تعاونی ها از تسهیلات تبصره 16و 18 چقدر سهم دارند؟

تعاونی ها از تسهیلات تبصره 16و 18 چقدر سهم دارند؟

به گزارش هم پیما، معاون وزیر تعاون از اختصاص سهم 25 درصدی تسهیلات تبصره 16 و 18 بودجه به بخش تعاون آگاهی داد و اظهار داشت: از مجموع 102 هزار میلیارد تومان تبصره 16، سهم بخش تعاونی 25 هزار میلیارد تومان است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در هشتاد و سومین نشست شورای عالی اشتغال با اهتمام وزیر تعاون و حمایت رئیس جمهور، مصوب شد که ۲۵ درصد از منابع پیش بینی شده درتبصره های ۱۶ و ۱۸ لایحه بودجه به بخش تعاون اختصاص پیدا کند.

در حال حاضر ۴ منبع برای اعطای تسهیلات در زمینه اشتغال درنظر گرفته شده است که تبصره ۱۶، تبصره ۱۸، مشاغل خانگی و مشاغل روستایی را شامل می شود و امکان پرداخت تسهیلات به تعاونگران از محل این منابع وجود دارد.

در تبصره ۱۸ بودجه با هدف اجرای برنامه های اشتغال مولد و پایدار و با تأکید بر ایجاد بستر اشتغال برای جوانان و زنان جویای کار، فارغ التحصیلان دانشگاهی و اشتغال حمایتی تسهیلاتی پیش بینی و به دولت اجازه داده شده تا از این منابع و تسهیلات بمنظور تحقق برنامه های اشتغال در بخش های مختلف و دستگاه های اجرائی استفاده نماید.

همچنین در تبصره ۱۶ لایحه بودجه که به تسهیلات تکلیفی اشاره دارد نیز منابع و تسهیلات قرض الحسنه بمنظور ایجاد اشتغال درنظر گرفته و بانک مرکزی مکلف شده است برای پشتیبانی از اشتغال بوسیله بانکهای عامل مبلغ یک میلیون و بیست هزار میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه را اختصاص بدهد.

آنطور که مهدی مسکنی - معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته پرداخت تسهیلات در زمینه تعاونی ها با رشد ۱۸۱ درصدی رو به رو بوده که طی یکسال گذشته توسط بانک توسعه تعاون پرداخت شده است.

به گفته وی در شورای عالی اشتغال و برمبنای دستور رییس جمهوری مصوب شد که ۲۵ درصد از تسهیلات تبصره ۱۸ و ۱۶ در بخش تعاون هزینه شود که این مصوبه به استانها ابلاغ گردیده و مدیران کل باید این سهم را مطالبه کنند و در اختیار تعاونگران قرار بدهند.

معاون وزیر تعاون از اختصاص سهم ۲۵ درصدی تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ به بخش تعاون آگاهی داد و سهم بخش تعاون از مجموع ۱۰۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده در تبصره ۱۶ را ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام نمود.

به گفته وی، در قالب بند (ب) تبصره ۱۶ برای نخستین بار سهم بخش تعاونی توسط شورای برنامه ریزی استانها دیده شد و با حمایت استانداران و شورای برنامه ریزی چند استان همچون خراسان رضوی، گلستان و فارس تعاونی ها از این تسهیلات برخوردار شدند.

پیش از این خط اعتباری ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای توانمندسازی و تقویت تعاونی ها پیش بینی شده بود و در تفاهم نامه ای که میان معاونت امور تعاون وزارت کار و بانک توسعه تعاون به امضا رسید ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز به طرح های تعاونی مستقر در روستاها اختصاص پیدا خواهدنمود.

برابر آمارها طی یکسال گذشته در دولت سیزدهم، میزان شاغلان بخش تعاون با افزایش ۱۵ هزار نفری ۳.۵ درصد رشد داشته است. همین طور طی این مدت میزان ثبت شرکتهای تعاونی ۲.۵ درصد افزایش داشته و از ۹۷ هزار تعاونی به ۱۰۱ هزار تعاونی فعال در کشور رسیده است.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، تقویت تعاونی ها یکی از راهبردهای وزارت کار در امتداد توسعه اشتغال است و در این جهت علاوه بر خطوط اعتباری اختصاص یافته، منابع خوبی در بودجه سالیانه برای تعاونی ها دیده شده است. به اعتقاد کارشناسان، توسعه تعاونی ها به تولید و توزیع عادلانه ثروت، رفاه اجتماعی، ایجاد اشتغال پایدار و استفاده از سرمایه های خرد مردمی در جامعه منجر می شود.

منبع:

1401/11/09
12:37:02
5.0 / 5
193
تگهای خبر: اشتغال , بانك , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما