رییس اتحادیه املاك:

چشم انداز خوبی از بازار مسکن می بینیم

چشم انداز خوبی از بازار مسکن می بینیم

به گزارش هم پیما رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: کاهش 2.4 درصدی قیمت مسکن در نخستین ماه از سال جدید موجب خوشبینی به ثبات این بازار شد و خواسته ما این است که افراد غیرمسئول برای دیده شدن خودشان در بازار تنش ایجاد نکنند.


مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: از سال قبل بارها اشاره کردیم که بازار مسکن ظرفیت رشد سنگین قیمت را ندارد و کارنامه این بازار در سال ۱۴۰۰ این ادعا را ثابت کرد. آمار نخستین ماه از سال جاری نشان داد امسال هم چشم انداز خوبی از ثبات بازار دیده می شود و این آرامش در ماه های آینده نیز ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: کاهش قیمت مسکن در نخستین ماه از سال جاری که در حقیقت نخستین ماه از قرن جدید است، ما را به وضعیت این بازار خوشبین کرد. تعداد معاملات نیز بااینکه نسبت به اسفندماه کم شد اما در مقایسه با فروردین پارینه که با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کردیم افزایش پیدا کرده و انتظار رونق تدریجی را داریم؛ مشروط به این که مالکان، نرخهای پیشنهادی را افزایش ندهند چون به ضرر خودشان است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه برخی افراد غیرمسئول مترصد ایجاد تنش در بازار مسکن هستند اظهار داشت: متاسفانه برخی افراد که مسئولیتی در اتحادیه املاک ندارند برای آنکه دیده شوند در تماس با رسانه ها اعلام می کنند که قیمت مسکن افزایش می یابد و به صورتی موجب ایجاد اضطراب در مردم می شوند. سال قبل تحلیلهای تورمی داشتند که محقق نشد، امسال هم دست از سر بازار برنداشته اند. من نمی دانم چه اصراری دارند که تشنج در بازار مسکن ایجاد کنند.
خسروی همین طور نقش مراکز آماری را در ایجاد آرامش بازار مسکن موثر دانست و اضافه کرد: همین که بانک مرکزی از کاهش قیمت مسکن در فروردین ماه آگاهی داده به فال نیک می گیریم. حالا که بازار ملک آرام شده همه باید در حفظ شرایط موجود بکوشیم. نقش کارشناسان و رسانه ها نیز در این بین مهمست و باید از ارائه گزارش، مصاحبه یا آماری که انتظارات تورمی بوجود آورد پرهیز کنند.
وی ضمن اشاره به برنامه دولت رئیسی برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی اظهار داشت: اعلام شده که حدود ۹۶۰ هزار واحد از پروژه نهضت ملی مسکن به مرحله اجرا رسیده است. این نشان داده است دولت عزم جدی برای تامین مسکن دارد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اشاره کرد: گاهی می شنویم که فعالان صنعت ساختمان می گویند نهضت ملی مسکن قابلیت اجرا ندارد اما رسیدن این پروژه به حدود یک میلیون واحد درحال اجرا خلاف این ادعا را ثابت می کند. گذشته از آن همه باید به تقویت نقاط قوت و برطرف نمودن نقاط ضعف دولت کمک نماییم تا کارها به خوبی جلو برود و مردم خانه دار شوند.
بگفته خسروی تولید مسکن اثرات مثبتی را در بازار بوجود می آورد. با اهمیت ترین عامل برای ایجاد آرامش در بازار مسکن، عرضه متناسب با تقاضا است. حتی باید مقداری بیش از تقاضای این بخش، خانه بسازیم تا از فشار به بازار کاسته شود.
وی با اشاره به اینکه مشاوران املاک، نقش تعدیل کننده در بازار مسکن دارند اظهار داشت: نوسانات بازار مسکن از شرایط اقتصاد کلان نشأت می گیرد. از جانب دیگر بجز صاحب ملک، کسی برای خانه نرخ تعیین نمی کند؛ برای اینکه مالکیت محترم است و در اسلام محترم تر اما مشاوران املاک برای کاهش قیمت با فروشنده چانه زنی می کنند.
خسروی اظهار نمود: وقتی قیمت مسکن کاسته می شود بازار رونق می گیرد و این به نفع مشاوران املاک است. عجیب است که این امر بدیهی را برخی افراد نمی پذیرند. اگر یک خانه ۱۰۰ میلیون تومان گران شود و مشتری نتواند آنرا بخرد، تمام حق الزحمه مشاور از بین می رود، در صورتیکه کمیسیون آن ۲۵۰ هزار تومان می شود. آخر کدام عقل سلیمی تمام مبلغ کمیسیون را قربانی ۲۵۰ هزار تومان می کند؟ پس دائم نگوییم مشاوران عامل گرانی مسکن هستند.

قیمت هر متر خانه در تهران ۳۴.۲ میلیون تومان
طبق اعلام بانک مرکزی، در فروردین ۱۴۰۱ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۴ درصد کاهش و ۱۶.۹ درصد افزایش پیدا کرده است. علاوه بر این، تعداد معاملات انجام شده در این ماه ۳.۴ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۴۹.۹ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۶۳.۷ درصد افزایش را نشان داده است.




منبع:

1401/02/10
12:22:39
5.0 / 5
231
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما