چگونه شکاف مهارت های دیجیتال را برطرف کنیم؟

چگونه شکاف مهارت های دیجیتال را برطرف کنیم؟

به گزارش هم پیما، خراسان رضوی در رویارویی با بحران هزینه زندگی، تورم بالا و بازار کار رقابتی کنونی، برای رهبران همه بخش ها، جذب، آموزش و حفظ افراد مورد نیاز و پشتیبانی از آینده شان و پر کردن شکاف مهارت های دیجیتالی دشوار است.به نقل از نیوز، گزارش پژوهشی اخیر با نام «ماهیت شکاف مهارت های دیجیتال»، مبحث شکاف مهارت های دیجیتال را تحلیل کرده است. در این تحقیق علاوه بر بررسی مهارت های مورد نیاز برای افراد به مهارت ها و خصوصیت های موفقیت دیجیتال در سطوح گروهی، سازمانی و اجتماعی هم پرداخته شده است.

نتایج این تحقیق نشان داد که بیشتر از یک سوم (۳۵ درصد) کارگران تصور می کنند مهارت های دیجیتال به آسانی توانایی رفع مشکلات IT است. به صورت مشابه نیمی از آنان (۴۷ درصد) معقدند که این مورد به معنای توانایی کدنویسی و برنامه نویسی، ساخت وبسایت یا ایجاد برنامه های کاربردی تلفن همراه و کامپیوتر است. با این وجود دیدگاه ما اینست که یک دیدگاه گسترده تر و فراگیرتر از مهارت های ذکر شده مورد نیاز است.

به اعتقاد محققان رفتارهای کلیدی برای پرورش افراد همچون برقراری ارتباط با همدلی، توسعه خود و توسعه دیگران وجود دارد. لازم است این مهارت ها را با مهارت های حرفه ای مانند مدیریت محصول یا مهارت های فنی در زمینه هایی مانند داده ها ترکیب شود.

گروه ها و نحوه عملکرد آن با هم برای عظمت بخشی دیجیتال یک سازمان مهم می باشد. بدون گروههای دارای عملکرد بالا، سازمان ها نمی توانند در رویارویی با تغییرات نامطمئن و سریع پیشرفت کنند. ایجاد خصوصیت هایی مانند ایمنی روانی، تنوع افکار، یادگیری و بازخورد و رشته ها و شیوه های دیجیتالی واضح و سازگار برای امکان پذیر کردن این مهم موضوعی کلیدی است.

در نهایت به اعتقاد پژوهشگران سازمان ها باید عمدا خصوصیت های فرهنگی را هدف قرار و آنرا پرورش دهند تا افراد و گروه ها با عملکرد بالا را توانمند سازند. این ها شامل داشتن یک مأموریت و هدف مشخص و مشترک، خوب بودن در درک افراد، انگیزه های آنان، نیازها و آرزوهای توسعه و فراهم کردن محیطی است که در آن افراد بتوانند خودشان باشند و احتمالات را کشف و در نهایت پیشرفت کنند.

با ۶۱ درصد رشد کسب و کار بر مبنای نتایج دیجیتال، محققان تخمین می زنند نیروی کار متشکل از هشت میلیون فرد ماهر دیجیتالی برای عرضه مزایای اقتصادی بالقوه ۲۴۰ میلیارد پوندی از الان تا سال ۲۰۲۶ در بریتانیا مورد نیاز است و علیرغم این که ۸۳ درصد از رهبران موافق هستند که سازمان های آنها باید برای آینده دیجیتال مناسب باشند و به ما می گویند که پیشرفت خوبی دارند، یافته های تحقیق اما داستان متفاوتی را بیان می کند.به عنوان مثال حدودا ۶ نفر از هر ۱۰ (۵۸ درصد) پاسخ دهنده به نظرسنجی این تحقیق ادعا می کنند هیچگاه در مهارت های دیجیتال ارتقا نیافته اند. حدودا همین افراد (۵۸ درصد) گفته اند فقدان مهارت های دیجیتال بر آنان تأثیر منفی گذاشته است؛ به صورتی که کمتر از یک سوم (۲۹ درصد) آنان به سبب افزایش حقوق، ترفیع یا عدم معرفی خود برای ترفیع رد شده اند. این به نوبه خود فشار بازار را بر کسانی که این مهارت ها را دارند، بالا می برد و اغلب بعضی از سازمان ها را از بازار خارج می کند.

بخش عمومی همه چالش هایی که کسب وکارهای بخش خصوصی با آن روبه رو هستند را به اشتراک می گذارد اما با بار اضافی در توانایی خود برای مطابقت با انتظارات دستمزد برای استعدادهای مورد تقاضا برای کار سخت شریک است.

نقشه راه سالهای ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ برای فعالیتهای دیجیتال و داده های سالهای ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ جاه طلبی دولت را برای تغییر خدمات عمومی دیجیتال در سالهای پیش رو مشخص و یک مأموریت خاص برای ایجاد مهارت های دیجیتال در مقیاس ادارات و سازمان ها ترسیم می کند. هنگام تعیین مهارت هایی که می بینیم عظمت دیجیتالی آینده را قادر می سازد به جای تمرکز محدود بر مهارت های فناوری خاص، باید نگاهی گسترده همچون خصوصیت های گروهی و سازمانی را در پیش گرفت.

پذیرش خدمات عمومی ارشد هم موضوعی کلیدی است چونکه تحقیقات نشان داده برخی رهبران تمایل کمتری به توسعه مهارت های خود (۵۴ درصد) نسبت به مدیریت میانی خود (۷۴ درصد) دارند. فرض کنید جاه طلبی برای دولت دیجیتال و خدمات عمومی باید محقق شود. در آن صورت ما به همه سطوح و حرفه ها نیاز داریم که این مهارت ها را بعنوان بخشی از برنامه درسی اصلی خود بپذیرند و آنرا از توسعه اولیه سیاست تا اجرای عملیاتی به صورت مداوم به کار گیرند.

فرصت کسب و کار و جامعه در صورتیکه به ارتقاء مهارت های دیجیتالی دست یابیم بسیار زیاد است. برای محققان با پذیرش خلاقیت و فنی، فرد و گروه و گروه و سازمان آغاز می شود. تنها در این صورت می توانیم مطمئن باشیم که مهارت های لازم برای پیشرفت را در اختیار خواهیم داشت.
1401/09/23
11:05:39
5.0 / 5
377
تگهای خبر: آموزش , بازار , توسعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما