یك كارشناس مطرح كرد

پیشبینی بازار مسکن در سه سناریو

پیشبینی بازار مسکن در سه سناریو

به گزارش هم پیما، یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: آینده بازار مسکن به میزان درآمدهای ارزی و نوع این درآمدها بستگی دارد که سه حالت ممکن می تواند در نرخ دلار و قیمت مسکن اثرگذار باشد.


فرهاد بیضایی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: شرایط بازار مسکن در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ به متغیرهایی بستگی دارد. باید ببینیم درآمدهای ارزی افزوده می شود یا نه. در صورت افزایش از ناحیه نفت خواهد بود یا دیگر بخش ها. درست است که عنوان می شود بخش مسکن ارتباط مستقیم با تحریم ها ندارد اما غیرمستقیم تأثیر می گیرد.
وی ادامه داد: اگر درآمدهای ارزی منجر به ثبات قیمت ارز شود بازار مسکن می تواند رونق غیرتورمی را داشته باشد و زیر نرخ تورم افزایش قیمت پیدا کند. اگر بدون درآمدهای ارزی، ثبات نرخ ارز را داشته باشیم رکود مسکن همراه با ثبات قیمتی را خواهیم داشت. احتمال سوم یعنی افزایش قیمت ارز با احتمال رشد قیمت مسکن همراه می شود.

با شرایط فعلی رکود تداوم می یابد
بیضایی خاطرنشان کرد: بازار مسکن در رکود به سر می برد و در صورت ادامه ی وضعیت فعلی رکود مسکن تداوم خواهد داشت. امکان دارد در مقاطعی رکود تورمی باشد. بعضی وقت ها هم با عنایت به آرامشی که در بازار وجود دارد رکود همراه با ثبات قیمتی رخ می دهد.
این کارشناس بازار مسکن ضمن اشاره به تحولات فصلی این بازار اظهار داشت: در فصل تابستان به علت افزایش جابه جایی، تقاضای مصرفی فعال تر و بازار اجاره و خرید و فروش خانه رونق دارد. در نیمه دوم سال جابه جایی فروکش می کند و حجم معاملات کاسته می شود. اما در بحث قیمتها هم اکنون بازار منتظر نتایج اثرات غیراقتصادی است و مبتنی بر آن سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری شکل می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: رشد ارزش دلاری مسکن با رکود این بخش ارتباط دارد. اواخر دهه ۸۰ شمسی قیمت هر متر مربع مسکن در تهران به ۲۰۰۰ دلار در هر متر مربع رسیده بود. پس از آن شاهد افت شدید بازار بودیم و این عدد تا ۷۰۰ دلار کاهش پیدا کرد. در دهه ۹۰ حدودا بین بازه ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار در نوسان بود. در سالهای اخیر باردیگر روند صعودی به خود گرفت و الان به حدود ۱۴۰۰ دلار رسیده است.
بیضایی تصریح کرد: با عنایت به شرایط فعلی توان اقتصادی برای پوشش قیمت های بالاتر مسکن وجود ندارد و امکان اینکه بتوان انتظار داشت قیمت خانه بیشتر از این افزایش پیدا کند بعید است. در دهه ۸۰ که قیمت دلاری مسکن رشد قابل ملاحظه ای پیدا کرد دراوج درآمدهای ارزی بودیم که اثرات بیماری هلندی در بازار مسکن هم دیده شد. از طرفی بازار مسکن دوبی در رکود قرار داشت و سبب بازگشت سرمایه به کشور شد. اما هم اکنون چنین شرایطی وجود ندارد.
وی ساخت خانه برای برخی گروههای حمایتی در چارچوب نهضت ملی مسکن را تایید نمود و در عین حال اظهار داشت: این قبیل طرح ها ارتباط چندانی با تحولات بازار مسکن ندارد. اگر دولت در حوزه املاک برای مسکن برخی دهک های پایین برنامه ریزی کند خوب است اما سطح مداخله دولت نباید از ۲۰۰ هزار واحد فراتر برود.
بیضایی با بیان اینکه در مسکن مهر هم سالیانه حدود ۱۷۰ هزار واحد راه اندازی شد تصریح کرد: حدفاصل سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ که دولت درآمدهای خوبی داشت و تحریم نبود ۸۶۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل داده شد. یعنی به صورت متوسط سالیانه حدود ۱۷۰ هزار واحد به سرانجام رسید.
ازاین رو گزارش، متوسط قیمت هر متر خانه در مردادماه ۱۴۰۱ در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان داده است. طبق اعلام بانک مرکزی مرداد سال جاری همینطور ۷۸۲۵ فقره خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد که نسبت به تیرماه سال جاری ۲۴ درصد کاهش و در مقایسه با مرداد سال گذشته ۴۲ درصد افزایش دارد. گزارش شهریورماه هنوز ارائه نشده است.
منبع:

1401/07/10
11:12:15
5.0 / 5
139
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما