چرا بازار طالب نیروهای ماهر است؟

چرا بازار طالب نیروهای ماهر است؟

هم پیما: هم اکنون آموزش های فنی و حرفه ای در تامین نیروی انسانی ماهر و کارآمد اثرگذار می باشد و برای تقویت مهارت آموزی به سرمایه گذاری در بخش مهارت نیاز است. بگفته وزیر کار، یکی از علل بیکاری، نداشتن آموزش است و 50 درصد بیکاری با ارائه آموزش های مهارتی حل می شود.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، هم اکنون بیکاری، یکی از معضلات عمده کشور بشمار می رود و خیلی از ناهنجاری های اجتماعی و عدم راهیابی جوانان به بازار کار، به سبب ضعف و فقدان مهارت در ایجاد شغل به وجود می آید. کارشناسان معتقدند برای تقویت مهارت آموزی به سرمایه گذاری در بخش مهارت و آموزش های فنی و حرفه ای نیاز است تا از این طریق تحول در نظام مهارت آموزی و کارآفرینی ایجاد شود.

آموزش های فنی و حرفه ای در تامین نیروی انسانی ماهر و کارآمد اثرگذار می باشد و هدف از این آموزش ها، افزایش توانایی های دانشی و مهارتی افراد برای انجام مطلوبتر وظایف شغلی است.

رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با کارگران، با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در جامعه، درباره «ارزش کار»، مسئولان مربوط را به اهمیت دادن به موضوع بسیار حیاتی مهارت افزایی در کارگران سفارش کردند.

ایشان فرمودند: "نظام آموزشی کشور باید هر چه بیشتر به حالت عملی و کاربردی نزدیک شود و در بخش تولید نیز مهارت کارگران به شکلی افزایش یابد که با ابتکار و سلیقه خوب، ارزش کار و محصول در چشم مشتریان بالاتر برود."

حجت الله عبدالملکی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و نکاتی که معظم له درباب وظایف دولت در توسعه آموزش های فنی وحرفه ای ایراد فرمودند، می گوید: تحول در آموزش های فنی وحرفه ای که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بود، از راهبردهای کلان وزارت مردم امسال است.

وزیر کار با اعلان اینکه ۵۰ درصد بیکاری با ارائه آموزش های مهارتی حل می شود، می گوید: "یکی از علل بیکاری به خاطر نداشتن آموزش است و در صورتیکه نیروی جویای کار مهارت یاد بگیرد، می تواند از فرصت های شغلی بهره ببرد؛ ضمن این که حالا تعداد زیادی از واحدهای اقتصادی به نیروی متخصص نیاز دارند.وی با تاکید بر این که ۵۰ درصد بیکاری با ارائه آموزش های مهارتی حل می شود، می افزاید: یکی از علل بیکاری به خاطر نداشتن آموزش است و در صورتیکه نیروی کار یا جویای کار مهارت یاد بگیرد، می تواند از فرصت های شغلی بهره ببرد ضمن این که حالا تعداد زیادی از واحدهای اقتصادی به نیروی متخصص نیاز دارند.

وزیر کار از توسعه آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای آگاهی داده و می گوید: امیدواریم امسال رشد ۳۰ درصدی آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را داشته باشیم تا کارگران ماهر و جویای کار به سادگی جذب بازار کار شوند.

بالا بودن نرخ فزاینده بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی، به منزله فقدان مهارت های مورد نیاز این قشر برای ورود به بازار کار است بهمین منظور، موضوع توانمندسازی و مهارت افزایی دانشجویان و دانش آموختگان در سال های اخیر در دستور کار قرار گرفته تا افراد با آمادگی کامل وارد بازار کار شوند. خوشبختانه سازمان آموزش فنی و حرفه ای در دولت سیزدهم، نگاه ویژه ای به مقوله آموزش های مهارتی داشته و علاوه بر مشاوره های لازم، به حوزه مهارت هایی که امکان اشتغال در آن وجود ندارد، توجه کرده است.

کاهش زمان صدور مجوز تاسیس آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای از ۷ ماه به سه روز و کاهش زمان صدور گواهینامه مهارتی از ۴۵ روز به ۷ روز و شناسایی و معرفی بیش از ۴۷۲ فرصت شغلی مهارت محور کم سرمایه بر از با اهمیت ترین اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه ای در طول این مدت بوده و وجود بیش از ۶۰۰ مرکز آموزش دولتی در سراسر کشور، بیش از ۱۱ هزار آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد و ۶۰۰۰ مربی در بخش دولتی همچون ظرفیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بشمار می رود.معاون وزیر کار با اعلان اینکه افراد دارای مهارت در جامعه بیکار نمی مانند، می گوید: " رویکرد ما در دوره ی جدید سازمان آموزش فنی و حرفه ای مبتنی بر تقاضای بازار است و در این راستا آموزش اشتغال برای مشاغل جدید و ارتقای مهارت های شغلی شاغلان فعلی در جهت پایدارسازی شغل آنها را دنبال می نماییم.

غلامحسین حسینی نیاـ معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای ـ در گفت و گو با ایسنا، می گوید: در وضعیت حاضر مهارت آموزی یکی از بهترین راههای برون رفت از وضع موجود در زمینه کسب وکار بشمار می رود که سبب می شود جوانان جویای کار در راه موفقیت برای به دست آوردن شغل پایدار قرار گیرند.

وی می گوید: رویکرد ما در دوره ی جدید سازمان آموزش فنی و حرفه ای مبتنی بر تقاضای بازار است و از رویکرد عرضه محوری در آموزش فنی به سمت آموزش تقاضامحوری حرکت می نماییم و در این راستا آموزش اشتغال برای مشاغل جدید و ارتقای مهارت های شغلی شاغلان فعلی در جهت پایدارسازی شغل آنها را دنبال می نماییم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه افراد دارای مهارت در جامعه بیکار نخواهند ماند، می گوید: طبق بررسی های صورت گرفته در سال های آتی بخش قابل توجهی از مهارت آموختگان نیاز به باز آموزی دارند؛ بدین جهت پیشنهاد «سازمان نظام آموزش های مهارتی کشور» را مطرح کرده ایم تا ضمن ایجاد تحول اساسی در سازمان، نقش نظارتی خودرا برجسته نماییم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای، می افزاید: برمبنای قانون، سهم آموزش های مهارتی از کل آموزش ها تا سال ۱۴۰۰ باید به ۳۰ درصد برسد و تلاش ما این است که در قالب این شورا، سهم آموزش مهارتی را افزایش دهیم.

در حال حاضر سازمان آموزش فنی و حرفه ای، در امتداد گسترش آموزش های مهارتی، طرح های مختلفی را در دستور کار خود دارد که همچون آنها می توان به توسعه آموزشگاه های آزاد، مهارت آموزی در محیط واقعی کار، ارائه آموزش های هیبریدی و دوره های آموزش مهارتی متناسب با رشته تحصیلی به دانشجویان اشاره نمود.

با توجه به تأکیدات بسیار بر اهمیت گسترش آموزش های مهارتی و مهارت افزایی کارجویان وشاغلان در جهت پایدارسازی مشاغل، ضرورت توسعه آموزش های فنی و حرفه ای بییش از پیش احساس می شود.

مطابق آمارها، ۴۵ درصد ورودی های مراکز فنی وحرفه ای را فارغ التحصیلان دانشگاهی می سازند که عمدتاً با هدف بهره مندی از آموزش های مهارتی و ورود به بازارکار به این مراکز مراجعه می کنند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، توسعه آموزش های فنی حرفه ای و مهارت آموزی در امتداد اشتغالزایی و رفع نیازهای جامعه امری لازم است و باتوجه به تاکید مقامات کشور، مسئولان، کارشناسان و فعالان حوزه کار بر تربیت نیروهای ماهر، بستر ترویج فرهنگ مهارت آموزی در کشور باید فراهم گردد و موضوع آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای از مهجوریت درآید و بعنوان یک الزام اساسی در جهت توانمندسازی نیروی کار مورد توجه قرار گیرد.

منبع:

1401/02/20
23:34:31
5.0 / 5
215
تگهای خبر: آموزش , ارز , اشتغال , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما