پیشرفت ۸۵ درصدی كریدور شمال-جنوب

پیشرفت ۸۵ درصدی كریدور شمال-جنوب

یک مقام مسئول از پیشرفت فیزیکی 85 درصدی پروژه راه اندازی راه آهن رشت-بندر کاسپین آگاهی داد.به گزارش هم پیما به نقل از صداوسیما، علی اوسط اکبری مقدم درباره ریل گذاری در کریدور شمال-جنوب اظهار داشت: یکی از خواسته های دیرینه مردم شمال کشور، اتصال خطوط ریلی شمال به جنوب بود.
اکبری مقدم اضافه کرد: این ریل در گذشته، تا شهر قزوین وجود داشت و اتصال ریل از قزوین به آستارا و انزلی و حتی بندر کاسپین، مورد درخواست بود.
وی با اشاره به بهره برداری از ریل قزوین تا رشت اظهار داشت: شروع عملیات اجرائی رشت به بندر کاسپین در اولویت قرار گرفت.
اکبری مقدم با اعلان اینکه اکنون ریل گذاری شمال به جنوب دارای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی است اضافه کرد: امیدوارم در ماه های آتی قابلیت بهره برداری را داشته باشد.
وی با اعلان اینکه این ریل می تواند جنوب کشور را به شمال وصل کند اظهار داشت: در شمال کشور ظرفیت بزرگی در خزر داریم، هم اوراسیا و هم کشورهای حاشیه دریای خزر می توانند در بحث تبادلات تجاری و تأثیرات اقتصادی هم در اقتصاد ملی و هم فرامنطقه ای، نقش بسیار بزرگی داشته باشد.
اکبری مقدم درباب تأثیرات این ریل گذاری در تبادلات تجاری نیز اظهار داشت: استان گیلان از این نعمت محروم بوده و ترانزیت کالا از بنادر جنوبی یا حتی از بندر آستارا به سمت بنادر کشور عراق و کشورهای حاشیه دریای خزر، بوسیله کامیون یعنی حمل و نقل جاده ای صورت می گرفت.
وی اضافه کرد: اگر این خطوط ریلی به بهره برداری برسد، ظرفیت بزرگی را در تبادل کالا از جنوب به شمال خواهیم داشت.
اکبری مقدم با اعلان اینکه ظرفیت خزر به سبب تحریم های اقتصادی، ظرفیت محدودی است اظهار داشت: باتوجه به پتانسیلی که در بندر چابهار و بنادر خلیج فارس به وجود آمده است، این ظرفیت بطور قطع برای حوزه خزر هم به شدت افزایش خواهد یافت.

1400/05/05
12:43:22
5.0 / 5
326
تگهای خبر: بندر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما