در گفت وگو با هم پیما تاكید شد

مبلغ وام كرونا باید بیشتر باشد تا از آن استقبال كنند

مبلغ وام كرونا باید بیشتر باشد تا از آن استقبال كنند

یک کارشناس حوزه کار معتقد می باشد مبلغ وام کرونا باید بیشتر و مدت بازپرداخت آن طولانی تر باشد تا صاحبان مشاغل و بنگاهها از آن استقبال کنند.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی علت استقبال کم از تسهیلات حمایتی کرونا اظهار نمود: در بحث پشتیبانی از کسب وکارها انتظار می رفت کمکها و حمایتها بیشتر از این باشد چون تنها وام موثر نیست از طرفی این وام هم مبلغش کم بود و هم باید با سود پرداخت می شد پس استقبال زیادی از آن نشد.

وی افزود: معمولا کمکهایی که بیشتر کشورها در حوزه کرونا صورت دادند با بهره صفر درصد بود تا فشار به بنگاهها و تولیدکنندگان وارد نیاید ولی این رویه در کشور ما به سبب محدودیتهای مالی اجرا نشد.

این کارشناس حوزه کار اشاره کرد: متاسفانه مشکلاتی هم که در حوزه بانکی با آن روبه رو هستیم مزید بر علت شده تا شرایط آسان و ارزانی جهت استفاده تولیدکنندگان و بنگاهها از تسهیلات حمایتی کرونا فراهم نشود.

حاج اسماعیلی اشاره کرد: اگر شعار امسال که بر مانع زدایی و پشتیبانی از تولید تاکید دارد جزو تکالیفی است که مسئولان در قبال بخش تولید و کارآفرینان دارند انتظار داریم امسال شرایط تسهیلات دهی بهتر شود.

این کارشناس حوزه کار متذکر شد: با توجه به این که پیش بینی می شود موج چهارم کرونا به سبب آنکه واکسیناسیون در کشور ما کمی عقب تر انجام شده با شدت بیشتری همراه باشد، لازم است طرح پشتیبانی از بازار کار به شکل جدی تر مطرح شود و یک بسته موثر و جامع در حوزه بازار کار با رعایت پروتکلهای بهداشتی تدوین شود تا هم نگرانی ها از به خطر افتادن سلامتی برطرف شود و هم تولیدکنندگان لطمه زیادی نبینند.

حاج اسماعیلی با اعلان اینکه مبلغ وام کرونا باید موثرتر باشد و با شرایط آسان تری در اختیار متقاضیان قرار گیرد، اظهار داشت: برای آنکه صاحبان مشاغل و تولیدکنندگان از وام کرونا استقبال کنند باید مدت بازپرداخت آن طولانی تر باشد و بانکها در موعد سررسید با تولیدکنندگان توافق کنند.

وی اظهار داشت: دولت می تواند اعتبار خاصی را در این بخش برای بانکها در نظر بگیرد ولی باتوجه به کسری بودجه و شرایط اقتصادی کشور بنظر می رسد که امکانپذیر نیست.

این کارشناس حوزه کار در آخر اشاره کرد: اگر به لحاظ سیاسی، شرایط مذاکرات به خوبی جلو برود می تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد و گشایش جدیدی در بازار کار اتفاق بیفتد در آن صورت بانکها ناچارند به تبع شرایط سیاسی و اقتصادی به وجود آمده در کشور با تولیدکنندگان بیش از گذشته مدارا کنند.
1400/02/07
18:36:55
5.0 / 5
344
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما