گزارشی از نشست تخصصی گفت وگوی اجتماعی

گزارشی از نشست تخصصی گفت وگوی اجتماعی

هم پیما: در نشست تخصصی گفت وگوی اجتماعی سه جانبه كه امروز با حضور نمایندگان دولتی، كارگری و كارفرمایی برگزار شد، لزوم توجه به افزایش دستمزدها و قدرت خرید، احیای شورای عالی تامین اجتماعی، تدوین سند ملی كار شایسته، منتفی شدن مبحث افزایش بن خواربار و حل چالشهای جامعه و اختلاف میان كارگر و كارفرما با تاكید بر تعامل و گفت وگوی اجتماعی مورد تاكید قرار گرفت.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در این نشست نماینده كارگران در شورای عالی كار و عضو هیات رییسه كانون عالی شوراهای اسلامی كار با اشاره به اینكه ۹۳ درصد قراردادهای كار در كشور موقت است، اظهار داشت: این رقم غیر از قراردادهای زیر زمینی و قراردادهای سفید امضایی است كه در كشور وجود دارد.
فاصله ۶۳ درصدی با مزد واقعی!
او با اشاره به فاصله ۶۳ درصدی دستمزد فعلی كارگران با مزد واقعی اظهار داشت: متاسفانه شرایط موجود به گونه ای است كه تنها ۳۲ درصد كارگران از وضع معیشتی مناسب برخوردار می باشند.
نماینده كارگران در شورای عالی كار اشاره ای هم به صحبتهای امروز معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی داشت كه به خبرنگاران گفته بود افزایش مزد سال ۹۷ كارگران ممكن است از پیشنهاد مجلس برای افزایش پلكانی حقوقها تبعیت كند.
او از اینكه هنوز گفت وگوهای صریح و سه جانبه در جلسات مزد شورای عالی كار صورت نگرفته و احتمال افزایش پلكانی حقوق كارگران بین ۱۵ تا ۱۸ درصد داده می شود، شگفت زده شد.

این مقام مسئول كارگری در عین حال با ابراز تاسف از اینكه تنها ۱۰ درصد جامعه كارگری كشور عضو تشكل ها هستند، اظهار نمود: وقتی هفت درصد امنیت شغلی و۳۷ درصد معیشت مناسب داریم و فقط ۱۰ درصد كارگران در تشكل ها هستند از چه طریقی باید مذاكره كنیم؟

دیگر نماینده كارگری در نشست امروز ابوالفضل فتح الهی بود كه اعتقاد داشت حل مشكلات گروههای كارگری و كارفرمایی در بستر تعامل و گفت وگو صورت می گیرد.

نایب رییس كانون عالی انجمن های صفنی كارگران اضافه كرد: تشكلهای كارگری و كارفرمایی در جریان مذاكرات باید تمایلات سیاسی را كنار بگذارند و به حقوق بنیادین كار و مقاوله نامه های سازمان جهانی كار توجه نمایند تا در سایه سه جانبه گرایی به اهداف خود دست پیدا كنند.

به افزایش پلكانی مستمری ها اعتراض داریم!
رییس كانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران هم در این نشست اعلام نمود كه از افزایش پلكانی مستمری كارگران بازنشسته استقبال نمی كند.

علی اصغر بیات در اعتراض به آنچه كه بروز شكاف میان بیمه پردازی بازنشستگان و تبعیض در پرداخت بیشتر سهم بیمه خوانده می شود، از شورای عالی كار خواست تا هر رقمی كه در مورد دستمزد كارگران به تصویب می رسد شامل حال مستمری بگیران هم شود.
احیای شورای عالی تامین اجتماعی
از دیگر سخنرانان این نشست محمد عطاردیان - رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارفرمایان - بود.
او كه از انحلال شورای تامین اجتماعی طی سالهای اخیر گله مند بود از وزیر كار خواست تا در جهت احیای این شورا گام بردارد.

عطاردیان با دلخوری نسبت به تصمیم مجلس برای گنجاندن منابع سازمان تامین اجتماعی در بودجه ۹۷ با لحنی صریح پرسید: در حالیكه تامین اجتماعی سازمانی مستقل و بین النسلی است و مالك اصلی آن كارگران و كارفرمایان هستند چرا باید درباره منابع تامین اجتماعی مجلس تصمیم بگیرد و پولی كه مال مجلس نیست، جزو بودجه به تصویب برسد؟

او ابراز امیدواری كرد تدوین سند كار شایسته كه در دولتهای نهم و دهم دچار وقفه شده بود در دولت روحانی تداوم یابد و به نتیجه برسد.

چشم انداز یك برنامه استراتژیك، سه جانبه گرایی است
نایب رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارفرمایان هم در این نشست معتقد بود هرچه تعداد تشكل های بیشتری داشته باشیم سطح رضایت در جامعه بالاتر می رود.

حمیدرضا سیفی تاكید داشت كه تشكلها با تاكید بر توان و ظرفیتهای خود می توانند اهداف اشتغال را در كشور محقق كنند.
او سه جانبه گرایی را چشم انداز یك برنامه استراتژیك دانست و از وزارت كار خواست تا همانطور كه ساماندهی تشكلها در راس هرم این وزارتخانه تعریف شده به سمت اجرای این سیاست گام بردارد.

گفت وگوی اجتماعی، بهترین ابزار جلب مشاركت مردم

محمدرضا سپهری ـ رییس موسسه كار و تامین اجتماعی - هم شایسته ترین روش جلب مشاركت مردم را گفت وگو با استفاده از نهادهای عمومی، مشاركت فعال، تعامل و احترام به افكار عمومی عنوان نمود.
وی گفت وگوی اجتماعی را ابزاری برای مشاركت مردم دانست و اظهار داشت: مشاركت مردم می تواند هزینه های عمومی را كم كند، مناسبات اجتماعی را بهبود بخشد و فاصله بین دولت و مردم را بكاهد.
مواضع ربیعی نسبت به تامین اجتماعی و دستمزد
اما سخنران دیگر این نشست وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بود كه شكستن منابع تامین اجتماعی را به مصلحت ندانست و اعتقاد داشت در شرایطی كه نظام عرضه و تقاضای نیروی كار متعادل و مناسب نمی باشد، نظام تامین اجتماعی كاركردهای خویش را بیشتر نشان داده است.
وی اشاره ای به بند «ز» ماده ۷ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ كرد و اظهار داشت: این بند برخلاف نظر من به مجلس رفت و با آن مخالفت كردم چون شكنندگی منابع سازمان تامین اجتماعی را به صلاح نمی دانم؛ بنابراین چنانچه مقرر است بخشی از منابع سازمان به خزانه برود، تمام آن برود بهتر است.

وزیر كار درباره مزد كارگران هم اعلام موضع كرد و با پذیرفتن این كه در طول سالهای اخیر به شكل سنتی درباره تعیین دستمزد عمل شده است، اظهار داشت: با وجود آنكه هر سال درباره مزد عادلانه چانه زنی می نماییم و هیچگاه رضایت خاطر همگان فراهم نشده اما به یك نقطه مشترك رسیده ایم.

عدم افزایش بن خواربار و تاكید بر افزایش پایه حقوق كارگران
مشیریان (معاون ربیعی) هم در حاشیه این نشست در محاصره خبرنگارانی كه درباره دستمزد سال آینده كارگران پرسیدند قرار گرفت و اظهار نمود: دولت هر سال رقم دستمزد كارگران را عددی بیشتر از نرخ تورم تصویب كرده است ولی مجلس پیشنهاد كرده برای گروه های با دریافتی كمتر، به شكل پلكانی افزایش یابد و بنابراین ممكن است این مساله روی دستمزد سال ۱۳۹۷ كارگران تاثیر بگذارد.

وی با اشاره به اینكه نمی تواند رقم مزد كارگران را پیش بینی كند، اظهار داشت كه نظر دیگر شركای اجتماعی هم مهم است ولی طبق روال هر سال دستمزد كارگران را نرخ تورم و سبد معیشت خانوار تعیین می كند.
مشیریان از برگزاری جلسه ۲۹ بهمن ماه برای جمع بندی نظرات گروههای كارگری و كارفرمایی اطلاع داد و در پاسخ به سوال ایسنا كه از افزایش بن خواربار كارگران پرسید، با منتفی دانستن آن اظهار داشت: رقم بن خواربار تغییری نمی كند و جزو مزایای جانبی مزد است اما معتقدم هرقدر بتوانیم پایه حقوق كارگران را بالا ببریم بهتر است.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در نشست تخصصی گفت وگوهای اجتماعی كه امروز در مجموعه تلاش و با هدف تبیین مطالبات و نقطه نظرات فعالان حوزه كار و تامین اجتماعی برگزار شد، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، معاون روابط كار، رییس موسسه كار و تامین اجتماعی، رییس سازمان تامین اجتماعی و روسای تشكل های كارگری و كارفرمایی و نمایندگان كارگران و كارفرمایان در شورای عالی كار حضور داشتند.1396/11/26
16:37:22
5.0 / 5
1685
تگهای خبر: جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما