کارنامه صادرات فولاد در ۱۰ ماهه ۱۴۰۲

کارنامه صادرات فولاد در ۱۰ ماهه ۱۴۰۲

به گزارش هم پیما، در ۱۰ ماهه سال جاری صادرات محصولات فولادی کاهش ۵.۵ درصدی یافته اما صادرات گندله، کنسانتره و آهن اسفنجی که به شکلی محصول خام محسوب می شوند با افزایش رو به رو شده اند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، در زنجیره فولاد چند حلقه همچون سنگ آهن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصول نهایی وجود دارد که از سنگ آهن تا آهن اسفنجی جز محصولات خام و شمش جزو محصول نیمه خام به شمار می روند. در دنیا ابتدای زنجیره فولاد که جزو محصولات خام محسوب می شوند، مشتری بیشتری دارد و با عنایت به این موضوع، این گونه به نظر می آید که برای تولیدکنندگان ایرانی، صادرات محصولات خام و نیمه خام ساده ترین نوع صادرات به حساب می آید، در حالیکه باید به سمت صادرات با محصولات ارزش افزوده بیشتر پیش رفت.
بر همین اساس نیزبررسی وضعیت صادرات محصولات فولادی در ۱۰ ماهه سال جاری نشان داده است که صادرات محصولات فولادی با کاهش ۵.۵ درصدی روبرو شده در حالیکه صادرات گندله، کنسانتره و آهن اسفنجی به ترتیب ۶۶.۷ درصد، ۶۸۲.۱ درصد و ۱۰۹.۹ درصد روبرو شده است. همینطور صادرات شمش که محصولی نیمه خام به حساب می آید رشد ۷.۷ درصدی یافته است.
جزئیات صادرات
بر اساس این گزارش، در این زمان یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن مقاطع طویل فولادی صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مبین کاهش ۵.۹ درصدی است.
جزئیات صادرات مقاطع طویل فولادی مبین آن است که ۸۲ هزار تن تیرآهن، ۹۹ هزار تن نبشی، ناودانی و سایر مقاطع و یک میلیون و ۳۹ هزار تن میلگرد صادر شده که نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته به ترتیب افزایش ۱۳.۹ درصدی، ۱۵.۱ درصدی و کاهش ۹ درصدی را نشان داده است.
همچنین در این زمان ۲۴۶ هزار تن مقاطع تخت فولادی صادر شده که نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته کاهش ۴ درصدی را نشان داده است.
بررسی جزئیات صادرات مقاطع تخت فولادی نشان داده است که ۱۹۸ هزار تن ورق گرم، ۴ هزار تن ورق سرد و ۴۱ هزار تن ورق پوششدار صادر شده که به ترتیب مبین رشد ۱۶ درصدی و کاهش ۷۳.۳ درصدی و ۳۷.۹ درصدی است.
بر این اساس صادرات کل محصولات فولادی در ۱۰ ماهه سال جاری یک میلیون و ۴۶۶ هزار تن بوده که نسبت به صادرات یک میلیون و ۵۵۱ هزار تنی در ۱۰ ماهه پارسال، افت ۵.۵ درصدی را نشان داده است.


همچنین در این زمان ۳ میلیون و ۶۰ هزار تن شمش فولادی صادر شده که مبین افزایش ۷.۷ درصدی نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته است. در این بخش ۲ میلیون و ۱۴۳ هزار تن بیلت و بلوم و ۹۱۷ هزار تن اسلب صادر شده که به ترتیب کاهش ۰.۰۵ درصدی و افزایش ۳۱.۸ درصدی را نشان داده است.
۳۱۹ هزار تن آهن اسفنجی صادر شده که افزایش ۱۰۹.۹ درصدی را نشان داده است. همینطور ۸۵۵ هزار تن گندله سنگ آهن و ۵۲۴ هزار تن کنسانتره سنگ آهن صادر شده که به ترتیب مبین افزایش ۶۶.۷ درصدی و ۶۸۲.۱ درصدی است.
به این ترتیب در ۱۰ ماهه سال جاری صادرات کنسانتره سنگ آهن با ۶۸۲.۱ درصد افزایش در صدر لیست صادرات این حوزه قرار داشته و در مقابل صادرات ورق سرد با کاهش ۷۳.۳ درصدی در قعر جدول صادرات این بخش قرار دارد.


منبع:

1402/11/17
09:08:31
5.0 / 5
173
تگهای خبر: ارز , تولید , صادرات , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما