امکان برقراری خط دریایی برای انتقال کالا میان ایران و ونزوئلا

امکان برقراری خط دریایی برای انتقال کالا میان ایران و ونزوئلا

به گزارش هم پیما، معاون وزارت راه و شهرسازی ضمن اشاره به امکان برقراری منظم خط دریایی برای انتقال کالا بین ایران و ونزوئلا و سایر کشورها اظهار داشت: با عنایت به فعالیتهای ایران در دیپلماسی خارجی و نقش مهم در کریدور شمال-جنوب، میتوان به تفاهمات مهمی با ونزوئلا در زمینه حمل و نقل دریایی، انتقال بار و حمل و نقل هوایی دست یافت.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، شهریار افندی زاده در رابطه با دستاوردهای نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا در تهران که با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت حمل و نقل ونزوئلا از بیست ودوم تا بیست وچهارم آبان ماه برگزار شد، ضمن اشاره به تأثیر مثبت انتقال تجربیات، تکنولوژی و دانش فنی میان ایران و ونزوئلا تصریح کرد: با عنایت به فعالیتهای ایران در دیپلماسی خارجی و نقش مهم در کریدور شمال-جنوب در زمینه حمل و نقل دریایی و انتقال بار و حمل و نقل هوایی میتوان با طرف ونزوئلایی به تفاهمات مهمی دست یافت.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: در زمینه حمل و نقل دریایی بین دو کشور بحث انتقال بار و تجاری سازی محصولات، حائز اهمیت می باشد و باید این نکته مدنظر قرار گیرد که در هر دو طرف ایران و ونزوئلا برنامه ریزی برای تبادل بار و کالا وجود داشته باشد.
افندی زاده ضمن اشاره به این که ایران می تواند هاب منطقه ای برای کالاهای ونزوئلایی باشد، اضافه کرد: ونزوئلا هم می تواند این نقش را برای کالاهای ایرانی ایفا کند و این مورد در این اجلاس مورد توجه وزیر حمل و نقل کشور ونزوئلا قرار گرفت.
ایشان در ادامه اظهار داشت: لازمه راه اندازی خط دریایی، پایداری تبادل اقتصادی می باشد و باید به دنبال چاره هایی برای توجیه خط دریانوردی بود. میتوان به صورت منظم خط دریایی برای انتقال کالای بین دو کشور و کشورهای دیگر برقرار کرد و همینطور میتوان در تمام زمینه های دریانوردی و حتی ساخت و تعمیر کشتی های دو کشور همکاری کرد. در قسمت تبادل بار و کالا باید تناوب کافی برای تبادل وجود داشته باشد چون که سیستم حمل و نقل وابسته به تبادل بار بین دو کشور است.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهر سازی با اشاره به اینکه این موضوع، خروجی کمیته های وزارت صمت و وزارت جهادکشاورزی است، اضافه کرد: اراده دو کشور باید به این سو متمرکز باشد و لازمه آن اینست که واردات و صادرات بین دو کشور توازن داشته باشد و کشتی ها در رفت و برگشت بار داشته باشند.
طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، افندی زاده تصریح کرد: تبدیل منطقه به یک هاب حمل ونقلی، مزایای اقتصادی زیادی برای هر دو کشور به بار خواهد آورد. هم اکنون ایران تلاش دارد نقش هاب کالا و ترانزیت را در منطقه ایفا کند. در زمینه هوایی هم بر افزایش تعداد پروازها بین دو کشور تاکید دارد که مستلزم افزایش مسافر چه به صورت تجاری و بازرگانی و چه به صورت گردشگری می باشد.
وی تصریح کرد: دولت سیزدهم، دیپلماسی اقتصادی خارجی خویش را در تقویت همکاری در زمینه های مختلف اقتصادی و توسعه زیرساخت های حمل ونقلی و ترانزیت بین ایران و سایر کشورها هدف گذاری کرده است و آمادگی کامل جهت همکاری با کشورها و فعالان اقتصادی آنها در همه زمینه های حمل ونقلی و ترانزیت را دارد. فعالان اقتصادی می توانند از شرایط بوجود آمده در جهت افزایش تبادلات تجاری بین کشورها استفاده بهینه را داشته باشند.
وی ادامه داد: در همین راستا مقرر شد در دو بخش هوایی و دریایی نقشه راه جزئیات تفاهمنامه توسط کارگروه های تخصصی کمیسیون مشترک در کمیته حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شود.1401/08/25
08:32:15
5.0 / 5
88
تگهای خبر: پرواز , توسعه , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما