معاون سازمان استاندارد در گزارش هم پیما؛

تولید مصالح ساختمانی غیراستاندارد جرم است

تولید مصالح ساختمانی غیراستاندارد جرم است

به گزارش هم پیما، معاون سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: اگر مصالح ساختمانی مشمول استاندارد الزامی بدون رعایت معیارهای استاندارد تولید شوند، عمل جرم رخ داده و مجازات قابل رسیدگی برای آن در نظر گرفته شده است.احسان ساده در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت استانداردسازی مصالح ساختمانی بخصوص بتن، اظهار نمود: بررسی وضعیت استانداردسازی مصالح ساختمانی همچون بتن مبتنی بر آنالیزهای آزمایشگاهی انجام می شود؛ یعنی ادارات استاندارد در سرتاسر کشور نمونه برداری می کنند و در لابراتوار تخصصی دارای تجهیزات لازم، آنالیز آزمایشگاهی صورت می گیرد.
معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد اضافه کرد: گاهی اخباری در خصوص غیراستاندارد بودن مصالح همچون بتن منتشر می شود که قابل رسیدگی است اما نکته اینست که بتن مشمول استاندارد الزامی است و مشخصات فنی برای این کالا تعریف شده است.
وی افزود: در صورتیکه مصالح ساختمانی مشمول استاندارد الزامی همچون بتن بدون رعایت استاندارد تولید و ارائه شود مجازات قابل رسیدگی برای آن در نظر گرفته شده است؛ در واقع برای این عمل جرم انگاری صورت گرفته است و با حضور مقامات قضایی استان به این مسئله رسیدگی می شود حتی سازمان ملی استاندارد می تواند ضد این مبادرت به دستگاه قضایی اعلام جرم کند.
ساده با اشاره به اینکه استاندارد و نمونه برداری یک علم است و باید منشأ تولید را بررسی کرد، خاطرنشان کرد: نظارت بر بازار فقط از جانب سازمان استاندارد صورت نمی گیرد بلکه نهادهای دیگر همچون سازمان حمایت، تعزیرات و… هم در این عرصه ورود می کنند ولی درست اینست که بررسی استاندارد محصولات در منشأ صورت گیرد.
وی اضافه کرد: هم اکنون هر کارخانه و تولیدکننده ای که پروانه تولید داشته باشد و محصولی تولید نماید که مشمول استاندارد الزامی باشد از جانب مأموران استاندارد مورد بازرسی قرار می گیرد.
معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد اظهار نمود: اگر تخلف احصا شود واحد هم پلمپ می شود و هم اگر جزو مواردی باشد که مشمول رسیدگی قضایی باشد، پرونده قضایی تشکیل و به دستگاه قضایی معرفی می گردند.
ساده اظهار داشت: همینطور اگر مردم با موارد تخلف مواجه گشتند می توانند از راه سامانه نظارت بر اجرای استاندارد به سادگی شکایت کرده و گزارش دهند.


منبع:

1401/08/03
10:40:05
5.0 / 5
211
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما