کلیدنخورده هایی که باد می خورند!

کلیدنخورده هایی که باد می خورند!

به گزارش هم پیما، بازار مسکن در شمال شهر تهران همچنان با رکود دست و پنجه نرم می کند. این مورد را به سادگی میتوان از حجم بالای واحدهای عرضه شده برای فروش در مناطق ۱ تا ۳ مشاهده کرد؛ آپارتمان هایی که عموما مشتری ندارد و گاها تا ماه ها آگهی فروش آنها تجدید می شود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بررسی ها از فایل های فروش آپارتمان در سایت ها نشان داده است حدود ۲۵ درصد آگهی‎های فروش در ارتباط با منطقه ۱ است؛ در حالیکه منطقه ۱ فقط ۴.۹ درصد از معاملات قطعی را به خود اختصاص می دهد و جایگاه دهم را در سهم از معاملات مسکن تهران دارد.
در منطقه ۲ هم که البته رتبه دوم از معاملات مسکن را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در اختیار دارد و ۸.۹ درصد معاملات را به خود اختصاص داده حدود ۳۰ درصد فایل های فروش را میتوان مشاهده کرد.
مناطق ۵ و ۱۰ هم محدوده هایی هستند که تعداد بسیار بالایی آگهی ملکی عرضه شده برای فروش را در بر گرفته اند. باآنکه این مناطق به ترتیب جایگاههای اول و چهارم از نظر تعداد معاملات مسکن را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در مرداد سال جاری کسب کردند، اما حجم آگهی های فروش در این مناطق هم بسیار بیشتر از تعداد معاملات است.
نمایه های فوق از عرضه بیشتر از تقاضا در بازار مسکن حکایت دارد. این مسئله می تواند به سبب کاهش انتظارات تورمی در بازار ملک، مثبت ارزیابی شود اما مبحث رکود تورمی هنوز به صورت کامل دست از سر بازار مسکن برنداشته است؛ باآنکه شهریور سال جاری بر مبنای گزارشهای غیررسمی سرعت رشد قیمت مسکن در پایتخت نسبت به مرداد کاسته شده و از ۲.۵ درصد در مرداد به ۱.۸ درصد در شهریور رسیده است.


عمق کسادی بازار مسکن در شمال شهر تهران به قدری است که فایل های فروش مرتبا تجدید می شود. بررسی ها نشان داده است آپارتمان هایی در مناطق شمالی تهران که از دو تا سه سال قبل برای فروش عرضه شده، همچنان بدون مشتری است. عمده آگهی های در ارتباط با واحدهای لوکس در مناطق شمالی تهران کلیدنخورده است اما عمر این واحدها به دو تا گاها پنج سال قبل می رسد.

یک کارشناس: صاحبان آپارتمان های لوکس میل به مهاجرت دارند
سعید آسویار ـ کارشناس بازار مسکن به ایسنا می گوید: کسانی که آپارتمان لوکس دارند میل به مهاجرت پیدا کرده اند؛ چونکه با فروش یک آپارتمان در تهران می توانند سه تا چهار آپارتمان در استانبول بخرند. از قبل هم در بخش واحدهای لوکس خرید و فروشی وجود نداشت. اما آپارتمان های متراژ کوچک در تهران، کرج و پردیس از رونق مناسبی برخوردار می باشد.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه مردم به این باور رسیده اند که قیمتها کاهش نمی یابد تصریح کرد: هم اکنون متقاضیان مصرفی وارد بازار می شوند؛ چونکه این تصور وجود دارد که اگر نخرند از تورم عقب می مانند.

بعد از این فقط کوچک متراژ !
آسویار تصریح کرد: معتقدم بازار مسکن در رکود قرار ندارد، بلکه عرضه و تقاضا معقول شده است. یعنی سازنده ها سراغ متراژهایی می روند که مورد نیاز بازار است. رکود در آن بخشی اتفاق افتاده که آپارتمانهای لوکس و بزرگ، بدون مصرف مانده است.

برخی سازندگان مسکن، بخر و بفروش شده اند
این کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: برخلاف بازار که رونق دارد، بخش ساخت و ساز در رکود به سر می برد؛ چونکه سرعت رشد قیمت نهاده های بخش مسکن از رشد آپارتمان بیشتر است. اگر مسکن ۲۰ درصد گران می شود، متریال ۵۰ درصد گران می شود. این روند به ضرر بخش ساخت و ساز است. بنابراین بسیاری از سازنده ها از این شغل دست کشیده و وارد بخش پیش خرید شده اند. در مرحله فونداسیون می خرند و بعد از تکمیل می فروشند. بسیاری از افراد هم سراغ شغلهای دلالی رفته اند. هم اکنون اگر نهاده های ساختمانی را خریداری و آنرا نگه داری، سودش بیشتر از ساختمان سازی است.
آسویار در رابطه با پیشبینی بازار مسکن در نیمه دوم سالجاری اظهار داشت: با همین روند تغییر خاصی نمی بینیم. پایین آمدن قیمت که حدودا غیر ممکن است. شاید تا آخر سال با افزایش تا ۲۰ درصد قیمت واحدهای کوچک متراژ مواجه شویم؛ چونکه به اندازه کافی در بالاشهر خانه ساخته شده و دیگر توجیهی ندارد کسی زمین را متری ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان بخرد و آپارتمانی بسازد که گرفتار رکود شود.
ازاین رو گزارش، متوسط قیمت هر متر خانه در مردادماه ۱۴۰۱ در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان داده است. طبق اعلام بانک مرکزی مرداد سال جاری همینطور ۷۸۲۵ فقره خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد که نسبت به تیرماه سال جاری ۲۴ درصد کاهش و در مقایسه با مرداد سال گذشته ۴۲ درصد افزایش دارد.1401/07/09
09:00:24
5.0 / 5
87
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما