زیرساخت های جاده ای شمال به روایت مهر-۵

رونق اقتصاد گردشگری معطل زیرساخت های بزرگراهی

رونق اقتصاد گردشگری معطل زیرساخت های بزرگراهی

هم پیما: طولانی شدن روند اجرا و راه اندازی پروژه های حوزه راه و توقف آنها در ایستگاه اعتبارات سبب شده تا گیلان با وجود ظرفیت های فراوان نتواند به توسعه و رونق اقتصادی به خاصیت در حوزه گردشگری برسد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: نزدیکی به پایتخت، وجود مواهب طبیعی، برخورداری از تمدن و سبقه تاریخی کهن و همین طور داشتن آب و هوای دلنشین و چهارفصل، استان گیلان را به قطب گردشگری کشور تبدیل نموده است و سالانه میلیونها نفر به این استان سفر می کنند که این ظرفیت عظیم می تواند به رکن اقتصادی و اشتغال پایدار این استان تبدیل گردد و قدری از محرومیت و فقر نهان شده در زیر پوشش سبز و رنگ و لعاب دار گیلان، کاهش دهد.
حضور مسافران و گردشگران به گیلان بااینکه سبب رونق بخشی اقتصاد برخی افراد، بازاریان و کسبه ها می شود اما تراژدی خسته کننده ترافیک و همین طور تصادفات مرگبار را به همراه دارد که ضعف زیرساختی را نمایش می دهد. نبود زیرساخت های مناسب در بخش راه و محدودیت دسترسی ها سبب شده تا مسافران و مجاوران، ساعت ها وقتشان را در ورودی و خروجی گیلان صرف کنند.
کافی است یکی از روزهای تعطیل در ابتدای ورودی گیلان و در محور منجیل به رودبار اطراق کنید خودرو های به صف کشیده ای را می بینید که با ترافیک سنگین و روان مسیر رودبار را به منجیل وصل کردند تا پس از معطلی چند ساعته به مرکز و سایر نقاط گیلان برسند، مسافری که مسیر تهران تا منجیل را دو الی سه ساعته می رسد برای پیمایش مسیر منجیل به رشت و سایر نقاط گیلان باید ساعت ها پشت ترافیک بماند.

سه دهه انتظار برای یک آزادراه
آزادراه قزوین – رشت یکی از محورهای پرتردد، مهم و اثرگذار شمال کشور است که بیش از سه دهه از راه اندازی آن می گذرد و تا حالا تکمیل نشده و به طول کامل زیر بار ترافیک نرفته است.
آزادراه قزوین – رشت که در زمان راه اندازی، چندین دولت را به خود دیده و تغییر و تحول وزرا، استانداران و فرمانداران و مسئولان را شاهد بوده در گلوگاه ۸ کیلومتری محور منجیل به رودبار متوقف شده است، ۸ کیلومتری که به علت صعب العبور بودن و وجود تونل های سنگی، همانند استخوانی تیز در گلوی آزادراه گیر کرده است.
بهره برداری از ۸ کیلومتر باقیمانده آزادراه قزوین – رشت (محدوده منجیل – رودبار) که جز فهرست ثابت وعده های رؤسای جمهور، وزرا، استانداران و مسئولان دیگر در سنوات گذشته بوده، اگر تحقق پیدا کند بخش اعظمی از مشکلات ترافیکی در ورودی گیلان حل خواهد شد.
مستحضرید که توسعه زیرساخت ها در استان هایی نظیر گیلان که دارای بار ترافیک بالایی بوده و به لحاظ موقعیت گردشگری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، علاوه بر کاهش بار ترافیک و افزایش ایمنی، سفری ایمن و سریع را برای مسافران فراهم می آورد.
جدا از آزادراه قزوین – رشت که کمک بزرگی به روان سازی ترافیک در استان گیلان می کند، طبق گفته مسئولان وزارتخانه راه و شهرسازی، پروژه های مختلفی چون بزرگراه آستارا- تالش- لیسار-پونل، بزرگراه فومن-رضوانشهر، راه اصلی فومن-شفت-سراوان، راه اندازی باند دوم بزرگراه رشت-فومن، کنارگذر بندر انزلی، تقاطع غیر همسطح بازکیاگوراب، کنارگذر لنگرود، تقاطع غیرهمسطح گیل، کنارگذر کلاچای و تقاطع غیرهمسطح رحیم آباد در استان گیلان راه اندازی و یا درحال راه اندازی است.
بهره برداری کامل آزادراه قزوین – رشت از اولویت های دولت سیزدهم
«خیرالله خادمی» معاون وزیر راه و شهرسازی که در مسافرت اخیرش به گیلان از ۸ کیلومتر باقیمانده آزادراه قزوین – رشت در محدوده منجیل به رودبار بازدید کرده، می گوید: بهره برداری از هشت کیلومتر باقیمانده آزاد راه قزوین- رشت، ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
وی، بهره برداری کامل آزادراه قزوین – رشت را جز اولویت های دولت سیزدهم دانست و اضافه کرد: از ۸ کیلومتر باقیمانده این پروژه ۵ کیلومتر آن تونل و بسیار صعب العبور بوده و همین موضوع روند کار را کند کرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تا حالا ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار از منابع دولتی در این پروژه هزینه شده است، به برخی چالش ها و محدودیت های مالی در بستر اجرای این پروژه اشاره نمود و وعده داد؛ با رفع محدودیت مالی و اعتباری اجرای پروژه سرعت بخشیده می شود.

ضریب ایمنی زیر سوال!
آنطور که پیمانکار پروژه آزادراه قزوین – رشت گفته معوقه ۱۸۰ میلیاردی و عدم پایبندی به تعهدات مالی سبب شده تا دستمزد و حقوق کارگران بموقع به دست شأن نرسد و کارها روی زمین بماند که خادمی نسبت پرداخت معوقات قول مساعد داد.
کاهش ضریب ایمنی تونل ها و پل های احتمال فرو ریختن آن، مسئله مهم دیگری بود که پیمانکار پروژه آزادراه قزوین – رشت مطرح نمود، موضوعی که اگر صحت داشته باشد باید فاتحه این آزادراه را خواند.
خوش بینی آقای استاندار
«اسدالله عباسی» استاندار گیلان که به بهره برداری سریع ۸ کیلومتر باقیمانده آزادراه رشت – قزوین خوش بین است، اظهار داشت: با اقدامات انجام شده پیش بینی می شود آزاد راه قزوین - رشت در بهار سال آینده بصورت کامل زیر بار ترافیک برود.
وی با اشاره به قدم های مثبت و اثرگذار دولت در امتداد بهره برداری از باقیمانده آزادراه قزوین- رشت، اضافه کرد: این پروژه پیشرفت ۸۲ درصدی داشته که برخی محدودیت های مالی و اعتباری منجر به کُند شدن روند اجرای آن شده است.
اجرای ۱۰ پروژه بزرگراهی در گیلان
«ماکام پدرام» مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان گیلان هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۰ پروژه بزرگراهی (چهارخطه) در استان توسط این اداره کل در حال اجرا می باشد، به تشریح خلاصه وضعیتی از شرایط زیرساخت های بزرگراهی گیلان پرداخت و اظهار داشت: به لحاظ مساحتی و موقعیت جغرافیایی، دو بخش شرق و غرب، شریان اصلی بزرگراهی استان گیلان را می سازند.
وی افزود: محور بزرگراهی سراوان به سمت فومن، صومعه سرا، تالش و آستارا بخش غرب گیلان و محور دیگر که از سراوان به رشت، لاهیجان، رودسر، کلاچای و چابکسر ادامه پیدا می کند بخش شرق گیلان را به خود مختص کرده است.
چندین پروژه زیر ۵۰ درصد است
مدیرکل سابق راه و شهرسازی گیلان، تامین زیرساخت ها برای استان توریست پذیر گیلان را بسیار حائز اهمیت خواند و بیان کرد: در دو محور بزرگراهی غرب و شرق گیلان پروژه های خوبی برای روان سازی ترافیک و ایمن سازی جاده انجام شده است تا مسافرین و مجاورین در تردد گرفتار مشکل نشوند.
پدرام با اشاره به پروژه های درحال انجام در بخش راه سازی گیلان، افزود: پروژه فومن - شفت - سراوان بطول ۵ کیلومتر با پیشرفت ۱۰۰ درصدی، پروژه آستانه - کیاشهر بطول ۱۰ کیلومتر با پیشرفت ۸۰ درصدی، پروژه رشت - جیرده بطول ۸ کیلومتر با پیشرفت ۷۰ درصدی و پروژه شلمان - املش بطول ۳ کیلومتر با پیشرفت ۷۰ درصدی و همین طور پروژه ملاسرا - شفت بطول ۹.۵ کیلومتر با پیشرفت ۵۰ درصدی درحال پیگیری و اجرا است.
وی با اشاره به اینکه چندین پروژه زیر ۵۰ درصد درحال پیگیری و اجرا است، اضافه کرد: پروژه چمخاله - رودسر بطول ۱.۶ کیلومتر با پیشرفت ۳۰ درصدی، پروژه سیاهکل - بازکیاگوراب بطول ۳.۶ کیلومتر با پیشرفت ۲۵ درصدی، پروژه کلیدبر - ماسال بطول ۵ کیلومتر با پیشرفت ۲۰ درصدی، پروژه انزلی - رضوانشهر بطول ۹.۳۵ کیلومتر با پیشرفت ۱۵ درصدی، پروژه آستارا - اردبیل بطول ۲ کیلومتر با پیشرفت ۱۵ درصدو پروژه املش - رانکوه بطول ۰.۷ کیلومتر با پیشرفت ۱۰ درصدی در حال اجرا می باشد.

پروژه های راه سازی گیلان در چالش اعتباری
مدیرکل سابق راه و شهرسازی گیلان، محدودیت های اعتباری را چالش اصلی اجرای پروژه های دانست و بیان کرد: به علت محدودیت های اعتباری و مالی برخی پروژه های راهسازی سال ها عقیم می ماند و همین موضوع چرخه خدمت رسانی را در این بخش با مشکل روبرو کرده است.
پدرام، تملک زمین را یکی دیگر از موانع ایجاد زیرساخت های بزرگراهی در گیلان برشمرد و افزود: گیلان بر خلاف سایر استانها با مشکل تملک زمین جهت ایجاد زیرساخت های بزرگراهی و اجرای پروژه ها مواجه می باشد.
وی با اشاره به سرسبزی و زیست محیطی بودن استان گیلان، اضافه کرد: به علت کمبود مصالح و عدم اجازه برداشت مصالح از بستر رودخانه ها و مناطق جنگلی، ناچار هستیم مصالح پروژه ها را از مناطق دیگر تهیه نماییم و این فاصله حمل و نقل مصالح بر افزایش هزینه ها و کندی کار تأثیر می گذارد.
مدیرکل سابق راه و شهرسازی گیلان، تسهیل و روان سازی ترافیک را یکی از ماموریت های اصلی این اداره برشمرد و بیان کرد: توریست پذیر بودن استان گیلان و حضور میلیونها مسافر به این استان تکلیف ما را برای تامین زیرساخت های راه سنگین تر می کند.
پدرام با تأکید بر تسهیل و روان سازی ترافیک در محورهای استان گیلان، افزود: باتوجه به توریست پذیر بودن بیشتر نقاط استان گیلان، سهولت در رفت و آمد و به تبع آن کاهش زمان سفر علاوه بر پذیرا شدن تعداد بیشتر توریست به شکوفایی اقتصادی و رونق کسب وکار کمک زیادی خواهدنمود.
وی با اشاره به اینکه آزادسازی اعتبارات رونق بخشِ پروژه های زیرساختی خواهد بود، اضافه کرد: با اختصاص اعتبار بموقع و به تبع آن افتتاح سریع پروژه ها در بازه زمانی قرارداد طبق مطالعات انجام شده کمک بسیار زیادی در جهت کاهش ترافیک و مصرف سوخت در استان دارد.
افتتاح ۸ کیلومتر باقیمانده ناجی ترافیک جنوب گیلان
مدیرکل سابق راه و شهرسازی گیلان با اشاره به ۸ کیلیومتر باقیمانده آزادراه قزوین – رشت، نسبت به افتتاح آن در انتهای سال جاری امیدوار بود و اظهار داشت: تمام تلاش مجموعه وزارتخانه، استانداری گیلان و راه و شهرسازی استان بر این است که این ۸ کیلومتر باقیمانده به سرانجام برسد.
پدرام با اشاره به اینکه افتتاح ۸ کیلومتر باقیمانده جنوب گیلان را از ترافیک نجات می دهد، افزود: پیشرفت فیزیکی یکی از قطعات بالای ۹۲ درصد و قطعه دیگر نزدیک به ۷۰ درصد می باشد.
وی با اشاره به مشکلات و چالش های بر سر راه ۸ کیلومتر باقیمانده آزادراه، اضافه کرد: اعتبارات خوبی برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده که می تواند گره گشا باشد.
کاهش ضریب ایمنی دلیل بر نگرانی عبور ترافیک نیست
مدیرکل سابق راه و شهرسازی گیلان در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص کاهش ضریب ایمنی تونل ها و پل ها در محدوده ۸ کیلومتر باقیمانده، این مسئله را «بدون خطر» توصیف کرد و اظهار داشت: کاهش ضریب ایمنی دلیل بر نگرانی به عنوان عبور ترافیک نیست اما به علت حفاری طاق تعدادی از تونل ها، موضوع لاینینگ کردن تونل ها بسیار اهمیت دارد.
پدرام با اشاره به موقعیت قرارگیری پروژه بر رشته کوه البرز، افزود: عدم نگرانی درباب ناایمن بودن برای عبور ترافیک دلیل بر غفلت لاینینگ کردن تونل نیست و باید هر چه سریع تر این محور عملیات لاینینگ صورت گیرد.
وی با اشاره به طرح جامع حمل و نقل گیلان، اضافه کرد: جهت تکمیل شبکه حمل و نقلی استان علاوه بر پروژه های در دست اجرای این اداره کل نیاز به راه اندازی محورهای امامزاده هاشم- انزلی، خمام- آقاسید شریف هستیم.

همت مضاعف برای اتمام پروژه های بر زمین مانده
اگر چه پرداختن به وضعیت زیرساخت های بزرگراهی استان بزرگی چون گیلان، کار یک گزارش نیست و دردواره های آن سرِ دراز دارد، اما آنچه که بیش از همه چیز به چشم می آید «چالش اعتباری» در اجرای پروژه ها است. پروژه هایی که با «جیب های خالی» تعریف شدند تا جایی در جدول آمار برای خود دست و پا کنند.
آمار ۱۵ الی ۲۰ درصدی پیشرفت فیزیکی تعدادی از پروژه ها از یک سو و زمان بر بودن برخی پروژه های مهم زیرساختی استان از طرف دیگر شاید قسمتی از آن به علت چالش اعتباری باشد اما بخش دیگر آن بطور قطع سورتمه عدم نظارت، نبود مدیریت درست و فقدان کار جهادی و میدانی را به یدک می کشد، که انتظار می رود با روی کار آمدن دولت مردمی سیزدهم و تغییر رویکردهایی که در کلان، میانی و زیرین مدیریتی صورت می گیرد شاهد چنین پروژه های آبکی، مدت دار و هزینه بر نباشیم.
استان گیلان به شدت برای توسعه به ویژه در بخش گردشگری و سهیم شدن در اقتصاد گردشگری نیازمند تامین زیرساخت های بزرگراهی است اجرای ۸ کیلومتر باقیمانده آزادراه قزوین – رشت و سایر پروژه های بزرگراهی گیلان می تواند چراغ سبز توسعه استان در بخش گردشگری باشد. که می طلبد مسئولان استانی و مجمع نمایندگان گیلان برای تحقق پذیری این امر تلاش مضاعف کنند.


منبع:

1401/09/02
15:21:23
5.0 / 5
279
تگهای خبر: اشتغال , بازار , بندر , ترافیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما