. دوستین خان جمال دینی، رئیس هیات مدیره سازمان بندر گوادار در این باره اظهار نمود: این اظهارات مثبتی است كه برای اولین بار از جانب آنها مطرح شده است دو كشور سرگرم مذاكره درباره سرویس باری جدیدی هستند كه بنادر در گوادار و كراچی را به بنادر ایرانی چابهار و بندرعباس متصل می كنند.

همكاری میان این دو بندر ممكن است فوق العاده باشد. هند و پاكستان دشمنان تاریخی هستند كه جنگ های متعددی با یكدیگر داشته اند در حالیكه هند و چین برای نفوذ ژئوپلیتیكی در جنوب آسیا مبارزه می كند.

به گفته ابراهیم جمیلی مدیر اتاق بازرگانی ایران- هند در تهرانریال توسعه بندر برای ایران حائز اهمیت است. این بندر یك قطب بازرگانی مهم در خلیج عمان خواهد بود. اولویت با هندی هاست. آنها مشاركت كرده و اولین كسی بودند كه پا پیش گذاشتند اما اگر سرمایه گذار دیگری بیاید و به چابهار علاقه مند باشد، مطمئنا فضا و فرصت كافی برای آنها و برای سرمایه گذاری آنها وجود دارد.

جمیلی همینطور تصریح كرد باآنكه صحبت هایی درباره مشاركت چین و پاكستان مطرح شده اما پاكستان در زمینه سرمایه گذاری رقیب جدی نیست. هند اولین بار در سال ۲۰۰۳ برای كمك به ایران به منظور توسعه بندر چابهار موافقت نمود و دو ترمینال ساخت كه یكی ترمینال باری چند منظوره و یك ترمینال كانتینری بود. اما پیشرفت ها به دنبال وضع تحریم های كشورهای غربی ضد ایران كه در سال ۲۰۱۵ برچیده شد، آهسته شد.

تاخیرها از آن زمان ادامه یافته اند كه شامل یك اختلاف دو ساله بر سر پرداخت ۳۰ میلیون دلار تعرفه از جانب هند برای واردات تجهیزات بندر به ایران بوده است.

راویش كومار، سخنگوی وزارت خارجه هند، هفته جاری اظهار نمود: روند ساخت به خوبی پیش می رود و هر دو طرف به صورت مرتبط دیدار دارند با این همه وی به تاریخ تكمیل پروژه اشاره ای نكرد. 

1397/01/22
15:36:41
5.0 / 5
1585
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما