نهمین دوره انتخابات نظام مهندسی

مشارکت دو برابری مهندسان در انتخابات الکترونیکی

مشارکت دو برابری مهندسان در انتخابات الکترونیکی

به گزارش هم پیما برگزاری نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان به شکل الکترونیکی به مشارکت بیشتر از دو برابری مهندسان منجر شده و میزان تخلفات را به صفر رسانده است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، انتخابات نهمین دوره هیات مدیره سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها از روز ۲ مهرماه آغاز و تا یک هفته ادامه خواهد داشت که تا کنون در ۱۱ استان برگزار شده است. نکته قابل توجه مشارکت بیشتر از دو برابری مهندسان در این دوره از انتخابات است که به صورت الکترونیکی برگزار می گردد.
انتخابات ۲ مهر در خراسان شمالی، ۴مهر در کرمانشاه، ۷ مهر در ۹ استان ایلام، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، مازندران و مرکزی برگزار شد.
در این دوره هر فرد می تواند با آی پی و شماره تلفن ثبت شده خود در سازمان نظام مهندسی رای بدهد که امکان تخلف را به صفر رسانده است.
اخبار رسیده از آن حکایت می کند برخی افراد که به شکل سنتی در انتخابات گذشته حائز آرای بالایی بودند در دوره کنونی موفق به کسب آرای لازم برای ورود به هیات مدیره استانها نشده اند.
وجه تمایز دیگر انتخابات فعلی به حذف افرادی که دارای تعارض منافع هستند مربوط می شود. مهندسانی که دارای تعارض منافع هستند یا در استان ردصلاحیت می شوند یا وزارت راه و شهرسازی بند «ج» ماده ۲۳ قانون نظام مهندسی را در مورد آنها اعمال می کنند.
مطابق قانون کارکنان هشت دستگاه اجرایی و نظارتی همچون وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، شهرداری ها، اعضای شورای شهر، کارکنان سازمان نظام مهندسی، بنیاد مسکن، مناطق آزاد و شهرکهای صنعتی برای حضور در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استانها می بایست بعد از کسب آرای لازم از دستگاه متبوع خود استعفا دهند.
بر مبنای بند ۵ ماده ۲ مکرر آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۵ و اصلاحی سال ۱۳۹۴ «اشخاص (حقیقی یا حقوقی) در عرضه خدمات مهندسی ساختمان باید از تکفل همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم آورد اجتناب نمایند».
آخرین آماری که توسط مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان از میزان مشارکت در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها ارائه شده از آن حکایت می کند درصد مشارکت در ایلام برای سال ۹۷، معادل ۲۱ درصد و الان به بیشتر از ۷۰ درصد، در خراسان رضوی در سال ۹۷ معادل ۱۳ درصد و سال جاری حدود ۳۶ درصد، در خراسان شمالی بیشتر از ۲۸/۵ درصد در سال ۹۷ و الان به ۴۴/۵ درصد، در خراسان جنوبی در سال ۹۷ معادل ۲۶ درصد و الان به حدود ۳۰ درصد رسیده است.
به قول علی محمد عبدی قهرودی، میزان مشارکت در کردستان در سال ۹۷ معادل ۱۰/۳ درصد و الان حدود ۴۱ درصد، در کرمانشاه در سال ۹۷ معادل ۱۵/۵ درصد و الان ۳۱/۵ درصد، در کهگیلویه و بویراحمد حدود ۳۲ درصد برای سال ۹۷ و الان به ۵۴/۵ درصد، در گلستان در سال ۹۷ معادل حدود ۲۵ درصد و الان ۴۷/۶۹ درصد، در مازندران در سال۹۷ معادل ۲۰ درصد و الان به ۴۰/۴۳ درصد، در مرکزی برای سال ۹۷ معادل ۱۷/۳۶ درصد و سال جاری به ۴۱/۸۷ درصد و برای استان البرز هم رقم ۱۹/۷۵ درصد مشارکت ثبت شده الان به ۴۰/۶۳ درصد رسیده است.
منبع:

1400/07/09
22:22:40
5.0 / 5
340
تگهای خبر: توسعه , جت , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما