عضو هیئت مدیره راه آهن كشور:

خط راه آهن اهواز به اصفهان با استفاده از فاینانس احداث می گردد

خط راه آهن اهواز به اصفهان با استفاده از فاینانس احداث می گردد

هم پیما: اهواز - عضو هیئت مدیره راه آهن كشور در ارتباط با خط راه آهن اهواز ـ ایذه ـ اصفهان اظهار داشت: بر مبنای توافقات انجام شده، این پروژه با استفاده از فاینانس احداث خواهد شد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، سعید رسولی عصر امروز شنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از خطوط ریلی اداره كل راه اهن جنوب با اشاره به اینكه توسعه حمل و نقل ریلی امروز یك لزوم است، اظهار نمود: در سال های ۹۰ تا ۹۵ حدود ۲۱۱ میلیون تن بار توسط شبكه ریلی كشور جابجا شد، در حالیكه در همین مدت حدود ۲۴۲ میلیون تن بار در مسیرهای موازی خارج از ریل با استفاده از جاده جابجا شده است.
وی با اشاره به مزایای حمل و نقل ریلی در مقایسه با حمل و نقل جاده ای، اضافه كرد: اگر مزایای انتقال بار از جاده كه برای هر تُن - كیلومتر ۸۰۰ ریال باشد، ۱۳۰ هزار میلیارد ریال به اقتصاد كشور هزینه وارد شده در حالیكه حمل و نقل ریلی مزایایی چون كاهش تلفات جاده ای، مصرف سوخت و آلایندگی های زیست محیطی را دارد.
عضو هیئت مدیره راه آهن كشور خاطرنشان كرد: هر اندازه به جابجایی بار در شبكه ریلی توجه گردد، به اثرگذاری مثبت مستقیم در اقتصاد كشور توجه خواهد شد و با این كار در توسعه شبكه ملی و سایر بخش ها از این مزیت بهره مند می شویم.
به گفته رسولی با عنایت به خصوصیت های بارز و مهم حمل و نقل ملی و نقش آن در اقتصاد كشور لازم است، برنامه های جدیدتر و جدی تری برای توسعه حمل و نقل ریلی وجود داشته باشد.
توجه دولت به ناوگان حمل و نق ریلی كشور
وی ادامه داد: تفاهمنامه های خیلی خوب و امیدبخشی در ارتباط با تأمین ناوگان جدید با كشور های روسیه و كره جنوبی منعقد شده است؛ از این محل ۴۵۰ دستگاه ریل باس (۱۵۰ قطار) به شبكه ریلی افزده می شود؛ در همین راستا و در قرارداد با كشور روسیه هم در حوزه مسافری حدود یك هزار واگن مسافری به این ناوگان ضافه می گردد.
رسولی افزود: خوشبختانه حمل و نقل ریلی چندین سال است كه به صورت جدی مورد حمایت مسئولان عالی كشور و در رأس همه مقام معظم رهبری قرار گرفته و رئیس جمهور در هر دو دولت، توسعه حمل و نقل ریلی را جزو اولویت ها دانسته و حمایت از طریق آهن در دستور كار دولت قرار دارد.
وی بیان كرد: مجلس شورای اسلامی در سال های گذشته حمایت بسیار جدی از حمل و نقل ریلی به عمل آورده و در آخرین اقدامات در بررسی لایحه بودجه سال آینده هم عنایت خاص داشته و مصوبات خوبی برای توسعه حمل و نقل ریلی داشته است.
رسولی با اشاره به اینكه در خوزستان زیر ساخت های اصلی شبكه ریلی وجود دارد، اظهار داشت: خیلی از مسیرها در این استان دو خطه هستند و خوزستان تنها استانی است كه دو اداره كل راه آهن در آن وجود دارد.
اتصال راه آهن شلمچه به بصره
رسولی با اشاره به اتصال راه آهن كشور با استفاده از اتصال محور جنوب به راه اهن بصره در عراق، افزود: مبحث اتصال راه آهن شلمچه به بصره نه برای خوزستان بلكه برای كشور از اهمیت زیادی برخوردار است؛ در همین راستا یك كریدور ترانزیتی به سایر كریدورهای كشور افزوده می گردد.
وی بیان كرد: این قطعه شامل یك پل و ۳۲ كیلومتر خط است؛ ساخت پل بر عهده ایران و مابقی برعهده كشور عراق است و طبق توافقات به عمل آمده در نهایت مقرر شد تا همه این ۳۲ كیلومتر از جانب كشور ایران اجرا و منابع آن را طرف عراقی تأمین كند.

عضو هیئت مدیره راه آهن كشورتصریح كرد: خوشبختانه این طرح در قانون بودجه قرار دارد و مذاكرات مربوطه با مجریان طرح هم صورت گرفته و همین امروز هم جلسه ای در این رابطه برگزار گردید و امیدوارم بزودی شاهد عملیات اجرایی آن باشیم.
رسولی اظهار داشت: اتصال مسیر سربندر به خرمشهر هم در امتداد طرح فوق قرار دارد كه به صورت كنسرسیومی با حضور منطقه آزاد اروند و شركت فولاد خوزستان و اضافه شدن شریك دیگری اجرا می گردد.
احداث خط راه آهن اهواز به اصفهان با استفاده از فاینانس
وی خاطرنشان كرد: البته راه آهن هم موظف شده تا ۱۵۰ میلیارد تومان به اجرای این طرح كمك نماید. مصوبه مورد نظر در این خصوص در ماه گذشته در هیئت وزیران به تصویب رسید و جلسات مستمری هم با طرفین قرارداد برگزار شد، بزودی شاهد عملیات اجرایی این پروژه خواهیم شد.
رسولی در ارتباط با خط راه آهن اهواز ـ ایذه ـ اصفهان توضیح داد: این پروژه به راه آهن جمهوری اسلامی ایران محول شد و در متن قانون برای این طرح كلمه مشاركت ذكر شده بود و بطور قطع به خاطر حجم سرمایه گذاری بالایی كه باید صورت بگیرد و بزرگی طرح كمی كار را به تعویق انداخته بود.
وی خاطرنشان كرد: امسال با پیگیری های استاندار خوزستان و راه آهن جمهوری اسلامی ایران قید مشاركت حذف و امكان استفاده از فاینانس برای این طرح فراهم گردید كه یك اتفاق خیلی بزرگی است.

1396/12/28
20:49:15
5.0 / 5
1825
تگهای خبر: توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما