كارگر 150 میلیون تومان پول پیش خانه را چگونه جور كند؟

كارگر 150 میلیون تومان پول پیش خانه را چگونه جور كند؟

به گزارش هم پیما یک مقام مسئول کارگری با اعلان اینکه 50 درصد دستمزدی که کارفرما به کارگر می پردازد صرف هزینه مسکن و اجاره بها می شود، اظهار داشت: مگر کارگر چقدر حقوق می گیرد که دو میلیون تومان اجاره خانه بدهد و 150 میلیون تومان پول پیش جور کند؟علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در بیان دغدغه های جامعه کارگری و تاکید بر پشتیبانی از کارگران اظهار نمود: امروز بزرگترین مشکل جامعه کارگری که با آن دست به گریبان است، بحث امنیت شغلی و قراردادهای کار است. نبود امنیت شغلی، کارگران را بسیار آزار می دهد و برکار و تولید و زندگی آنها اثر می گذارد.

وی افزود: با اهمیت ترین شاکله قانون کار تبصره یک ماده ۷ است که قانونگذار به خوبی پیش بینی کرده است. قرار بود دولتها بلافاصله پس از ابلاغ و اجرای قانون کار بخشنامه تبصره یک ماده ۷ را نوشته و ابلاغ کنند ولی از سال ۱۳۶۹ تا حالا اقدامی در این جهت صورت نگرفته و امروز به جایی رسیده ایم که ۹۳ درصد نیروهای کار در بخشهای کشاورزی، صنعت، خدمات و انجمن های صنفی قرارداد موقت هستند.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اعلان اینکه ما به وزارت کار پیشنهاد داده و برای تدوین بخشنامه مذکور اعلام آمادگی کرده ایم، اضافه کرد: متاسفانه رواج قراردادهای موقت دست برخی کارفرمایان را باز گذاشته تا با نیروی کار قرارداد یک ماهه و سه ماهه و شش ماهه ببندند در صورتیکه این کار امنیت شغلی کارگر را بر هم زده و تاثیر خودرا در زندگی و معیشت خانوارهای کارگری گذاشته است؛ پس تا زمانی که بخشنامه تبصره یک ماده ۷ تدوین نشود با مشکل قرادادهای کار روبه رو هستیم.

اصلانی با طرح این پرسش که در شغل هایی که ماهیت مستمر دارند قرارداد موقت چه معنایی دارد؟ افزود: تبصره دو ماده ۷ قانون کار به کارهای غیر مستمر اشاره کرده و کارهایی مثل ساختمان سازی، نقاشی و پیمانکاری را تعریف کرده است منتها در سال ۱۳۷۵ کارفرمایان فشار آوردند و اینطور القا شد که قانون کار مانع اشتغال است و پس تبصره یک ماده ۷ را ملغی و تبصره دو را پررنگ کردند تا جایی که در سال های اخیر به تدریج از ۱۳ میلیون کارگر مشمول قانون کار در ایران ۹۳ درصد دارای قرارداد موقت هستند.

وی اظهار داشت: اگر مقام معظم رهبری در سخنرانی خود از شأن و منزلت، امنیت شغلی، مسکن و بیمه کارگر سخن می گویند همه نشان از دغدغه های ایشان نسبت به جامعه کارگری و آماری است که به دست معظم له رسیده است.

به گفته این مقام مسئول کارگری، وقتی کارگر داخل کارخانه امنیت شغلی ندارد، افزایش تولید محقق نمی گردد و راندمان مورد نظر کارفرما به دست نمی آید در صورتیکه اگر احساس امنیت کند، در انگیزه کار، کیفیت کالای تولیدی، راندمان و آینده تامین اجتماعی اثرگذار می باشد.

اصلانی در بخش دیگری از گفت و گو با ایسنا، به موضوع مسکن کارگران اشاره نمود و اظهار داشت: در قانون کار در بخش رفاهیات آمده است کارفرما اگر می خواهد دغدغه ورود و خروج کارگر به محل کار یا بازگشت به خانه را نداشته باشد، موظف است برای کارگر خود با حمایت دولت مسکن بسازد. این بخش از قانون اوایل اجرا شد و عده ای از کارخانه ها در داخل یا نزدیکی آن برای کارگران مسکن ساختند ولی به مرور زمان دیگر اجرا نشد و امروز مسکن کارگری با وضعیتی که پیش آمده به مشکل خورده است.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اعلان اینکه ۵۰ درصد دستمزدی که کارفرما به کارگر می پردازد صرف هزینه مسکن و اجاره بها می شود، اظهار نمود: با گرانی هایی که در دو سه سال اخیر در بازار مسکن به وجود آمده و قیمتهایی که سر به فلک کشیده، خانه پیدا کردن برای کارگر مصیبت شده است؛ مگر کارگر چقدر حقوق می گیرد که دو میلیون تومان اجاره خانه بدهد و ۱۵۰ میلیون تومان پول پیش را از کجا بیاورد؟

این مقام مسئول کارگری با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر مساله بیمه کارگران اظهار داشت: برمبنای آماری که وزارت کار اعلام نموده در سطح کشور ۵ تا ۶ میلیون کارگر بیمه الزامی نیستند یعنی در حقیقت بیمه ندارند و این تعداد کارگر حداقل مزد را هم نمی گیرند و شاید یک میلیون تومان حقوق داشته باشند ولی چون وضعیت اشتغال خوب نیست و نرخ بیکاری بالا است و عرضه و تقاضا با هم نمی خواند ناچار برای از دست ندادن شغل خود با این شرایط به کار ادامه می دهند.

منبع:

1400/02/16
18:01:55
5.0 / 5
730
تگهای خبر: اشتغال , بازار , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما