مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید مطرح كرد

برنامه زمان بندی برای تحویل مسکن مهر

برنامه زمان بندی برای تحویل مسکن مهر

به گزارش هم پیما مدیرعامل شرک عمران شهرهای جدید با اعلان اینکه تا یک ماه آتی برنامه زمان بندی درباب تحویل واحدهای مسکن مهر نیمه کاره ارائه می دهیم اظهار داشت: سه راه حل را بمنظور تامین منابع در نظر گرفته ایم که ایجاد نقدینگی اولیه، مولدسازی ظرفیت ها و تهاتر منابع شرکت عمران همچون این راهکار ها است.


علیرضا جعفری در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: تعداد ۸۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه کاره در شهرهای جدید قرار دارد که حدود ۴۰ هزار واحد آن تکمیل شده اما به سبب نبود خدمات و انشعابات، قابل بهره برداری نیست. ۴۰ هزار واحد نیز تکمیل نشده است. عمده این پروژه ها در شهرهای جدید پردیس، پرند و هشتگرد است.
وی ادامه داد: عمده واحدها گرفتار نواقصی همچون نبود انشعابات، مشکلات محوطه سازی یا نبود آسانسور است. این تعداد از دولت قبل باقی مانده اما باتوجه به تاکید رئیس جمهور در خصوص تسریع در اجرای مسکن مهر، فرقی نمی کند که متعلق به کدام دولت می باشد و ما خودرا متعهد به پایان آن می دانیم.

رشد قیمت مصالح ساختمانی مانعی در تکمیل مسکن مهر
جعفری، با اهمیت ترین مانع در اجرای پروژه مسکن مهر را افزایش قابل توجه قیمت نهاده های ساختمانی دانست و اظهار داشت: قراردادها در بدو انعقاد با پیمانکاران بصورت قیمت مقطوع بوده و هم اکنون با افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی، هیچ کدام از پیمانکاران راضی به اجرای پروژه نیستند؛ برای اینکه مشمول ضرر قابل توجهی در ساخت مسکن مهر می شوند. بر این اساس دو مانع داشتیم که یکی تعیین تکلیف قرارداد پیمانکاران و دیگری بحث تامین اعتبار مورد نیاز بود تا بتوانیم صورت وضعیت پیمانکاران را انجام دهیم.

پروژه های مشارکتی، پشتوانه تکمیل مسکن مهر
وی اشاره کرد: باتوجه به دستور رئیس جمهور درباب الزام دولت در تامین منابع مسکن مهر، جلساتی دراین زمینه با معاونت اجرائی رئیس جمهور برگزار کردیم که مدیریت منابع را داشته باشیم. در این راه سه راه حل پیش بینی شد. یکی بحث حمایت نقدی برای تکمیل پروژه ها بود که یک نقدینگی اولیه در اجرای پروژه ها ایجاد شود. دوم مولدسازی است که ظرفیت بودجه های مورد نیاز در اراضی داخل محیط های شهری یا الحاقات را بتوانیم استفاده نمائیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی، سومین راه حل را تامین منابع بوسیله تهاتر دانست و اظهار داشت: از محل زمین یا پروژه های مشارکتی ارزش افزوده ای در شهرهای جدید به وجود آمده که این منابع می تواند پشتوانه بحث تکمیل مسکن مهر باشد. از این منابع تهاتر به پیمانکاران اختصاص می دهیم.

تا یک ماه آتی برنامه زمان بندی تحویل واحدها را ارائه می دهیم
بدین سبب گزارش، جعفری روز گذشته در جلسه ای با پیمانکاران پروژه های مسکونی شهر جدید پردیس به بررسی مشکلات و موانع موجود پرداخت و تاکید کرد: شرکت عمران باتوجه به تعهدی که به متقاضیان مسکن در این شهر جدید داده است باید تا یک ماه آتی برنامه زمانبندی و اجرائی مشخصی در پیشبرد و تحویل پروژه های مسکن مهر به آنها عرضه نماید.
وی با بیان ینکه به هیچ وجه نباید اجازه دهیم امید مردم به ناامیدی تبدیل گردد اظهار داشت: شرکت عمران بدون شک هرگونه همکاری لازم در تامین مالی پروژه های مسکن مهر نیمه کاره خصوصاً در زمینه تهاتر را داشته و آمادگی لازم برای دریافت درخواست پیمانکاران در این بخش را دارد.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید برنامه هایی را برای تعیین تکلیف این طرحها، حل مشکلات زیربنایی، رسیدگی به وضعیت قرارداد پیمانکاران و استفاده از منابع شرکت عمران برای تکمیل ابنیه در دستور کار قرار داده است.

پروژه اقدام ملی با پیشرفت ۱۰ درصد متوقف شده است
جعفری همین طور درباب وضعیت پروژه های اقدام ملی مسکن اظهار داشت: از آنجائیکه در اواخر دولت قبل تعدادی قرارداد تحت عنوان پروژه های اقدام ملی مسکن منعقد شد که تعدادی از آنها با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۱۰ درصد به سبب برخی مشکلات متوقف شدند، در این دوره تصمیم برآن شد بمنظور ساماندهی متقاضیان، پیمانکاران و تعیین تکلیف هرچه سریع تر این واحدها، طی فرآیندی برمبنای شرایط طرح نهضت ملی مسکن تغییر و قرارداد جدید برای آنها تنظیم گردیده تا مشمول تسهیلات این طرح نیز شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضریب بالای ناخالصی پروژه های اقدام ملی به عنوان یکی از اشکالات اصلی این حوزه بیان کرد: این مسئله با افزایش سهم متقاضیان به آنها فشار می آورد که این مسئله باید با بازبینی سهم ها در آن پروژه ها هرچه سریع تر به نفع مردم اصلاح گردد.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید همین طور بر تسریع پروسه ابلاغ تغییر شاخص مبنای پیمان و قراردادهای محوطه نیز تاکید کرد و اضافه کرد: در این جهت موضوعات مربوط به ابلاغ قراردادهای مهندسین مشاور نیز انجام و تعیین تکلیف شود.

متقاضیان آورده خودرا بموقع پرداخت کنند
جعفری با تاکید بر نقش چشم گیر متقاضیان در تسریع روند ساخت پروژه های مسکونی نیز اشاره کرد: در این میدان، شرکت عمران شهرهای جدید تمامی تلاش خود برای تسریع در تحویل واحدها را به کار گرفته، پیمانکاران نیز با تمام قوا پای کار آماده اند. در این مرحله انتظار می رود متقاضیان نیز با پرداخت بموقع سهم خود طی مراحل اعلام شده و همین طور به تناسب پیشرفت پروژه ها، به این پروسه کمک کرده و مانع از توقف اقدامات در این بخش شوند.
مواردی همچون تامین مالی پروژه ها، تسریع در ابلاغ شاخص مبنای پیمان، تسریع در ابلاغ و نهایی کردن قراردادهای محوطه و ابلاغ قرارداد مهندسین مشاور طرح از مشکلات مطروحه پیمانکاران در زمینه پروژه های اقدام ملی مسکن و موارد دیگری همچون تامین منابع مالی، تعیین تکلیف وضعیت بیمه تامین اجتماعی، اصلاح قراردادهای محوطه، اختتام کار پروژه های مسکن مهر قدیم و ابلاغ ضریب تعدیل از موانع اعلام شده در اتمام پروژه های مسکن مهر شهر جدید پردیس بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
منبع:

1401/04/01
14:32:15
5.0 / 5
146
تگهای خبر: ارز , جت , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما