نماینده اردبیل در مجلس:

بانك ها به جای توسعه محوری ساختمان داری می كنند

بانك ها به جای توسعه محوری ساختمان داری می كنند

هم پیما: نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بانك های عامل به جای بانكداری و توسعه محوری تلاش دارند با ساخت و ساز متنوع تنها به سیمای ظاهری خود توجه نمایند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، رضا كریمی در نشست با اصحاب رسانه در اردبیل با تبریك روز وكیل و مهندس به فعالان این عرصه اظهار نمود: ۲۱ ماه دوره مسئولیت ما در نمایندگی مردم در پارلمان سپری شده و در این مدت برخی اقدامات و فعالیت ها به انجام رسیده و بخشی از مطالبات مردمی مورد توجه و پیگیری قرار گرفته است.
وی تصریح كرد: در دو سال باقی مانده از این مسئولیت ما برای رفع ضعف و نقاط كاستی خود به راهنمائی ها و ارشادات و همراهی و همكاری مردم، منتقدان و اصحاب رسانه نیاز داریم تا بتوانیم به ماموریت خود در عرصه قانوگذاری و نظارت به شایستگی عمل نماییم.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به برخی اتفاقات اخیر در حوزه امنیتی و چالش های سیاسی در كشور اشاره نمود و اضافه كرد: ما ریشه بعضی از نارضایتی ها و اعتراض های مردمی را در حوزه اقتصادی و مشكلات معیشتی مردم می دانیم و لزوم دارد بر پایه گفتمان انقلاب اسلامی و منشور جدید خدمت رسانی به مردم به گونه ای عمل نماییم تا رضایت مردم فراهم آید.
كریمی ضریب امنیتی كشورمان را در میان كشورهای منطقه ای و حتی جهانی بی نظیر خواند و افزود: استكبار تلاش می كند تا تهدیدات بین المللی و جهانی خویش را به شكل منطقه ای و داخلی دنبال كند به صورتی كه امروز به بركت خون شهدا و مجاهدت رزمندگان اسلام خیلی از صدمه ها و تهدیدهای دشمن دفع شده و كشورمان در اوج عزت و عظمت به فعالیت خود ادامه می دهد.
وی خاطرنشان كرد: در این ۴۰ سال تمام منافع آمریكا و استكبار جهانی در این كشور به خطر افتاده و اگر روزگاری شاه عربستان و شاه ایران در نوكری آمریكا رقابت می كردند امروز به بركت انقلاب اسلامی، تدبیر امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران حاضر به دادن هیچ باجی به استكبار و ایادی آنها نیست.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به افزایش تهدیدهای منطقه ای و داخلی استكبار بعنوان یك سناریوی موفق آمریكا در سرنگونی اتحاد جماهیر شوروی اشاره نمود و اظهار داشت: این سناریو منجر به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد و آمریكا امروز با همین برنامه و به شكل تهاجمی تلاش دارد تا با خروج از لاك دفاعی اهداف شوم خویش را در ایران و كشورهای منطقه دنبال كند.
كریمی تنها راه دفع این توطئه ها و شیطنت ها را توجه به اصل همگرایی و هم افزایی اعلام و بیان كرد: ما تا زمانی كه بر پایه وحدت و همدلی كارها را به پیش ببریم و در رفع صدمه های اجتماعی و تامین معاش مردم و اقتصاد عزتمندانه حركت نماییم به یقین پیروز میدان خواهیم بود.
وی لزوم اصلاح نظام بانكی و مالیاتی را در كشور از لزوم ها خواند و اضافه كرد: متاسفانه بانك های كشورمان به جای نگاه توسعه ای بیشتر به ساخت و ساز مشغول هستند در حالیكه نگاه مدیران بانكی یك نگاه تجاری است و هیچگاه نگاه توسعه ای ندارند كه این خود یك آفت برای اقتصاد كشور به حساب می آید.
عضو كمیسیون كشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سازمان برنامه و بودجه كه نسبت به بخش بودجه ریزی بعنوان یك نهاد تخصصی دچار غفلت شده است، تصریح كرد: وظیفه سازمان برنامه و بودجه توزیع اعتبارات نیست بلكه باید در حوزه بودجه ریزی به شكل تخصصی و به صورت منطقی كارها عملیاتی شده و بستر و زمینه تقویت نظام مالی و پولی در كشور فراهم آید.
كریمی همینطور در نشستی دیگر با خبرنگاران اظهار داشت: تیم اقتصادی استان اردبیل تیم توانمندی نیست و امیدواریم استاندار اردبیل نسبت به ترمیم و تقویت این تیم اهتمام جدی داشته باشد.
عضو كمیسیون كشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: بنده مجلس دهم را مجلس كار و از لحاظ عملكرد در این دو سال موفق ارزیابی می كنم چون كه در این مجلس برنامه ششم توسعه در چهار ماه تلاش و پشتكار نمایندگان و دو برنامه سالانه ۹۶ و ۹۷ مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه در حوزه كشاورزی بعنوان اصلی ترین بخش در برنامه ریزی ششم كشور توجه به برخی اولویت ها و برنامه ریزی های اصلی را شاهد می باشیم، تصریح كرد: با عنایت به اینكه در كشور ۸۸ میلیارد مترمكعب منابع آب تجدیدپذیر وجود دارد ما به جای ۴۰ درصد استفاده از این منابع ۱۱۰ درصد و به میزان ۹۶ میلیارد مترمكعب از این منابع استفاده كردیم در حالیكه دولت مكلف شده است طی پنج سال ۱۱ میلیارد مترمكعب كاهش مصرف را با اجرای برنامه های توسعه آبیاری نوین سالانه در ۶۰۰ هزار هكتار از اراضی كشور به انجام برساند.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: مقرر است در برنامه ششم توسعه ضریب خودكفایی كشور در بخش كشاورزی به ۹۷ درصد برسد كه برای رسیدن به این اهداف باید ۳۵ میلیارد مترمكعب منابع آب تامین گردد كه اغلب به صورت آبیاری مدرن خواهد بود.
كریمی ادامه داد: ما اعتبارات استان اردبیل را در بودجه ۹۶ دو برابر افزایش دادیم به صورتی كه ۹۰ درصد اعتبارات تملك دارایی افزایش یافته و مقرر شده از محل كمك های فنی و اعتباری پروژه های زیرساختی مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطرنشان كرد: دولت موظف شده در قبال پرداخت بهای گندم كشاورزان با تاخیر متناسب با سودی كه بانك های عامل از كشاورزان دریافت می كنند به گندم كاران سود پرداخت كند تا بخشی از تاخیر و تعلل پرداخت بهای گندم كاران به شكلی جبران شود.
عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل اظهار داشت: مقرر شد از محل عوارض چشمه های آبگرم و سرد معدنی واقع در روستاها و مناطق شهری برای توسعه این مناطق منابع تزریق و تامین گردد تا امكان توسعه و تامین برخی زیرساخت ها در این مناطق فراهم آید.
كریمی بیان كرد: برای احداث سدهای معیشتی با عنایت به كمبود منابع اعتباری ملی و استانی مقرر شد از محل اجرای طرح آبیاری مدرن و تحت فشار ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار برای عملیاتی شدن این سدها در نظر گرفته شود.
وی با رد برخی مسایل حاشیه ای و موشوع تقابل نمایندگان استان در مجلس دهم اظهار نمود: ما نه تنها تقابلی با هم نداریم بلكه با همگرایی و وحدت و حضور موثر و كارآمد در كمیسیون های مختلف تلاش داریم به شكل ید واحد پیگیر مطالبات استان در سطح ملی باشیم؛ به صورتی كه هم اكنون هر یك از نمایندگان استان در كمیسیون های تخصصی مجلس حضور داشته و فعال می باشند.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مورد مشكل سرمایه گذار شركت آذران نیر هم اظهار داشت: بنده زمانی كه در نیر بخشدار بودم مجوزهای لازم برای سرمایه گذار صادر شد اما هم سرمایه گذار و هم دستگاه های دولتی هیچ كدام به تعهدات خود عمل نكردند و شرایط به گونه ای شده كه گله مندی ها از جانب این سرمایه گذار و پاسخ مسئولان و مدیران مرتبط را در یك تقابل واقعی شاهد می باشیم.
كریمی اضافه كرد: نه تنها سرمایه گذار این پروژه به تعهدات خود در ۷ یا ۸ سال اخیر عمل نكرده بلكه بنده معتقدم میراث فرهنگی و فرمانداری نیر هم به تعهدات خود عمل نكردند و هر دو طرف در این زمینه مقصر هستند.
وی در مورد سهولت صدور مجوز برای سرمایه گذاران در قالب راه اندازی پنجره واحد و حضور دستگاه های اجرایی با اختیار تام در حل مشكلات سرمایه گذاران بیان كرد: در ماه های اخیر و با حضور استاندار اردبیل روند كار در این حوزه تسهیل شده است.

تسهیم آب ارس كارشناسی انجام نشده است
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر مدیریتی در استان تصریح كرد: بنده بارها و با استفاده از رسانه های مختلف اعلام كردم كه تیم اقتصادی استان اردبیل تیم توانمندی نیست و شایسته است با تدبیر استاندار اردبیل این تیم مورد بازنگری و اصلاح و تقویت قرار گرفته و زمینه انتخاب مدیران شایسته در این استان فراهم آید.
كریمی با اذعان به ضعف مدیریتی در بعضی دستگاه ها و نهادهای دولتی اضافه كرد: ما در مورد شرایط مدیریتی ۲۴ دستگاه به استانداری پیشنهادات و راهكارهای تقویتی را اعلام كردیم و امیدواریم به سرعت تغییر مدیران با انتخاب شایسته ترین افراد صورت گیرد كه البته نظر نهایی در این زمینه با استاندار خواهد بود و ما تنها مشورت های مورد نیاز را عرضه می نماییم.
وی در مورد حقابه ارس و تسهیم غیركارشناسی در این زمینه خاطرنشان كرد: ما به وزارت نیرو اعلام كردیم كه باید حقابه و بهره برداران پیش از سال ۶۱ در این تسهیم مورد توجه قرار گیرند تا به شكل عادلانه تسهیم صورت گیرد.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به رفتار دوگانه وزارت نیرو در تعیین حقابه استان از قزل اوزن به میزان ۵۰ میلیون مترمكعب و نگاه غیركارشناسی به حوزه آبریز ارس اظهار نمود: ما از وزارت نیرو خواسته ایم تا در این تصمیم غیركارشناسی خود بازنگری كنند كه در همین ارتباط مقرر است وزیر نیرو در سال آینده در استان اردبیل حضور پیدا كند تا با بازدید از منطقه نسبت به بازنگری در این تصمیم اقدامات عملیاتی را شاهد باشیم.
كریمی در پاسخ به سوالی در باب مگاپروژه های مطرح شده از جانب استاندار قبلی اردبیل اظهار داشت: بنده قصد ورود به این حوزه را ندارم و بهتر است خود مجید خدابخش در این زمینه و نتایج آن توضیح دهد.
وی از منابع انسانی بعنوان محور توسعه یاد كرد و اضافه كرد: بدون مدل توسعه منابع انسانی سایر توسعه ها بی معنا و غیرمعقول به نظر می رسد و ما بارها در نشست با استاندار اردبیل از او خواسته ایم تا از منابع انسانی توانمند و كارآمد استان اردبیل در عرصه های مدیریتی استفاده نماید كه استاندار اردبیل هم قول داده در این باب با یك توجه جدی كارها و برنامه ها را پیگیری كند.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مورد فساد اداری در بعضی از دستگاه ها و نهادها بعنوان سوال یكی از خبرنگاران بیان كرد: در این زمینه باید قوه قضائیه و نهادهای نظارتی عمل كنند چون كه ما به صورت ریز در این زمینه نمی توانیم مسایلی را مطرح نماییم.

زیرساخت بندر خشك در استان اردبیل فراهم نیامده است
كریمی در مورد احداث بزرگراه تبریز – باكو اظهار داشت: اگر تبریزی ها می خواهند این پروژه را اجرایی كنند ما نباید آنها را نكوهش نماییم بلكه باید به این حركت و تدبیر آنها احسنت گفت.
وی در مورد احداث بندر خشك در منطقه اصلاندوز خاطرنشان كرد: بنده در آن مقطع هم اعلام كردم كه با طرح چنین مسایل غیركارشناسی مخالف هستم چون كه زیرساخت احداث بندر خشك و بارانداز كالا در این منطقه فراهم نیست.
عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل به ضعف برنامه های اجرایی در بخش كشاورزی اشاره و اظهار نمود: در حالیكه مقرر است سالانه ۶۰۰ هزار هكتار از اراضی كشور زیر كشت محصولات آبی به روش آبیاری مدرن برود اما در اردبیل كارهای انجام شده در این حوزه در ۱۰ شهرستان فاجعه بار است چون كه در سال های اخیر تنها ۵۰۰ هكتار از اراضی استان اردبیل به غیر از پایاب سد خدافرین به تجهیزات آبیاری مدرن آراسته شده كه در میان استان های كشور رتبه ۳۱ را داریم.
كریمی پرداخت ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات را در چهار سال اخیر در بخش صنعت و پشتیبانی از واحدهای تولیدی رقمی ناچیز و عملكرد تاسف بار توصیف كرد و اظهار داشت: عملكرد ما در پرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی در چهار سال دولت روحانی با ۲۸ میلیارد تومان جذب منابع تاسف بار است و ما در جذب منابع خارجی هم كارنامه قابل قبولی نداریم.
وی ممنوعیت انتقال بین حوزه ای را برپایه مصوبه مجلس به استثنای انتقال برای آب شرب خاطرنشان كرد و اضافه كرد: اردبیل در ۲۵ سال آینده به ۱۳۰ میلیون مترمكعب آب شرب و صنعت نیاز دارد و باید از هم اكنون و برای تامین این آب از سرچشمه های خرخر، قزل اوزن و آق چای اقدامات كارشناسی صورت گیرد.

كاهش قیمت زمین در شهرك صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی نمین
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ممنوعیت سرمایه گذاری های دولتی را برپایه اصل ۴۴ قانون اساسی خاطرنشان كرد و تصریح كرد: برپایه مصوبه مجلس و در پشتیبانی از سرمایه گذاران قرار شده در شهرك صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در گام اول كمتر از ۱۰ درصد نرخ زمین از سرمایه گذار گرفته شده و مابقی پس از بهره برداری تقسیط شود كه با چنین شرایطی ما كلنگ احداث كارخانه كریستال را در منطقه ویژه اقتصادی نمین بر زمین زدیم.

كریمی در مورد پتروشیمی اردبیل هم بیان كرد: این پروژه در زمان مطرح شدن بعنوان تولیدكننده اوره و آمونیاك مطرح بوده اما به علت عدم توجیه اقتصادی این محصول تلاش شده تا محصول آن به پروپلین تغییر پیدا كند تا با بازاریابی مناسب زمینه فروش آن فراهم آید.

وی امتناع بانك ملی را از عدم واگذاری سهام آن و اجرای این پروژه توسط بخش خصوصی در سال های گذشته بیان كرد و اظهار داشت: پس از پیگیری های مختلف بانك ملی این پروژه را به یك سرمایه گذار واگذار كرد و مقرر است به میزان ۱۲ میلیارد تومان فاز اول آن اجرایی و عملیاتی شود كه نقشه و مطالعات آن در حال انجام می باشد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مورد منطقه آزاد تجاری اظهار نمود: این لایحه در مرحله تكمیل نظرات كارشناسی و ارزیابی نهایی است و با عنایت به اصلاح نقشه و قرار گرفتن گرمی، بیله سوار، پارس آباد و همینطور نمین و اردبیل در محدوده این منطقه ما در دو نقشه منفصل تلاش كردیم پیشنهاد خویش را برای تصویب منطقه آزاد عرضه نماییم.
عضو كارگروه پیگیری منطقه آزاد خاطرنشان كرد: این كارگروه ۱۶ جلسه برگزار كرده و مقرر است لایحه منطقه آزاد كه نیاز به نصف به علاوه یك آرای نمایندگن مجلس را دارد سال بعد در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
كریمی افزود: ۷۰ درصد اراضی منطقه آزاد ملی و تنها ۳۰ درصد اراضی اشخاص است كه ما تلاش كردیم با حداقل معارض محدوده را برای تصویب نهایی این لایحه آماده نماییم.
وی در مورد پل شیشه ای هیر و افتتاح فاز اول آن در مردادماه بیان كرد: با بسته های تشویقی مجلس و دولت تلاش دارند تا سرمایه گذاران را در تولید فرصت های اشتغال كمك و یاری كنند كه نمونه آن پل شیشه ای هیر و یا كارخانه كریستال اردبیل است.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتقال آب از نئور مطرح نیست بلكه ما تلاش داریم حقابه روستائیان را با استفاده از لوله كشی و با اصلاح كانال های سنتی به مزارع آنها منتقل نماییم.
كریمی با رد شایعه افزایش قیمت حامل های انرژی اظهار داشت: هر چند دولت مجاز است تا ۲۰ درصد قیمت حامل های انرژی را در قالب برنامه ششم افزایش دهد اما در بودجه سال ۹۷ افزایش قیمت حامل های انرژی ممنوع شده است.
وی در مورد راه آهن اردبیل و اعتبار ۹۰ میلیارد تومانی آن در سالجاری تصریح كرد: تا آخر سال ۱۰۰ درصد این منابع جذب خواهد شد و برای پرداخت مطالبات پیمانكاران در سال آینده هم ۱۴۵ میلیارد تومان منابع برای تحرك بخشی به این پروژه اختصاص می یابد.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی بیان كرد: علاوه بر این مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان هم قرار شده از محل صندوق توسعه ملی به راه آهن اردبیل اختصاص پیدا كند.
كریمی در انتها به برخی نتایج سفر اعضای كمیسیون كشاورزی مجلس به استان اردبیل اشاره و اظهار نمود: شروع عملیات اجرایی سد عنبران، تصویب منطقه حفاظت شده در خلخال در ۶ هزار هكتار و حل مشكلات مربوط به شبكه پایاب سد گیوی با استفاده از این كمیسیون پیگیری شده و امیدواریم نتابج آن را به اطلاع مردم برسانیم.1396/12/08
22:41:36
5.0 / 5
2303
تگهای خبر: توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما