محبوبیت كریدور شمال-جنوب از مناظره تا روسیه

محبوبیت كریدور شمال-جنوب از مناظره تا روسیه

هم پیما: جنوب که می تواند در صورت راه اندازی عملیات صادرات، واردات و ترانزیت کالا از همسایگان شمالی تا جنوبی را برای کشورمان به صرفه تر کرده و درآمد هنگفتی را نصیب ایران کند، در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری از طرف یکی از کاندیداها مورد تاکید قرار گرفته و بتازگی روسیه و دیگر همسایگان ایران نیز ابراز تمایل برای سرمایه گذاری و تکمیل این کریدور کرده اند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، کریدور شمال-جنوب می تواند خلیج فارس را به دریای خزر و همسایگان جنوبی ایران را به روسیه و اروپا متصل کند و از این حیث می تواند ایران را برای بسط مبادلات و افزایش ترانزیت کالا تقویت کند و از طرف دیگر حلقه اتصال خوبی برای ایران به مقاصد مختلف اروپایی است.

طی سالهای قبل همیشه خطوط ریلی مختلفی راه اندازی شده و درحال تکمیل و ساخت است و کشورهای مختلفی از چین، روسیه، ارمنستان و... ابراز تمایل برای تکمیل این کریدور مهم و راهبردی کرده اند و هم اکنون حلقه مفقوده آن خط ریلی رشت-کاسپین-انزلی است که بگفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی امسال این خطوط ریلی به بهره برداری خواهد رسید.

البته در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری، علیرضا زاکانی –یکی از نامزدهای این دوره از انتخابات- درباره تکمیل زیرساخت های ریلی بعنوان یکی از پیشران های توسعه اقتصادی کشور اظهار داشت: اگر تنها در کریدور شمال –جنوب سرمایه گذاری شود و آنرا راه اندازی نماییم ۳۰ میلیارد دلار به نفع مردم است.

روز گذشته نیز حمید زادبوم – رئیس سازمان توسعه تجارت – که در ایام گذشته به روسیه سفر کرده درباره تمایل روس ها برای سرمایه گذاری در این پروژه اینطور توضیح داد: یکی از موضوعات مهم سرمایه گذاری در زیرساخت های حمل و نقل همسایگان است که بنظر می رسد گزینه جذاب برای روس ها، راه آهن ایران و بطور خاص کریدور شمال به جنوب است. چونکه این خط ریلی که می تواند راه آهن ایران را از خزر تا خلیج فارس اتصال دهد، از نظر تجاری و ترانزیتی اهمیت فراوانی برای کشورهای همسایه دارد و بدین جهت روس ها اعلام آمادگی کرده اند تا به فعالیت این کریدور خدمات رسانی کنند.

ورونیکا نیکیشینا - مدیر کل مرکز صادرات روسیه RCE- در این جلسه اعلام نمود که دفترهمکاری منطقه ای اوراسیا و مرکز صادرات روسیه آماده ارائه خدمات شرکت های روسی برای ساخت قسمتی از کریدور راه آهن شمال-جنوب در ایران است.

وی اضافه کرد: مرکز صادرات روسیه آماده ارائه خدمات شرکت های نمایه روسی از نظر تامین خطوط ریلی، سوئیچ ها و سایر تجهیزات تولید داخلی است که برای ساخت قسمتی از کریدور راه آهن شمال-جنوب در ایران لازم است. زیرساخت های تدارکات در منطقه اوراسیا هم اکنون بطور کامل اجرا نشده است تا تمام مزایای رژیم جدید تجارت میان این کشورها، راحت را فراهم آورد. نظر رویه های اداری، مرکز صادرات روسیه از نظر اقدامات خاص همین طور بعنوان دستیار صادر کنندگان عمل می کند. ما همین طور محیطی را ایجاد می نماییم که در آن صادر کنندگان می توانند بدون کمک دولت به آسانی به تجارت خود ادامه دهند.

با توجه به استقبال کشورهای مختلف و طرح از طرف کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و تاکید مسئولان وزارت راه و شهرسازی باید دید حلقه مفقوده این کریدور راهبردی کی تکمیل شده و مردم از مزایای آن بهره کند خواهند شد؟

منبع:

1400/03/17
14:02:49
5.0 / 5
374
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما