سرپرست دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی خبر داد؛

امضای تفاهم نامه با چهار بانک برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

امضای تفاهم نامه با چهار بانک برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن

به گزارش هم پیما، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود: با بانکها سپه، ملت، ملی و پارسیان تفاهم نامه امضا شده است که بانک ملت درباب خود مالکی در استانها وارد عمل می شود.به گزارش هم پیما به نقل از وزارت راه و شهرسازی، ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در نشست تخصصی مدیران اجرائی طرح نهضت ملی مسکن با اظهار امیدواری به نقش جدی این نشست در حل معضل مسکن اظهار داشت: نظر به تاکید وزیر راه و شهرسازی بر تکمیل مسکن مهر اهتمام می شود سازه هایی که تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته تا آخر سال تحویل مردم شود. همینطور تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی در شهرها با ابزار تهاتر که دستورالعمل آن از طرف سازمان ملی زمین و مسکن صادر گردیده است، صورت گیرد.
نوروزی در مورد تسهیلات بانکی به امضای ۴ تفاهمنامه اشاره نمود و اضافه کرد: در جلسات مختلفی که در دولت تشکیل شد و با تاکید رییس جمهور با ۴ بانک سپه، ملت، ملی و پارسیان تفاهمنامه امضا شده است که بانک ملت در مورد خود مالکی در استان ها وارد عمل می شود و امضای تفاهمنامه با بانک ملی و بانک پارسیان در دست اقدام است. همینطور ظرف هفته آینده با سایر بانکها ناظر بر تاکید ماده ۴ قانون ملی مسکن، اجماع حاصل می شود.
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ضمن اشاره به واگذاری زمین در شهرهای کوچک و روستاها تشریح کرد: مقرر شد طی یک الی دو ماه زمین ها به مردم واگذار شود، چونکه واگذاری زمین در روستا انجام نشده و مهاجرت مردم به شهرها صورت گرفته که ما تلاش کردیم مهاجرت معکوس را رقم بزنیم. در واقع واگذاری مسکن در شهرهای کوچک و روستاها با اولویت بخشی صورت گیرد، که در این خصوص رییس جمهور نیز بر مهاجرت معکوس تاکید کرد.
نوروزی تصریح کرد: وزیر راه و شهرسازی در مسافرت به استانهای یزد و خراسان جنوبی به ساخت مسکن یک طبقه حیاط دار تاکید کرد و اظهار داشت: سه مدل برای اجرائی شدن طرح نهضت ملی مسکن در دستور کار قرار دارد: مدل اول: تحویل کلید مسکن در بعضی استان ها به مردم است، مدل دوم ساخت مسکن تدریجی است یعنی در پروسه ساخت قرارداد سه جانبه بسته می شود، اسکلت نهایی می شود و مرحله نازک کاری توسط خود مردم صورت می گیرد چونکه بیشتر مردم به این بخش معترضند و در این مدل هم سلیقه مردم اعمال می شود هم رضایت بالاتر می رود. مدل سوم تدریجی متراژی است که مردم آورده کمتری داشته باشند، به این صورت که ۸۰ متر ایجاد می شود، مردم تحویل می گیرند، سپس به مرور و به تدریج تا ۱۲۰ متر از طرف مردم تامین می شود که این مدل در خیلی از کشورهای دنیا برای اقشار ضعیف جامعه صورت می گیرد.
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در بحث بافت های فرسوده اظهار نمود: استان ها بایستی در بحث «دوباره تنظیم زمین» پیشتاز باشند. در بافت فرسوده تراکم بالای جمعیت، تامین خدمات روبنایی را با مشکل مواجه می کند که با مشوق های جمعیتی میتوان تراک جمعیتی را کاهش داد. همینطور میتوان واحد فرسوده را با زمین و اراضی الحاقی یا با واحد جدید و کلید به کلید با ساکنین تهاتر کرد که مجوزهای این مورد گرفتن شده است.
نوروزی به موضوع خوابگاه متأهلی اشاره نمود و اظهار داشت: معاون اول رییس جمهور پیگیر تامین برای اساتید و دانشجویان از اراضی دانشگاه هاست. همینطور از راه تسهیلات قانون نهضت ملی مسکن و از محل منابع اختصاصی دانشگاه ها و بازگشت اقساط از منابع عمومی میتوان این ظرفیت را ایجاد کرد.


منبع:

1401/11/04
14:45:49
5.0 / 5
63
تگهای خبر: ابزار , بانك , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما