یك كارشناس:

تقاضای سرمایه ای مسکن انگیزه پیدا کرد

تقاضای سرمایه ای مسکن انگیزه پیدا کرد

یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: سال قبل به سبب حرکت بازار مسکن در محدوده کمتر از نرخ تورم، رغبت به خرید کم شده بود که موجب ایجاد نوعی تقاضای پنهان شد و در اسفند و اردیبهشت بروز پیدا کرد؛ اکنون تورم ماهیانه مسکن به حدود دو برابر نرخ تورم عمومی رسیده که موجب شد تقاضای سرمایه ای برای خرید ملک انگیزه پیدا کند.


سید محمد مرتضوی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: سال جاری درباب قیمت تمام شده ساخت مسکن با افزایش هایی در چند حوزه مواجه شدیم. یکی از آنها مصوبه افزایش دستمزدها به میزان ۵۷ درصد بود که با حاشیه های دستمزد به ۶۰ درصد می رسد. پیش بینی ها و تحلیل ها حکایت از آن داشت که این مساله بصورت مستقیم در قیمت های تولید مصالح ساختمانی موثر خواهد بود که همین اتفاق هم افتاد.

افزایش تا ۲۰ درصدی قیمت نهاده های ساختمانی
وی ادامه داد: نرخ نهاده های ساختمانی در بازار طی هفته های اخیر حدود ۱۲ درصد افزوده شد و برخی کارخانجات قیمت محصولات خودرا تا ۲۰ درصد زیاد کردند. شنیده می شود مدیران شرکت های تولیدی درحال انجام رایزنی هایی برای افزایش بیش از این مقدار نیز هستند. این رشدها به شکل افزایش قیمت مسکن در اردیبهشت ماه خودرا نشان داد.
رئیس کانون انبوه سازان با اشاره به افزایش تورم و نوسانات نرخ دلار اظهار داشت: کاهش ارزش پول ملی منجر به ایجاد تورم می شود. از آن طرف تغییر قیمت کالاهای اساسی را داشتیم که روی نرخ دیگر کالاها اثر گذاشت. در کنار آن افزایش دستمزدها صورت گرفت و موجب رشد هزینه های ساخت و افزایش قیمت ها در بازار مسکن شد.

مرتضوی اشاره کرد: سال قبل در مجموع بازار مسکن کم رمق بود. با وجود اینکه کمبود واحدهای مسکونی بصورت یک موضوع قطعی توسط مسئولان و کارشناسان تایید شد ولی باتوجه به حرکت بازار مسکن در محدوده کمتر از نرخ تورم، رغبت به خرید دیده نمی شد. در حقیقت تقاضای پنهانی را داشتیم که به شکل ایجاد شتاب در اسفند و اردیبهشت خودرا نشان داد و باردیگر خریداران مسکن انگیزه ورود پیدا کردند. البته خریدهای سرمایه ای پررنگ تر از مصرفی بود.

افزایش سقف وام، اثرات تورمی بر بازار مسکن دارد
وی اظهار نمود: در اسفندماه سال قبل ۶ درصد و در اردیبهشت ماه نیز ۶ درصد قیمت مسکن شهر تهران افزوده شد. این رشدهای نگران کننده در شرایطی صورت گرفت که تورم عمومی نسبت به ماه قبل ۳.۵ درصد بود. در حقیقت رشد ماهیانه قیمت مسکن به حدود دو برابر تورم عمومی رسید. همین مساله انگاره های مربوط به ثبات سالیانه بازار مسکن را تا حدی زیر سوال می برد. اگر این روند ادامه داشته باشد، احیانا دولت مجبور می شود در نیمه دوم سال به سمت تقویت بخش تقاضا بوسیله افزایش تسهیلات بانکی برود که آن هم اثراتی در تشدید تورم بخش مسکن به وجود می آورد.
رئیس کانون انبوه سازان، با اهمیت ترین راه حل برای کنترل بازار مسکن در وضعیت فعلی را افزایش ساخت و ساز دانست و اظهار داشت: سازندگان، انبوه سازان و توسعه گران باید حمایت شوند تا با افزایش تولید مسکن، مقداری تعادل ایجاد نماییم. در کنار آن طرح نهضت ملی مسکن را داشته باشیم. تقویت بخش های تولید و عرضه مسکن می تواند فشار تورمی را از بازار مسکن بکاهد.

پیک جابه جایی از خرداد تا اختتام شهریور خواهد بود
مرتضوی با اعلان اینکه پیک جابه جایی از خرداد تا اختتام شهریور خواهد بود اظهار نمود: بطور معمول در زمان رونق بازار شاهد اثرات تورمی هستیم. امسال با دو مساله دیگر نیز مواجهیم که یکی عدم تناسب بین عرضه و تقاضا و موضوع دیگر، تغییر قیمت کالاهای اساسی است. این می تواند اثرات سوئی در بازار مسکن بوجود آورد.
وی تصریح کرد: از سال ۱۳۹۷ به این طرف نرخ افزایش قیمت مسکن، خیلی بالا بود. در تهران و مراکز استانها قیمت ها چند برابر شد ولی نرخ اجاره مقداری عقب ماندگی داشت. این مساله هم امروز بازار اجاره مسکن را تهدید می کند که اگر تولید مسکن به میزان قابل توجهی حمایت نشود با افزایش نرخ اجاره به میزان غیرمتعارفی روبه رو شویم.

قیمت هر متر خانه در تهران ۳۶.۳ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۳۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۱ و ۲۶.۲ درصد افزایش دارد. بنا بر اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۱۰.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال ۱۴۰۰ معادل ۲۰۶.۱ و ۱۶۶.۴ درصد افزایش را نشان میدهد.1401/03/22
10:06:02
5.0 / 5
283
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما