هفته ای كه در راه و شهرسازی گذشت؛

از سودجویی ایرلاین ها تا کاهش نرخ تسهیلات بانک مسکن

از سودجویی ایرلاین ها تا کاهش نرخ تسهیلات بانک مسکن

هم پیما: در هفته گذشته اخبار مختلفی در عرصه راه و شهرسازی همچون ‌پریشانی بازار فروش بلیت تا کاهش میزان تسهیلات بانک مسکن در امتداد دریافت مجوز فروش نفت توسط این بانک، منتشر گردید.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، علیرغم وعده مسؤولان در مورد نظارت بر فروش بلیت هواپیما، بر مبنای بررسی میدانی خبرنگار مهر از آن حکایت می کند که این بازار در شرایط خود نابسامانی به سر می برد از اواسط دی ماه بلیت مسیرهای پر تردد با افزایش صد درصدی مواجه گردید به صورتی که مسافرین از وضعیت قیمت گذاری بلیت ها شاکی بودند. زمانیکه دلیل این افزایش را پیگیری کردیم ایرلاین ها مدعی شدند دلیل گرانی بلیت به علت ثابت بودن نرخ در طول ۲ سال قبل بود. ایرلاین ها ادعا می کنند که قیمت بلیت هواپیما با عنایت به افزایش هزینه ها برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و باید نرخ گذاری توسط خود اشرکت های هواپیمایی صورت گیرد.
از دی ماه که قیمت بلیت های هواپیما با افزایش روبه رو شد که در مقابل سبب کمیاب شدن بلیت هواپیما در بازار شد که بعد از رأی دیوان، بلیت پروازهای داخلی از طرف شرکتهای هواپیمایی با افزایش حدود ۱۰۰ درصدی قیمت ها، ارائه شد.
پیش از رأی دیوان عدالت اداری و افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی توسط شرکتهای هواپیمایی، بازار حمل و نقل هوایی با کمبود یا نبود بلیت پروازهای داخلی مواجه گردید که به نظر می آید چنین موضوعی با هدف و برنامه ریزی شده رخ داده تا مسؤولان بالادستی با قانون آزادسازی قیمت بلیت هواپیما موافقت کنند.
با موقوف الاجرا شدن رأی دیوان عدالت اداری، مجدد بلیت پروازهای داخلی کمیاب و در بعضی از مسیرها همچنان نایاب شده است. همینطور معدود بلیت های موجود در بعضی مسیرهای پروازی نیز با قیمت بالا و به صورت بیزینس عرضه می شود.
تأمین ۵۰۰ هزار قطعه زمین روستایی برای واگذاری
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: طی ۱۰ ماه نخست سال ۱۴۰۲ در حوزه آماده سازی زمین اقدامات خوبی انجام شده است. تامین یک میلیون قطعه زمین روستایی اقدامی تاریخی و بزرگ برای مردم و کشور است و استان ها نیز باید نسبت به اتصال متقاضیان به اراضی روستایی اهتمام داشته باشند.
بذرپاش با اشاره به اینکه در حوزه روستایی هدف گذاری شد تا سال آینده یک میلیون قطعه زمین روستایی تامین شود، اضافه کرد: طبق اعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تا کنون ۵۰۰ هزار قطعه زمین تامین شده است.
همچنین آخرین وضعیت واگذاری ۵۰۰ هزار قطعه زمین روستایی، اقدامات انجام شده در حوزه بازآفرینی شهری و اجرای طرح کلید به زمین در بافت فرسوده، آخرین وضعیت اتمام و بهره برداری از مساکن مهر باقیمانده، آخرین وضعیت اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت و تامین مالی در طرح نهضت ملی مسکن مورد ارزیابی قرار گرفت.
معرفی ۶۰ هزار خانه خالی تهران به سازمان امور مالیاتی
ابوالفضل نوروزی مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن ضمن اشاره به عزم جدی وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی در مقابله با احتکار واحدهای مسکونی، اظهار داشت: بر مبنای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۹، وزارت راه و شهرسازی موظف است مبادرت به شناسایی خانه های خالی کند و هرساله بعد از سررسید سال مالیاتی، خانه هایی را که بیش از ۱۲۰ روز در یک سال خالی از سکنه باشند و یا کاربری برای آن شناسایی نشده باشند به سازمان امور مالیاتی جهت گرفتن مالیات معرفی نماید.
نوروزی اضافه کرد: یکشنبه هفته جاری جهت تعیین تکلیف املاک مسکونی و خود اظهاری اشخاص، به بیشتر از ۳۰۰ هزار مالک پیامک اخطار داده شد که با ورود به سامانه املاک و اسکان، اطلاعات خودرا تکمیل، تصحیح و تأیید کنند.
وی اضافه کرد: تا حالا تنها در استان تهران طی دو مرحله حدود ۶۰ هزار واحد شناسایی شده برای گرفتن مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی گشتند. از این تعداد حدود ۳۵ هزار واحد متعلق به شهر تهران است که بطور قطع عرضه این واحدهای مسکونی نقش مؤثری در بازار مسکن خواهد داشت.
عدم حضور شرکتهای خصوصی در حوزه ساخت مسکن
محمدرضا رضایی کوچی ضمن اشاره به مذاکره وزارت راه و شهرسازی با کشورهای خارجی برای ارتقای فناوری نوین ساخت مسکن به داخل کشور اظهار داشت: طبق بیان مسؤلان وزارت راه و شهرسازی، مذاکرات مختلفی با کشورهای مختلف برای حضور در پروژه های ساخت مسکن صورت گرفته است اما به صورت کلی احتیاج به حضور کشورهای خارجی برای ساخت مسکن نداریم مگر آنکه سرمایه به کشور وارد کنند، الان تکنولوژی ساخت، نیروی انسانی متخصص و مصالح ساختمانی کافی برای ساخت مسکن و اجرای پروژه های مسکن سازی در اختیار داریم.
رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: متأسفانه ما فضا را برای حضور بخش خصوصی فراهم نکردیم و جای آنها در حوزه ساخت مسکن خالی است. بنده معتقدم وزارت راه و شهرسازی باید موضوع صنعتی سازی ساختمان را پیگیری کرده و اجرائی کند. هر چند در بعضی از موارد به علت بالا بودن هزینه تمام شدن ساختمان ها با شیوه های ساخت نوین از در راه صنعتی سازی موانعی است.
پلکانی کردن اقساط نهضت ملی مسکن
هادی عباسی اصل معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: یکی از مهم ترین کارهایی که تا حالا انجام شده است کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن از ۲۳ به ۱۸ درصد است که با ابلاغ نرخ سود ۱۸ درصد برای پروژه های نهضت ملی مسکن که در اراضی ۹۹ ساله ایجاد می شود این مورد تثبیت شده است.
معاون مسکن و ساختمان افزود: تفاوت نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن در اراضی ۹۹ ساله از ۲۳ به ۱۸ درصد از بخش های مختلفی تامین می شود که بخشی از آن از محل قرارداد سپرده گذاری ارزی است که امروز قرارداد آن در صندوق توسعه ملی بین بانک مسکن و صندوق توسعه ملی مسکن به امضا رسید.
عباسی اصل اضافه کرد: پلکانی کردن پرداخت اقساط گام دیگری بود که برای تسهیل در اجرای طرح نهضت ملی مسکن به سر انجام رسید. الان افرادی که تمایل دارند تا تسهیلات نهضت ملی مسکن را در دو سال نخست آن کمتر پرداخت کنند، می توانند در دو سال ابتدای این طرح، با اقساط ماهانه ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به شکل پلکانی نسبت به پرداخت اقساط اقدام نمایند. این رقم برای این بخش از متقاضیان از سال سوم به شکل ساده و بیشتر خواهد بود. این کار با این هدف انجام شد تا با حقوق کارگران این رقم قابل پرداخت باشد.
کاهش نرخ سود تسهیلات بانک مسکن
سید عباس حسینی مدیرعامل بانک مسکن در جهت قرارداد سپرده گذاری ۲ میلیارد دلاری به منظور پشتیبانی از طرح نهضت ملی مسکن، اظهار داشت: امروزه شاهد اراده دولت در جهت ساخت و ساز مسکن در کشور هستیم؛ ریاست محترم جمهور کشور به صورت پیاپی در جلسات شورایعالی مسکن شرکت می کند و نسبت به همکاری بانکها برای اعطای تسهیلات تاکید دارند.
مدیرعامل بانک مسکن در ادامه تصریح کرد: تا به امروز چنین حجم قراردادی بین صندوق توسعه ملی و بانکها وجود نداشت و این قرارداد بزرگ برای نخستین بار در کشور رخ داد.
وی افزود: با استفاده از این تسهیلات بطور قطع اقتصاد در کشور رونق قابل ملاحظه ای خواهد گرفت همینطور ساخت و تکمیل واحدهای نهضت ملی مسکن با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. ۷۰ هزار میلیارد تسهیلات اعطا کردیم و ۳۲۰ هزار واحد توسط بانک مسکن تامین مالی شد که بنا شد با دریافت این ۲ میلیارد دلار نرخ سود تسهیلات این بانک برای متقاضیان کاهشی شود.
صدور مجوز فروش نفت برای بانک مسکن
مهدی غضنفری مدیرعامل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: در آستانه دهه فجر سالروز پیروزی انقلاب اسلامی این حرکت را به فال نیک خواهیم گرفت تا این صندوق با حفظ جایگاه ارزی خود بتواند نقش مؤثری در مسکن کشور داشته باشد. صندوق توسعه ملی بر مبنای اساس نامه خود یک صندوق ارزی است که باید تدابیری در این راستای صورت می گرفت که بنا شد این صندوق تا سقف ۲ میلیارد دلار نزد بانک مسکن سرمایه گذاری کند.
وی افزود: دو میلیارد دلار منابع ارزی صندوق توسعه ملی در بانک مسکن با نرخ ۲ درصد سرمایه گذاری می شود و در مقابل بانک مسکن مجوز دارد تا به صورت ارزی تسهیلات دهد و مدت زمان این قرار داد ۳ ساله است؛ همینطور باز پرداخت این سرمایه به صندوق توسعه ملی نیز به صورت ارزی خواهد بود.
این مسؤول تصریح کرد: بانک مسکن از راه این روند اقتصادی و سودی که کسب می کند می تواند در جهت تسهیلاتی که به مردم اعطا می کند سود کمتری دریافت کند.
وی خاطرنشان کرد: دو میلیارد دلار دیگر در ایام آتی بعد از آنکه با وزارت نفت به تفاهم رسیدیم به بانک مسکن اعطا خواهد شد تا بانک مسکن مجوز دریافت نفت یا حواله نفتی برای تامین هزینه های ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن داشته باشد.
حکم دیوان عدالت اداری شکسته شد
علیرضا منظری معاون اسبق هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در هفته اخیر مشکلاتی بین ایرلاین ها و بازار فروش بلیت هواپیما رخ داده بود که بلیت هواپیما با قیمت های نجومی به فروش می رسد. چند روز گذشته دیوان عدالت اداری رأی مبنی براینکه شرکتهای هواپیمایی می توانند آزادانه قیمت گذاری بلیت داشته باشند و قیمت گذاری تکلیفی نباشد.
منظری تصریح کرد: سازمان هواپیمایی کشور و وزارت راه و شهرسازی پیگیری هایی برای برپا نگه داشتن حکم قبلی و ثابت نگه داشتن قیمت بلیت هواپیما داشتند که این مورد باعث شد تا بعضی از شرکتهای هواپیمایی همچنان با قیمت قبلی بلیت ها را عرضه بازار کنند. البته همچنان تصمیم قاطع برای این مسیر وجود ندارد.
وی اضافه کرد: قیمت های تکلیفی بلیت هواپیما از دو سال قبل تا کنون افزایش نداشته و با عنایت به افزایش هزینه ایرلاین این قیمت گذاری صرفه اقتصادی بطور قطع برایشان نخواهد داشت. سازمان هواپیمایی کشور و وزارت راه و شهرسازی باید تصمیمات جدی گرفتن کنند تا صنعت هوایی کشور با مشکل مواجه نشود. با آزادسازی قیمت بلیت هواپیما بطور قطع بازار بلیت این حوزه سروسامان خواهد گرفت.
تأمین ۲ هزار دستگاه اتوبوس برای توسعه ناوگان حمل و نقل جاده ای
کمال هادیان فر معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: با عنایت به نیاز کشور به افزایش ناوگان اتوبوسرانی، برنامه ریزی برای تامین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس و افزودن به ناوگان فعال در این بخش انجام شده است. امروز کشور نیازمند کارهای جهادی و بزرگ است و این روحیه خدمت رسانی در بدنه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای وجود دارد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در این جلسه ضمن اشاره به لطمه های جدی انتشار کرونا به فعالان بخش خصوصی در ناوگان اتوبوسرانی اظهار داشت: به دنبال واردات اتوبوس هستیم، اما لازمه اقبال سرمایه گذاران به این امر، داشتن صرفه اقتصادی می باشد. با عنایت به سرمایه گذاری ناوگان، پایانه های خصوصی و مراکز معاینه فنی در بخش خصوصی، وظیفه ما تسهیل گری و سیاست گذاری مناسب برای ادامه فعالیت فعالان این حوزه است.


منبع:

1402/11/12
17:04:03
5.0 / 5
196
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , پرواز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما