مقام مسئول در وزارت راه:

همه دستگاه ها مشمول قانون واگذاری اراضی مازاد خود به نهضت مسکنند

همه دستگاه ها مشمول قانون واگذاری اراضی مازاد خود به نهضت مسکنند

به گزارش هم پیما، عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن اظهار داشت: از مجموع ۶ هزار هکتار اراضی شناسایی شده دستگاههای اجرایی، ۸۰۹ هکتار به وزارت راه برای نهضت ملی مسکن منتقل شده است.به گزارش هم پیما به نقل از صدا و سیما، تقی رضایی روز گذشته در برنامه میز اقتصاد سیما اظهار نمود: برنامه ابلاغی به وزارت راه و شهرسازی ۴ میلیون واحد مسکونی است که ۳ هزار و ۲۰۰ واحد در شهرها و مابقی روستاست. از این تعداد ۱.۵ میلیون واحد مسکونی در ۲۲ هزار هکتار اراضی مستعد نهضت مسکن جا دادیم، ۳۵ هزار هکتار اراضی آماده الحاق محدود شهرهاست که یک میلیون و ۳۰۰ واحد پوشش می دهد.
وی اضافه کرد: بنا بر قانون جهش تولید که به تصویب مجلس رسید، با استفاده از ظرفیت های قانونی، دستگاههای دولتی که زمین مازاد داخل محدوده دارند، استفاده می نماییم.
عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسکن افزود: اطلاعات اراضی دستگاههای دولتی را نداریم و آمار باید از راه سیستم کاداستر ثبت و اسناد یا سامانه سادا وزارت اقتصاد داده شود. اما تابحال بالغ بر ۶ هزار هکتار زمین شناسایی شده که ۸۰۹ هکتار بنام وزارت راه و شهرسازی انتقال انجام شده است.
رضایی خاطرنشان کرد: مبحث مسکن مشکل وزارت راه نیست، مشکل کشور است و همه دستگاه ها باید همراهی کنند. بدین منظور قرار شد مسئول کاداستر اطلاعات زمین دستگاههای دولتی در اختیار دارد، در بحث شناسایی به ما کمک نماید. همینطور دستگاه ها باید همکاری لازم را داشته باشند.
وی تصریح کرد: بنا بود دانشگاه ها از داخل شهر به اطراف منتقل شوند، تهران از دانشگاه تخلیه شود، تنها ستاد و دفاتر مرکزی در شهرها بماند.
رضایی در رابطه با این که آیا صحت دارد که در چند استان دستور اکید وجود دارد که اراضی مازاد توجه نشود؟ اظهار داشت: مسؤلان دولتی اگر نامه ای می زنند، فراتر از قانون جهش تولید نیست. قانون گذار گفته و این مورد باید صورت گیرد.
وی تاکید کرد: تقاضا داریم که اراضی مازاد سند بنام سند مسکن زده شود. اگر در مجموعه ای طرحی است که لزوم آن بالاتر از نهضت مسکن می باشد، مقامات باید تشخیص دهند.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: ۲ هفته گذشته با نیروی زمینی ارتش تفاهمنامه ای بالغ بر ۴ هزار هکتار زمین به امضا رسید که بر مبنای آن ۲ هزار هکتار زمین برای مسکن نیروهای مسلح و مابقی مردم عادی تأمین شود. نیروهای مسلح در نقاط خوب پادگان دارند که باید از ظرفیت آنها استفاده نمود. الان به سبب آنکه اراضی کاربری نظامی دارند، مبحث درحال بررسی است تا برای ساخت و ساز از آن استفاده نمود.


منبع:

1401/06/30
21:32:42
5.0 / 5
58
تگهای خبر: تولید , دستگاه , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما