معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد

خواب بازار مسكن در 60 درصد محله های تهران

خواب بازار مسكن در 60 درصد محله های تهران

به گزارش هم پیما معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه از ۳۹۹ محله تهران در ۲۵۰ محله اصلا معامله ای صورت نمی گیرد اظهار داشت: حتما اگر تلاطمی در بازارهای موازی ایجاد شود، اثراتش در بازار مسکن کمتر خواهد بود و ثبات از واکنشهای فعلی این بازار قابل انتظار است.


محمود محمودزاده در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در خردادماه اعلام گردید متوسط قیمت مسکن در تهران ۳ درصد افزایش یافته؛ در حالیکه از ۳۹۹ محله پایتخت در ۲۵۰ محله اصلا معامله ای صورت نگرفته است. یعنی در حدود ۶۰ درصد محلات حتی یک قرارداد هم امضا نشده است. از ۴۰ درصد مابقی هم در بعضی محله ها فقط شاهد انعقاد یکی دو فقره قرارداد خرید و فروش بوده ایم. ازاین رو ارائه داده های قیمتی از چنین بازاری اشتباه است و بنابراین از سال ۱۳۹۸ اعلام کردیم این شیوه را قبول نداریم.
وی ادامه داد: قیمتهای اعلامی بر مبنای متوسط نرخ معاملات ارائه می شود در حالیکه معاملات بسیار کاهش یافته است. نمی گردد وقتی در یک محله دو فقره معامله صورت می گیرد همان را ملاکی برای اعلام متوسط آن محله در نظر گرفت.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به ۵۱۰۲ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن طی خرداد ۱۴۰۰ در تهران اظهار داشت: وقتی می خواهید آمار ارائه دهید باید جامعه آماری شما عدد قابل توجهی توجهی باشد تا بتوان آنرا تسری داد. اما زمانی که در یک ماه به صورت مثال ۱۰۰۰ معامله انجام می شود و در ماه بعد ۵۰ معامله، نتیجه مساوی از این دو ماه به دست نمی آید.
به قول محمودزاده، چند محله محدود در تهران در مناطق ۱، ۳، ۴، ۵ و ۶ هستند که فضای بورس بازی مسکن در آنجا وجود دارد. به صورت مثال در شرق منطقه ۴ معاملات بسیار بیشتر از دیگر محله های این منطقه است. پس نباید با استناد به قیمتهایی که از قرادادهای این محله استخراج می شود برای دیگر محله های منطقه ۴ یا کل شهر تهران نرخ تعیین کرد.
وی با اشاره به اینکه برنامه ارائه آمار صحیح از بازار مسکن در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد اظهار داشت: به علت درگیری و مشغله ای که درمورد سامانه املاک و اسکان داشتیم مبحث آمار به تعویق افتاده اما بزودی آمار اعلام خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: تاکید اصلی ما بر این است که نباید انتظار تورمی در بازار مسکن ایجاد کرد. وقتی فضای کلی بازار به ثبات رسیده و فروشندگان حاضرند با قیمتهای پایین، واحدهای خویش را به فروش برسانند نشان داده است قبلا نرخها واقعی نبوده است. هم اکنون خریدار به ندرت پیدا می شود و شاید فروشندگان هم دست نگه داشته اند اما بازار در یک حالت پایدار قرار دارد.
محمودزاده درباره پیشبینی از وضعیت آینده بازار مسکن اظهار داشت: ثبات قیمتی در بازار مسکن بستگی به شرایط اقتصاد کلان دارد. در واقع هیچ یک از بازارهای طلا، ارز، مسکن و بورس از استقلال مشخصی برخوردار نیستند و با یکدیگر ارتباط دارند. به همین لحاظ با نسبت مشخصی با هم حرکت می کنند.
وی، سیاستهای وزارت راه و شهرسازی را در جهت کنترل بازار مسکن دانست و اضافه کرد: برنامه هایی مثل طرح اقدام ملی مسکن، مالیات خانه های خالی، سامانه املاک و اسکان، تعیین نرخ اجاره بها، وام ودیعه مسکن و بسیاری دیگر از اقدامات در این جهت انجام شده که مسکن از کالای سرمایه ای به مصرفی تبدیل گردد. با عنایت به این کارها به نظرم اگر تلاطمی در دیگر بازارها داشته باشیم حتما در بازار مسکن کمتر خواهد بود. این مسئله از واکنشهای بازار، قابل انتظار است.
منبع:

1400/05/03
12:51:05
5.0 / 5
659
تگهای خبر: ارز , بازار , ساخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما