اتصال نیروی کار ماهر به کارفرما با تعاونی های کاریابی

اتصال نیروی کار ماهر به کارفرما با تعاونی های کاریابی

هم پیما: معاون وزیر تعاون، کارآمدترین الگوی حل مشکل اشتغال پایدار را اقتصاد تعاون دانست و از اتصال نیروهای کار ماهر به کارفرمایان بوسیله تشکیل تعاونی های کاریابی آگاهی داد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، باتوجه به آنکه یکی از با اهمیت ترین چالش های امروز کشور، بیکاری جوانان است می توان با بهره بردن از الگوهای شناخته شده مختلف به اشتغال آفرینی و ایجاد فرصتهای شغلی برای جوانان جویای کار اقدام نمود.

در حال حاضر بخش تعاون همچون بخش های کلیدی اقتصاد کشور بشمار می رود که با تجمیع امکانات، منابع و سرمایه های خرد مردم در قالب مشارکت جمعی می تواند نقش به سزایی در توسعه کارهای اقتصادی، افزایش رفاه و بهبود زندگی اجتماعی افراد داشته باشد.

به اعتقاد کارشناسان، تعاونی ها توان اشتغالزایی بالایی دارند و بوسیله بنگاه های تعاونی می توان کسب و کارهای کوچک و متوسط را راه اندازی و بر موضوع بیکاری غلبه کرد چنانچه خیلی از کشورها بر پایه اقتصاد تعاونی توانسته اند به رشد و تعالی اقتصادی دست یافته و زمینه افزایش تولید ناخالص داخلی و راندمان در بخش های مختلف را فراهم آورند.

در همین راستا، معاونت امور تعاون و معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، تفاهم نامه همکاری مشترکی با هدف ایجاد و تقویت تعاونی خدمات اشتغال و کاریابی تحت عنوان "پایگاه مردمی اشتغال آفرین" به امضا رساندند.

این تفاهم نامه اهداف مختلفی دارد که اتصال نیروی کار ماهر به کارفرما بوسیله تعاونی کاریابی از با اهمیت ترین اهداف آن بشمار می رود.

مهدی مسکنی - معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تکیه بر مردم سپاری امور با الگوی تعاون، اقتصاد تعاون را کارآمدترین الگوی حل مشکل اشتغال پایدار در کشور می داند.

وی با اشاره به جزئیات تفاهم نامه مذکور می گوید: به سبب این تفاهم نامه در مرحله اول به عنوان الگوسازی این طرح در قالب ۳۰ تعاونی در استانهای تهران، هرمزگان، آذربایجان غربی، خوزستان، گلستان و خراسان جنوبی اجرا می شود.

معاون وزیر تعاون، مردم را محور اصلی اشتغال آفرینی در دولت سیزدهم عنوان کرده و تاکید دارد که در این راه از تمام ظرفیت های موجود شامل سازمان های مردم نهاد، گروه های جهادی، مساجد و هیات های مذهبی استفاده خواهد شد.

مسکنی، توسعه بخش تعاون در سطح استانها، کاهش تصدیگری دولتی، مردمی کردن اقتصاد و ایجاد اشتغال پایدار با بهره بردن از الگوی تعاون را از رویکرد های معاونت امور تعاون وزارت کار عنوان می کند.

گزارش مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار از آمار تعاونی های فعال کشور حاکی از آنست که تعداد کل تعاونی های فعال درحال بهره برداری و در دست اجرا در کشور تا آخر سال گذشته، بیش از ۹۹ هزار واحد بوده که از این تعداد ۶۹ هزار و ۲۹۱ تعاونی درحال بهره برداری و ۲۹ هزار و ۸۰۴ تعاونی در دست اجرا هستند.

همچنین بیشترین تعداد اعضای تعاونی متعلق به تعاونی های سهام عدالت و بیشترین تعداد شاغلان متعلق به تعاونی های گرایش مسکن بوده است.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، به اعتقاد مفسرین اقتصادی بخش تعاون از ظرفیتهای اقتصادی و اجتماعی بالایی برخوردارست و سهم به سزایی در رشد و توسعه اقتصادی، تولید ناخالص داخلی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار و تجمیع سرمایه های خرد مردمی دارد؛ بدین جهت چنانچه رشد و توسعه تعاونی ها به اندازه ای باشد که اکثریت مردم را در برگیرد، به توزیع عادلانه ثروت، حذف شکاف طبقاتی و کاهش نرخ بیکاری در جامعه منجر خواهد شد.

منبع:

1401/08/30
20:49:56
5.0 / 5
268
تگهای خبر: اشتغال , توسعه , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما