وزیر جهاد كشاورزی خبر داد:

تحویل سند تک برگ اراضی کشاورزی به کشاورزان تا پایان دولت سیزدهم

تحویل سند تک برگ اراضی کشاورزی به کشاورزان تا پایان دولت سیزدهم

به گزارش هم پیما، لرستان وزیر جهاد کشاورزی از تحویل سند تک برگ تمام اراضی کشاورزی به کشاورزان تا پایان دولت سیزدهم اطلاع داد.


سید جواد ساداتی نژاد، عصر امروز ۳۰ دیماه در نشست با کشاورزان و نمایندگان صنوف در رابطه با کشاورزی و دامپروری شهرستان پلدختر اظهار نمود: حوزه کشاورزی دغدغه ماست، در بحث قوانین بعضی از نمایندگان خیلی حساس هستند و به بخش کشاورزی کمک می کنند.
وی بیان نمود: تبصره ۸ رونق خوبی برای کشاورزان خواهد داشت و امیدوارم هفته آینده خبر خوبی برای کشاورزان باشد.

لرستان زیباترین و پرقدرت ترین کلکسیون دیم ایران
وزیر جهاد کشاورزی، لرستان را یکی از قطب های تپنده حوزه کشاورزی و دامپروری ایران خواند و با اشاره به اینکه زیباترین و پرقدرت ترین کلکسیون دیم ایران لرستان است، خاطرنشان کرد: برخی اوقات نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی اعلام می کند که با وجود این که استان پر آبی هستیم اما سهم لرستان از اراضی زراعی آبی ۲۵ درصد بوده در صورتی که باید سهم لرستان از اراضی آبی بیشتر باشد البته بنده این مطالبه را رد نمی کنم.
ساداتی نژاد اظهار داشت: ۷۰ درصد غذای مردم دنیا از کشت دیم تأمین می شود و تنها ۳۰ درصد از زراعت آبی است بنابراین این توانایی بسیار زیادی در ایران است که متاسفانه روی کشت دیم کار نکردیم، کشاورزان دیم کار میزان برداشت عملکردشان پایین است چون بذر مناسب برای کشت دیم اصلاح شده به آنها ندادیم و آموزش های مناسب را فرا نگرفتند و براین اساس طرح جدید جهش دیم را در کشور آغاز کردیم.

۳۵۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر پوشش طرح جدید جهش دیم قرار گرفته است
وی از آغاز طرح جدید جهش دیم در کشور اطلاع داد و با اشاره به اینکه الان ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی لرستان زیر پوشش این طرح قرار دارد، اضافه کرد: البته این طرح در لرستان باید توسعه پیدا کند.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه لرستان رتبه های خوبی در باغداری و شیلات و تولیدات خیلی خوب و با کیفیتی دارد و حتما از بخش صادرات استان در این دو حوزه حمایت خواهیم کرد، اظهار داشت: در شهرستان پلدختر بازدیدهایی انجام شد و با اهالی منطقه هم صحبت شدم؛ مشکلاتی وجود دارد که شاه بیت مطالبه آنان آب است.
ساداتی نژاد اظهار داشت: متاسفانه خسارت سیل ۹۸ بر پیکره کشاورزی پلدختر ضربه سنگینی وارد کرده که هنوز شهرستان نتوانسته است از زیر بار این خسارت و آسیب بیرون بیاید.
وی افزود: حتما موضوعات در ارتباط با خسارات سیل ۹۸ شهرستان پلدختر را پیگیری خواهم کرد.
وزیر جهاد کشاورزی بیان نمود: یکی از مطالبات مردم پلدختر تکمیل ایستگاه های پمپاژ بوده که در این شهرستان۷ ایستگاه پمپاژ وجود دارد که ۴ ایستگاه در ارتباط با وزارت نیروست، روز یکشنبه در دولت زمانی که گزارشی از سفر را عرضه دهم به محرابیان وزیر نیرو موضوعات در ارتباط با این ایستگاه های پمپاژ را عرضه خواهم داد تا در مورد آنها تصمیم گیری شود.
ساداتی نژاد افزود: دو تا از ایستگاه های پمپاژ پلدختر که وضعیت و پیشرفت خوبی دارند را حمایت خواهیم کرد تا آخر سال به بهره برداری برسند و کشاورزان از آنها استفاده نمایند.

توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار
وی بر توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار تصریح کرد و با اشاره به اینکه هیچ اراضی شیب دار با قابلیت کشت در غرب کشور نباید خالی باشد و درصورتیکه زمین شیبداری داشته باشیم و خالی باشد این را نقطه ضعف منابع طبیعی و جهاد کشاورزی لرستان می دانم، اضافه کرد: با این وضعیت اشتغال و احتیاج به تولید ثروتی که داریم این ها بعنوان مکمل و برای ایجاد اشتغال به کشاورزان واگذار شود تا از این ظرفیت استفاده نمایند.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در مسافرت هیات دولت به لرستان، ۸۰ میلیارد تومان اعتبار به توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار استان اختصاص یافت که می تواند در ایجاد اشتغال و تولید ثروت برای کشاورزان کارگشا باشد.
ساداتی نژاد در ادامه شیلات را یکی از ظرفیت های مهم استان دانست و اظهار داشت: با وجود رودخانه های لرستان شیلات می تواند رونق پیدا کند و ۱۰ مجتمع خاویاری شیلات لرستان در طرح تحول در نظر گرفته شده و از سرمایه گذاران علاقه مند به حوزه شیلات حمایت خواهیم کرد و تسهیلات لازم را در اختیارشان خواهیم گذاشت.

رفع تداخلات اراضی کشاورزی تا آخر سال ۱۴۰۲
وی با اشاره به اینکه روستائیان یک سری نگرانی ها در بحث رفع تداخلات اراضی کشاورزی داشتند، اظهار نمود: رفع تداخلات اراضی کشاورزی را تا آخر سال ۱۴۰۲ صفر خواهیم کرد و تا پایان دولت سیزدهم سند تک برگ تمام اراضی کشاورزی را به کشاورزان تحویل خواهیم داد.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: هم اکنون کشاورز ما هویت ندارد و و برای دریافت تسهیلات هیچگونه سند تک رگ برای ضمانت ندارند، از سال ۹۴ تا ۹۹ قرار بود تمامی اراضی کشاورزی صاحب سند شوند، زمانی که دولت سیزدهم شروع به کار کرد تنها چهار درصد اراضی معادل ۲۸۰ هزار هکتار در خلال هفت سال سند دار شدند.
ساداتی نژاد افزود: الان این رقم به یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار رسیده و رشد ۷۰۰ درصدی را نشان داده است و تلاشمان اینست دغدغه روستائیان در این خصوص تا پایان دولت برطرف شود.
ایشان در ادامه در مورد وضعیت کشاورزی قراردادی اظهار داشت: لرستان در این مورد رتبه چهارم را دارد.

مدرن ترین ابزار پشتیبانی از کشاورزی در دنیا، کشاورزی قراردادی است
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سال جاری فاز دوم کشاورزی قراردادی را شروع کردیم و سال آینده هم این مهم را به صورت فراگیر در سال زراعی بعد در کل کشور انجام خواهیم داد، خاطرنشان کرد: مدرن ترین ابزار پشتیبانی از کشاورزی در دنیا کشاورزی قراردادی است.
ساداتی نژاد اظهار داشت: اگر در این طرح نهاده های کشاورزی را بدهیم و در آخر که محصول تولید می شود هزینه را از کشاورزان بگیریم کشاورز دیگر دغدغه هزینه و تأمین مالی را ندارد و زمانی که محصول را تحویل می دهد آنرا تهاتر می کند.
وی اظهار داشت: این طرح در دولت سیزدهم شروع شده و آنرا با قدرت ادامه خواهیم داد تا حوزه معیشت کشاورزان و تولید که دغدغه مقام معظم رهبری است بهبود یابد.
وزیر جهاد کشاورزی در مورد ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزان در سیل ۹۸ پلدختر که از بین رفته و باید برای جانمایی زمین جدید اقدامات لازم صورت گیرد، اضافه کرد: گردش کار خواهیم کرد که چگونه این مسئله را حل نماییم.
ساداتی نژاد در مورد سد چولهول و بن لار اظهار داشت: با وزیر نیرو صحبت خواهم کرد اما در بحث آبخیزداری اهتمام ویژه ای خواهد شد.
وی افزود: در ۲۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی لرستان آبیاری تحت فشار انجام شده و تا آخر سال اعتباراتی را در نظر خواهیم گرفت.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در بحث در ارتباط با جاده های بین مزارع و کانال های آب بر، جهاد کشاورزی با جهاد نصر استان مذاکره داشته باشند تا از محل اعتباراتی که در این بخش وجود دارد بخصوص در شهرستان پلدختر، بتوانیم کار به انجام برسد.

ایجاد اداره کل عشایری لرستان در جنوب استان
ساداتی نژاد در مورد ایجاد اداره کل عشایری لرستان در جنوب استان، اظهار داشت: درصورتیکه امور استخدامی این اجازه را به ما دهد برای ایجاد اداره کل عشایری لرستان در جنوب استان، آمادگی داریم آنرا ایجاد کنیم؛ نمی توان از ظرفیت عشایری غافل ماند.
وی در مورد ماشین آلات کشاورزی اضافه کرد: از هفته قبل پرداخت تسهیلات را شروع کردیم و برش استانی و سهمیه آنرا به جهاد کشاورزی استان اعلام خواهیم کرد.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در بحث صنایع تبدیلی و سردخانه، لرستان ضعیف است و نیاز است در این خصوص با سرمایه گذاران مذاکره مستقیم از جانب جهاد کشاورزی صورت گیرد تا این بخش در لرستان توسعه یابد؛ کسانی که علاقه مند به سرمایه گذاری باشند به آنها زمین و تسهیلات خواهیم داد.
ساداتی نژاد بیان نمود: در این حوزه احتیاج به کار ویژه است و آمادگی داریم سرمایه گذار را به ما معرفی کنید.
منبع:

1401/11/01
12:26:30
5.0 / 5
95
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اشتغال , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما