کرونای دلتاپلاس سفرهای خارجی را محدود می کند؟

کرونای دلتاپلاس سفرهای خارجی را محدود می کند؟

هم پیما: در شرایطی که بگفته مسئولان حوزه بهداشتی واریانت جدید کروناویروس به نام دلتاپلاس در بعضی کشورهای غربی و همسایگان شایع شده است، باید دید سفرهای خارجی از و به این کشورها با ممنوعیت یا محدودیت مواجه خواهد شد یا خیر؟به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، طی بیست ماه گذشته از شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی بسیاری مانع سفرهای داخلی و خارجی در کشورهای مختلف شد و مرزهای زمینی، هوایی و دریایی آنها را به روی یکدیگر بست.

به گونه ای کشورها در سه ستون کم خطر، پرخطر و ممنوعه قرار می گرفتند و بسته به شدت و حدت شیوع بیماری سفر به و از آنها ممنوع، محدود یا بدون محدودیت تلقی می شد. این لیست در ایران هم از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت انتشار یافته و همیشه برمبنای افزایش و کاهش اپیدمی کرونا در کشورهای مختلف تغییر کرده است.

حالا باتوجه به گسترش واکسیناسیون در کشورهای مختلف این پروتکل ها تغییر کرده و داشتن کارت واکسن یا تست منفی PCR به شرط الزامی برای سفرهای داخلی و خارجی تبدیل گشته است. اما بنظر می رسد همچنان واریانت های جدیدی از کرونا در جهان درحال شیوع است و همین مساله ممکنست سبب از سرگیری محدودیت ها یا شاید هم ممنوعیت های کرونائی باشد.

دکتر علیرضا زالی - فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران- با اشاره به شیوع واریانت جدید کرونا ویروس به نام دلتاپلاس اظهار نمود: در هفته گذشته مبتلاشدن به ویروس کرونا ۳۵ درصد در دنیا بالا رفته و شاهد ویروس جهش یافته دلتاپلاس در دنیا هستیم.

وی اضافه کرد: ۱۱.۷ درصد از مبتلایان در انگلستان از نوع واریانت جدید هستند. همین طور دلتاپلاس در هفت ایالت آمریکا، مالزی، اوکراین، رومانی و روسیه نیز مشاهده شده است. با توجه به این که واریانت جدید کرونا در کشورهای همسایه ایران نظیر روسیه دیده شده، باید نسبت به کنترل مرزها هوشیار بود تا دلتا پلاس وارد کشور نشود.

رضا نفیسی -رئیس مرکز تدوین مقررات ایمنی حمل و نقل پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی- در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: این وزارتخانه از شروع شیوع ویروس کرونا تا کنون بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا در امتداد رعایت پروتکلهای بهداشتی در زمینه حمل و نقل را داشته است و همیشه لیست کشورهای مختلف برمبنای شدت و حدت شیوع ویروس کرونا تنظیم و به بخش های مختلف ابلاغ گردیده است.

وی افزود: اگر در ادامه لیست یا پروتکل جدیدی برای وزارت راه و شهرسازی ارسال شود مانند گذشته آنرا به دقت اجرائی خواهیم کرد و سختگیری بیشتری برای کشورهای مذکور بسته به قرارگیری آنها در ردیف کشورهای کم خطر، پرخطر و ویژه (ممنوعه) اعمال می نماییم.

حالا و در پی افزایش واکسیناسیون کرونا و بهبود وضعیت شیوع این ویروس در کشور باید دید باتوجه به این هشدارهای بهداشتی باید دید سفرهای خارجی از و به این کشورهای خارجی محدود یا ممنوع خواهد شد یا آنکه برای مسافران آن های سختگیری های بیشتری در نظر گرفته می شود؟ البته همچنان لیست کشورهای ممنوعه، پرخطر و کم خطر انتشار یافته و باید منتظر تغییرات جدید در آن بود.

منبع:

1400/08/19
12:28:07
5.0 / 5
213
تگهای خبر: آموزش , سفر , مسافران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما