شناسایی سه پهنه گسلی جنبا در شهر كرمان

شناسایی سه پهنه گسلی جنبا در شهر كرمان

هم پیما: تعدادی از محققان سازمان زمین شناسی موفق به شناسایی و به نقشه کشیدن دست کم سه پهنه گسلی جنبا در پیرامون باختری شهر کرمان شدند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، باتوجه به پیشینه لرزه خیزی گستره جنوب خاوری ایران، بررسی های لرزه زمین ساختی بمنظور فراهم کردن داده های بنیادین تحلیل خطر زمینلرزه برای این گستره دارای تمرکز جمعیتی مهم کشور اهمیت قابل توجهی دارد.
بر همین اساس، در قالب طرح تهیه اطلس ملی لرزه زمین ساخت ایران و بعد از تکمیل چهارگوش یک دویست وپنجاه هزارم بم در سال گذشته، تهیه اطلس لرزه زمین ساخت یک دویست وپنجاه هزارم سبزواران بعنوان گستره ای با جمعیت بیش از دو میلیون نفر و یکی از قطب های صنعتی-کشاورزی ایران در دستور کار سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور قرار گرفت.
از سویی بررسی گسل های جنبا و با توان لرزه زایی در زمینه نزدیک شهر کرمان، باتوجه به قرارگیری این شهر دارای پیشینه لرزه خیزی بر روی خاکی نرم و نسبتا ضخیم برای سازه های عمدتاً کوتاه این کلانشهر از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، بدین جهت و در امتداد انجام و تکمیل هرچه بیشتر و دقیق تر اطلس ملی لرزه زمین ساخت ایران، اکیپی از متخصصان اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب خاوری (کرمان) به همراه دکتر شهریار سلیمانی آزاد، پژوهشگر گروه لرزه زمین ساخت و زلزله شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، طی انجام بررسی های دفتری و میدانی نوزمین ساختی و زمین ساخت جنبا ضمن دقیق سازی موقعیت گسل های پیش تر شناسایی شده، موفق به شناسایی و به نقشه کشیدن دست کم سه پهنه گسلی جنبا در پیرامون باختری شهر کرمان شدند.


منبع:

1400/03/24
09:33:55
5.0 / 5
378
تگهای خبر: ساخت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما