سازمان هواشناسی اعلام كرد؛

اخطار بارش رگباری باران برای ۱۱ استان کشور تا انتهای روز چهارشنبه

اخطار بارش رگباری باران برای ۱۱ استان کشور تا انتهای روز چهارشنبه

به گزارش هم پیما، سازمان هواشناسی به دنبال رگبار باران، رعد و برق، وزش باد نسبتاً شدید تا شدید موقت در نواحی مستعد گردوخاک برای ۱۱ استان کشور تا انتهای روز چهارشنبه اخطار صادر کرد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، با عنایت به پیشبینی های سازمان هواشناسی، امروز (دوشنبه، ۱۱ تیرماه)، در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز در بعضی ساعات رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید پیشبینی می شود.
روزهای سه شنبه و چهارشنبه این شرایط در شمال غرب، نیمه غربی سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز مرکزی و غربی رگبار باران همراه با رعدوبرق روی می دهد.
روز پنجشنبه در ساعات بعدازظهر در بعضی مناطق شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار پراکنده پیشبینی می شود.
همچنین، از امروز تا روز چهارشنبه در ساعات بعدازظهر در بعضی مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان، ارتفاعات هرمزگان و کرمان در ساعات بعدازظهر رشد ابر و احتمال رگبار پراکنده وجود دارد. از امروز تا چهارشنبه در شمال شرق، شرق، جنوب شرق، قسمتهایی از مرکز کشور، استانهای واقع در دامنه های جنوبی البرز و از روز دوشنبه تا چهارشنبه در غرب و جنوب غرب کشور در بعضی ساعات وزش باد شدید و پدیده گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیشبینی می شود.
طی امروز و فردا دریای خزر، شرق دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز مواج است.
هشدار فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی
زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد نسبتاً شدید تا شدید موقت در نواحی مستعد گردوخاک
منطقه اثر:
دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۱: آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران و ارتفاعات استانهای تهران، البرز، قزوین، زنجان، سمنان و جنوب سیستان و بلوچستان.
سه شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۲: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان و ارتفاعات تهران، البرز، قزوین، سمنان، جنوب سیستان و بلوچستان و مرکز کرمان.
چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۳: آذربایجان شرقی، نیمه شمال شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال سمنان و ارتفاعات استانهای تهران، البرز، قزوین و زنجان.
اثر مخاطره: احتمال آب گرفتگی محلی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، صاعقه، احتمال تگرگ، لغزندگی بخصوص در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی، وزش باد نسبتاً شدید، در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال و درختان کهنسال.
توصیه: عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت طبیعت گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیتهای کوه نوردی بخصوص در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استقامت سازه های موقت، لایروبی دهانه پل ها، کانال ها و آب روها و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارت به بخش کشاورزی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع، اطمینان از استقامت سازه های موقت، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها، بسته نگه داشتن درب سالن های پرورشی.
هشدار افزایش گرادیان فشاری
زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد همراه با گردوخاک
منطقه اثر:
دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۱: سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، اصفهان، شمال شرق فارس، شرق هرمزگان، کرمان، قم، البرز، مرکزی، تهران، کرمانشاه، ایلام و خوزستان.
سه شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۲: سمنان، قم، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، فارس، بوشهر، خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، مرکزی، اصفهان، تهران، البرز، همدان، جنوب آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری.
چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۳: سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، شمال شرق اصفهان، فارس، بوشهر، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، کرمان، شرق هرمزگان، البرز، تهران، قم و مرکزی.
اثر مخاطره: در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.
توصیه: پرهیز از کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، عدم جابه جایی با گلایدر و بالگرد، اطمینان از استقامت سازه های موقت، احتیاط در فعالیتهای کوه نوردی، احتیاط در فعالیتهای عمرانی، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها، بسته نگه داشتن درب سالن های پرورشی.

1403/04/11
12:21:09
5.0 / 5
315
تگهای خبر: بالگرد , تردد , ساخت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما