کارگران و حقوقی که در چند روز اول تمام می شود

کارگران و حقوقی که در چند روز اول تمام می شود

هم پیما: خوزستان یک فعال کارگری اظهار داشت: حقوق کارگران، کفاف یک خانوار کارگری را نمی دهد و در چند روز اول تمام می شود و به آخر ماه نمی رسد.هوشنگ درویش در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و همین طور وضعیت تورم خصوصاً در قیمت کالاها، روز به روز سفره خانوارهای کارگری کوچکتر می شود و خانوارهای کارگری در وضعیت دشوار اقتصادی و معیشتی هستند.

وی اضافه کرد: در وضعیت اقتصادی فعلی، وضعیت معیشتی و حقوق کارگران خوب نیست؛ حقوق کارگران اساسا کفاف زندگی آنها را نمی دهد اما خیلی از کارفرماها همین حقوق های ناچیز را نیز یا سر وقت به کارگر نمی دهند و یا با تاخیر چند ماهه پرداخت می کنند.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان اظهار داشت: کمیته های مزدی و شورای عالی کار در تعیین حقوق کارگران، باید برمبنای ماده ۴۱ قانون کار و تبصره های آن عمل کنند و واقعیت های جامعه و نرخ تورم واقعی که مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام می کند را مبنای تعیین حقوق و دستمزد کارگران قرار دهند.

درویش عنوان کرد: حقوق کارگران، کفاف یک خانوار کارگری را نمی دهد و در چند روز اول تمام می شود و به انتها ماه نمی رسد.

وی اضافه کرد: وقتی قیمت کالاها روزانه افزایش می یابد اما حقوق کارگران ثابت است و آن هم با نرخ تورم واقعی فاصله دارد، اساسا شرایط این که حقوق یک کارگر به همراه زن و بچه به انتهای ماه برسد و کافی باشد، بسیار دشوار است.

این فعال کارگری اشاره کرد: اگر در طول یکسال قیمت اقلام مصرفی یک خانوار تغییر نکند و دستمزد کارگران بر طبق ماده ۴۱ قانون کار و تبصره های آن تعیین شود، شرایط حقوق شاید به گونه ای باشد که یک کارگر بتواند حقوق خودرا به آخر ماه برساند اما با وضعیت فعلی چنین چیزی ممکن نیست.

درویش با اعلان اینکه شرایط اقتصادی کشور را روزانه همه مردم لمس می کنند، افزود: تورم و وضعیت دشوار اقتصادی، روی همه اقشار خصوصاً خانواده های کارگری فشار وارد کرده است. دراین زمینه مسئولان دولت باید شرایط تورم کشور را به گونه ای کنترل کنند که شکاف میان حقوق کارگران و تورم روز به روز بیشتر نشود.

منبع:

1400/08/02
12:48:24
5.0 / 5
231
تگهای خبر: بانك , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما