امکان ثبت نام نهضت مسکن در همه شهرها فراهم می شود

امکان ثبت نام نهضت مسکن در همه شهرها فراهم می شود

وزارت راه و شهرسازی با بیان این که ثبت نام از افراد مجرد در طرح نهضت ملی مسکن بعد از تصویب در شورای عالی مسکن اجرا می گردد، از فراهم شدن شرایط بازگشایی تمامی شهرها برای این طرح آگاهی داد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، وزارت راه و شهرسازی از ثبت نام در ۷۲۶ شهر در طرح نهضت ملی مسکن آگاهی داد و اعلام نمود ثبت نام در ۶۷۴ شهری که هنوز بازگشایی نشده در دستور کار قرار دارد. بمحض تامین نیازهای تجهیز و توسعه سامانه ثمن، امکان نام نویسی در شهرهای باقی مانده وجود دارد.

آخرین وضعیت ثبت نام مجردها
تازه ترین وضعیت ثبت نام مجردها در طرح نهضت ملی مسکن نیز گویای آنست که دستورالعمل مربوطه هنوز تدوین نشده و بعد از تصویب در شورای عالی مسکن اجرا می گردد. هم اکنون ثبت نام بانوان مجرد بالای ۳۵ سال، معلولان، بیماران خاص و نخبگان علمی وآقایان مجرد بالای ۴۵ سال در سامانه میسر است. بعد از ابلاغ دستورالعمل مجردان بالای ۲۵ سال می­ توانند ثبت ­نام کنند اما در زمان تحویل واحد باید متأهل باشند.
همین طور پالایش متقاضیان هم زمان با ثبت نام در حال انجام می باشد. پاسخ اولیه تمامی استعلامات همچون نداشتن سابقه فرم «ج»، سابقه مالکیت و تسهیلات بانکی خرید و ساخت بطور کامل در سامانه آمده است.

ثبت نام حدود ۴ میلیون نفر در سامانه ثمن
بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، از فاز اول تا پنجم طرح اقدام ملی مسکن یک میلیون و ۴۶۱ هزار و ۵۲۸ نفر و در طرح نهضت ملی مسکن طبق تازه ترین آمار یک میلیون و ۳۵۱ هزار و ۱۳۷ نفر ثبت نام کردند که در مجموع ۳ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۶۵۵ نفر متقاضی مسکن در سامانه نهضت ملی مسکن به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام کردند.
هم اکنون ثبت نام در ۷۲۶ شهر در حال انجام می باشد و در ۶۷۴ شهر هنوز ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن شروع نشده است. همین طور آخرین مهلت ثبت نام ۱۵ دی ماه اعلام شده است.
طبق گزارش ارائه شده بازگشایی دیگر شهرها برای اجرای نهضت ملی مسکن نیز در دستور کار قرار گرفته است که طی دو مکاتبه در ۲۹ آبان و ۲۷ آذر امسال نیازهای مربوط به تجهیز و توسعه سامانه اعلام شده است. بمحض تامین این موارد آمادگی ثبت­ نام در تمام شهرها وجود دارد.

اصلاح استعلام های چهارگانه (سابقه سکونت، سابقه مالکیت، فرم «ج» و تاهل)
برمبنای اصلاحیه بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن مصوب ۲۴ آبان امسال هیئت وزیران، فاقدین مسکن افراد سرپرست خانواری هستند که خود و افراد تحت تکفل آنان فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچیک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند. اولویت بندی متقاضیان فاقد مسکن برمبنای میزان تقاضای متوسط هر استان در سامانه درخواست مسکن و برمبنای شاخص­هایی از قبیل نداشتن سابقه مالکیت، مدت زمان سکونت، میزان درآمد و تعداد افراد خانوار انجام می­ شود. بهره­ مندی اشخاصی که مالک واحد مسکونی مشاعی هستند بر طبق متراژ و مرغوبیت در شهرها و روستاهای مختلف تعیین می­شود. موضوع این بند ظرف شش ماه بعد از تصویب این آیین­ نامه توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می­ شود.
بر این اساس دستورالعمل مربوط به اولویت بندی سابقه سکونت و مالکیت متقاضیان فاقد مسکن و دارای مالکیت مشاعی برمبنای فاکتورهای تعیین شده از طرف وزارت راه و شهرسازی تدوین شده است که بعد از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.
برمبنای تصمیمات اتخاذشده در جلسه شورای عالی مسکن مورخ ۲۵ آبان امسال، دستورالعمل مربوط به ثبت نام متقاضیان مجرد از طرف وزارت راه و شهرسازی تدوین و بعد از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.
برمبنای مفاد این دستورالعمل، متقاضیان مرد مجرد بالای ۲۵ سال سن می توانند در طرح های حمایتی مسکن ثبت نام کند. همین طور تحویل واحد به آنها بعد از اتمام ساخت و ایفای تعهدات متقاضی منوط به ارائه عقدنامه رسمی ازدواج است.1400/10/13
23:12:42
5.0 / 5
148
تگهای خبر: بانك , توسعه , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما