چرا طرح هفته کاری 4 روزه موفق است؟

چرا طرح هفته کاری 4 روزه موفق است؟

هم پیما: خراسان رضوی «هفته کاری چهار روزه موثر است»؛ این پیام از جانب شرکت هایی که برنامه کاری خودرا برمبنای برنامه های آزمایشی توسط سازمان غیرانتفاعی جهانی هفته کاری چهار روزه برنامه ریزی کردند انتشار یافته است.


به نقل از نشنال نیوز، نتایج نظرسنجی نشان داد که ۷۸ درصد رهبران بیش از ۷۰ شرکت بریتانیایی که برنامه کاری خودرا به برنامه های چهار روزه تغییر دادند، گفتند که انتقال آنان خوب یا یکپارچه بوده است. فقط ۲ درصد آنرا چالش برانگیز می دانستند. بیشتر آنان (۸۸ درصد) گفتند که برنامه های چهار روزه به خوبی کارایی دارد.
ایده یک هفته کاری چهار روزه شوخی نیست؛ قانونگذاران کالیفرنیا بتازگی برنامه هایی را برای یک هفته کاری چهار روزه در سراسر ایالت برای تعدادی از کارمندان در نظر گرفتند اما هم اکنون آنرا کنار گذاشتند.
نظرسنجی گارتنر نشان داد که یک هفته کوتاه تر به عنوان یک راهبرد استخدام و حفظ، مطلوب است. برنامه های آزمایشی ۶ ماهه با بیش از ۱۸۰ شرکت هم اکنون در بیش از ۱۲ کشور در حال انجام می باشد. کارفرمایان اغلب برنامه های خودرا به برنامه های چهار روزه و ۳۲ ساعته (با تغییرات باتوجه به نقش و صنعت) بدون کاهش در حقوق تغییر می دهند.
در برنامه آزمایشی بریتانیا، مدیران شرکت هایی با مجموع ۳۳۰۰ کارمند مورد بررسی قرار گرفتند. این برنامه همراه با عملکرد چهار روزه هفته و خودمختاری اتاق فکر، همراه با مشارکت در جمع آوری داده ها از پژوهشگران در کالج بوستون، دانشگاه کمبریج و دانشگاه آکسفورد اجرا می شود.
بطور تقریبی همه سازمان های شرکت کننده در بریتانیا (۸۶ درصد) گفتند که شاید برنامه های چهار روزه را بعد از اختتام آزمایش ها در نوامبر حفظ کنند. حدود نیمی از آنها ( ۴۹ درصد)، ابراز کردند که راندمان بهبود یافته در صورتیکه ۴۶ درصد اظهار نمودند که راندمان آنها ثابت مانده است.
جو اوکانر، مدیر اجرائی برنامه جهانی هفته کاری چهار روزه که انتظار داشت سازمان ها خروجی ثابت تری از خود نشان دهند، اظهار داشت: دیدن این مساله بسیار دلگرم کننده است. اگر راندمان ثابت بماند، آنرا یک موفقیت بزرگ دراین زمینه می دانیم.
تحقیقات آزمایشی در بریتانیا، ایالات متحده، نیوزلند، استرالیا، ایرلند و کانادا ادامه دارد.
اوکانر بیان کرد که همه سازمان هایی که آزمایش ها را شروع می کنند، آنها را کامل نمی کنند. بطور تقریبی از هر پنج کارفرما یک نفر برنامه را ترک می کند که بیش از نیمی از آنها در مرحله پیش طرح هستند.
مدیرانی که مطالعات آزمایشی را انجام داده اند، خاطر نشان کردند که با چالش دوگانه غلبه بر هنجارهای پنج روزه کارکنان و صنعت، در کنار کار دشوار حذف فرآیندهای کاری بهبود یافته برای دستیابی به خروجی یکسان در چهار روز روبرو هستند.


وی ادامه داد: وقتی شرکتها در مرحله برنامه ریزی کنار می روند، دلیل اصلی این است که رییس شرکت بیش از اندازه درباره ی آن فکر می کند و دلسرد می شود.
آنان آغاز به کوشش برای رفع هر مشکل احتمالی پیش از اجرای طرح آزمایشی خود می کنند که نا ممکن است برای اینکه خیلی از دستاوردهای راندمان و بهبود پروسه توسط گروه ها ایجاد و هدایت می شود.
اوکانر همین طور مشکلاتی را در بین شرکتها با فرهنگ بی اعتمادی بین رهبران و کارمندان گزارش کرد. آنان فکر می کنند که سبک تصمیم گیری باز و از پایین به بالا دارند اما در عمل، ممکنست اینطور نباشد.
نیکی راسل، مدیرعامل یک سازمان غیرانتفاعی که بر کاهش مصرف آب متمرکز است(Waterwise)، می گوید: این روش در ابتدا یک کار راحت نبود اما هیچ تغییر عمده ای تا حالا رخ نداده است. همه ما مجبور شده ایم روی آن کار نماییم، چیزهایی مانند مرخصی سالانه می تواند تطبیق همه چیز را مشکل تر کند اما گروه بسیار خوشحال است و به طور قطع همه ما عاشق یک روز تعطیلی اضافی هستیم.
شرکت هایی که برای برنامه های چهار روزه تلاش می کنند، اغلب بسیار کوچک هستند و در حوزه هایی فعالیت می نمایند که نیاز به پوشش تغییر پنج یا هفت روزه دارند. این امر مستلزم برنامه ریزی دقیق در بین شمار اندکی از کارکنان است.
سازمان ها همین طور زمانی که با تغییرات غیرمنتظره مانند رهبری جدید یا تغییرات مالی مواجه می شوند، کوشش های برنامه ریزی کوتاه شده را کنار می گذارند.
شرکت کنندگان آزمایشی بریتانیا در بخش هایی مانند آموزش، رسانه، میهمان نوازی و مراقبت های بهداشتی متفاوت هستند. آنها شامل بانک خیریه، شرکت شفاف سازی زنجیره تامین(Everledger)، بنیاد ارتباط با مشتری تبادل دیجیتال امن(Secure Digital Exchange) و انجمن سلطنتی زیست شناسی هستند.
اوکانر آموخته است که وقتی شرکتها دیگر به او نیاز ندارند یعنی همه چیز خوب پیش می رود.
منبع:

1401/06/30
12:11:43
5.0 / 5
287
تگهای خبر: آموزش , بانك , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما