وزیر راه و شهرسازی:

ایران کارگاه بزرگ ساخت مسکن می شود

ایران کارگاه بزرگ ساخت مسکن می شود

هم پیما: وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده که از 4 میلیون واحد برنامه ریزی شده در طرح جهش تولید و تامین مسکن، زمین 2 میلیون و 400 هزار واحد تامین و 700 هزار واحد شروع شده است؛ رستم قاسمی قول داده که به زودی ایران تبدیل به کارگاه بزرگ ساخت وساز شود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، به فاصله ۵۴ روز از ابلاغ قانون جهش تولید و تامین مسکن توسط رئیس جمهور که هدف غایی آن ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال آینده است، روز گذشته دومین جلسه شورای عالی مسکن با سید ابراهیم رئیسی - رییس جمهور، محمد مخبر- معاون اول رییس جمهور، احمد وحیدی- وزیر کشور، سید مسعود میرکاظمی- رییس سازمان برنامه و بودجه، سید رضا فاطمی امین - وزیر صمت، سید پرویز فتاح - رییس بنیاد مستضعفان، رستم قاسمی- وزیر مسکن و با شرکت آنلاین مدیران راه و شهرسازی و استانداران در محل ساختمان ریاست جمهوری انجام شد.
رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ در این جلسه اعلام نمود که زمین ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تامین و ۷۰۰ هزار واحد به مرحله ساخت رسیده است. تا آخر سال اراضی باقیمانده ۴ میلیون واحد مسکونی مشخص خواهد شد. همین طور در مرحله بعدی راه اندازی ۲ میلیون واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در کشور شروع می شود.
قاسمی با تاکید بر این که سهم استانها و شهرستان ها در اجرای طرح نهضت ملی مسکن تعیین و به استانداران و فرمانداران سراسر کشور ابلاغ گردیده است، توضیح داد: با تفاهماتی که امروز در دومین جلسه شورای عالی مسکن به امضا رسید و با توافقاتی که قبل تر با بخش خصوصی داشتیم، به زودی ایران به کارگاه بزرگ ساخت مسکن تبدیل خواهد شد.

توافق وزارت راه و بنیاد مستضعفان برای ۱۰۰ هزار واحد مسکن محرومان
وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود: امروز تفاهم نامه ای با بنیاد مستضعفان امضا کردیم که برمبنای آن، بنیاد ۹۰۰ هکتار از اراضی خودرا در کل کشور بطور رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داد. بنیاد مستضعفان مجموعه ای بزرگ برای ساخت مسکن و بعنوان کارگزار وزارت راه و شهرسازی است.
قاسمی اظهار داشت: بنیاد مستضعفان توافق کرده است تا ۱۰۰ هزار واحد مسکن محرومان را شروع کند.

توافق با قرارگاه خاتم برای راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسکن محرومان
عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا که قبلا در بخش مسکن کمتر فعال بود و بیشتر در زمینه راه، راه آهن و پروژه های نفتی مشغول بود، جلسات مختلفی برگزار کردیم. قرارکاه موافقت نمود تا ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را برای بخش محرومان کشور با قیمت تمام شده مناسب بسازد.
قاسمی اضافه کرد: مقرر شده است با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) که یکی از قرارگاه هایی است که کارهای محرومیت زدایی در کشور انجام می دهد و توان خوبی دارد با قیمت تمام شده در بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی که وضعیت نامناسبی دارند با قراردار و تفاهمی که داشتیم، فعالیت مشترک را شروع نماییم.
گفتنی است تامین زیرساخت ها و زمین برای مسکن، تفاهم نامه با بانک مرکزی برای ارائه تسهیلات بیشتر، امضا تفاهم نامه با وزارت کشور برای صدور پروانه های ساختمانی، اختتام تدوین اساسنامه صندوق ملی مسکن و ارجاع آن به معاون اول رییس جمهور برای ابلاغ، تهیه بخشنامه تهیه مصالح ساختمانی با همکاری وزارت صمت از موضوعات مهم دومین جلسه شورای عالی مسکن بود.
بدین سبب گزارش، از روز ۲۸ مهرماه ثبت نام اجرای قانون جهش تولید مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به آدرس saman.mrud.ir در ۳۱ استان شروع شده که تا ۱۵ آذرماه ادامه دارد. متقاضیان بعد از ورود بر روی گزینه «ثبت نام نهضت ملی مسکن» کلیک کنند. عدم استفاده از تسهیلات یارانه ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم «ج»، فقدان مالکیت خصوصی، متاهل یا سرپرست خانوار بودن و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا چهار شرط اصلی خواهد بود. درباب شرط تاهل، پنج گروه شامل خانم های بالای ۳۵ سال، افراد دارای معلولیت بالای ۲۰ سال، نخبگان علمی، مردان مجرد بالای ۴۵ سال و بیماران خاص، می توانند ثبت نام کنند. درباره نداشتن مالکیت نیز برخی گروههای درآمدی در بعضی مناطق برمبنای تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.





منبع:

1400/08/26
23:07:26
5.0 / 5
189
تگهای خبر: بانك , تولید , جت , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما