گزارش هم پیما؛

اتصال بام ایران به شبكه ریلی۱۰ساله شد

اتصال بام ایران به شبكه ریلی۱۰ساله شد

اجرای پروژه راه آهن اصفهان- چهارمحال بختیاری- خوزستان در آستانه 10 سالگی قرار دارد و این در حالیست که مهم ترین مطالبه مردم بام ایران برای به نتیجه رسیدن این طرح بزرگ هنوز محقق نشده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: کلنگ شروع عملیات اجرائی راه آهن مبارکه- سفیددشت- شهرکرد بعنوان قسمتی از قطعه سوم پروژه راه آهن اصفهان- چهارمحال بختیاری- خوزستان در تاریخ ۲۸ تیرماه سال ۹۰ با حضور علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی وقت به زمین زده شد.
علی نیکزاد در مراسم کلنگ زنی طرح پروژه راه چهارمحال و بختیاری در منطقه سفید دشت راه اندازی پروژه راه آهن اصفهان- چهارمحال و بختیاری- خوزستان را همچون طرح های بزرگ کشور در امتداد اتصال مرکز این استان به شبکه ریلی اعلام نمود و اظهار داشت: به همین دلیل اعتبار این پروژه در قانون بودجه لحاظ شده است که با تخصیص اعتبار لازم فاز نخست این پروژه شامل سفید دشت - مبارکه - شهرکرد تا آخر سال ۹۱ به بهره برداری خواهد رسید.
این پروژه در حالی توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت جزو پروژه های مهم دولت عنوان و اعلام گردید که تا آخر سال ۹۱ به بهره برداری برسد که هنوز این پروژه نیمه تمام است و در آستانه رسیدن به سن ده سالگی قرار دارد.

طی بررسی های انجام شده پروژه اجرای راه آهن چهارمحال و بختیاری بعد از کمی فعالیت و با اتمام دولت دهم متوقف گردید و طی فعالیت دولت یازدهم نیز تلاشی برای اجرای این پروژه صورت نگرفت.
در دولت دوازدهم این پروژه جزو طرح های اقتصاد مقاومتی دولت قرار گرفت و روند اجرای این طرح فعال شد.
پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری جز پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید چهارمحال و بختیاری است و تکمیل و بهره برداری از این پروژه از با اهمیت ترین مطالبات مردم در استان چهارمحال و بختیاری است
نماینده مردم شهرستان های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری جزو پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید چهارمحال و بختیاری است، گفت: تکمیل و بهره برداری از این پروژه از با اهمیت ترین مطالبات مردم در استان چهارمحال و بختیاری است.
احمد راستینه افزود: اتصال چهارمحال و بختیاری به شبکه ریلی کشور زمینه ساز توسعه و پیشرفت چهارمحال و بختیاری می شود.
وی اظهار داشت: ورود راه آهن به استان زمینه ساز ورود سرمایه گذاران به استان و فعال شدن واحدهای تولیدی و صنعتی است که این امر سبب کاهش نرخ بیکاری در استان می شود.
وی افزود: تامین اعتبارات به این پروژه و تسریع در اجرای طرح با جدیت توسط نمایندگان در حال پیگیری است.
وی با اعلان اینکه این پروژه فعال بوده و نظارت بر روند اجرای آن در حال انجام می باشد، بیان کرد: ایستگاه مسافری پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری در شهر شهرکرد پیش بینی شده است.
وی افزود: ایستگاه باری راه آهن نیز در منطقه ویژه اقتصادی چهارمحال و بختیاری در منطقه فرخ شهر پیش بینی شده است که تحقق این مهم زمینه ساز فعال شدن منطقه ویژه اقتصادی در استان می شود.
پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری ۴۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری ۴۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری در چهار قطعه در حال راه اندازی است.
الله کرم نصیری افزود: ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پروژه تامین شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر برای اجرای این پروژه در حال پیگیری است که به زودی اختصاص می یابد و سرعت اجرای پروژه شتاب می گیرد.

وی با اشاره به اینکه پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری یکی از با اهمیت ترین پروژه های اقتصاد مقاومتی است، عنوان کرد: اجرای کامل این پروژه و اتصال چهارمحال و بختیاری به شبکه ریلی کشور از با اهمیت ترین اهداف مسئولان ارشد استان است.
در حال حاضر پروژه راه آهن مبارکه - شهرکرد در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری در حال اجراست.
زیرسازی پروژه راه آهن اصفهان – شهرکرد تا آخر سال آینده انجام شود
مجری کل طرح های زیربنایی استان اصفهان نیز درباب آخرین وضعیت پروژه راه آهن اصفهان- شهرکرد می گوید: این پروژه از مبارکه اصفهان تا شهرکرد به طول ۹۰ کیلومتر امتداد دارد.
علیرضا صلواتی با اعلان اینکه استان چهارمحال و بختیاری به هیچیک از مسیرهای ریلی کشور وصل نیست، بیان کرد: با راه اندازی این مسیر ریلی این استان به شبکه سراسری وصل می شود.
وی با اعلان اینکه جابجایی ۳.۳ میلیون تن بار بین مسیر اصفهان – شهرکرد برای این خط ریلی پیش بینی شده است، بیان کرد: در سال اول نیز جابجایی ۷۰۰ هزار مسافر برای این خط ریلی پیش بینی شده است.
صلواتی با اعلان اینکه در افق بهره برداری میزان بار برای پروژه راه آهن اصفهان – شهرکرد ۳.۵ میلیون تن است، اضافه کرد: این در حالیست که جابجایی مسافر را تا دو میلیون نفر در این پروژه پیش بینی کرده ایم.
وی با اعلان اینکه سرعت قطار مسافربری در راه آهن اصفهان -شهرکرد ۱۶۰ کیلومتر و برای قطار باربری سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت پیش بینی شده است، افزود: تمام توان خودرا برای بهره برداری هر چه سریع تر این پروژه به کار خواهیم گرفت.

مجری کل طرح های زیربنایی استان اصفهان با اعلان اینکه پروژه راه آهن اصفهان – شهرکرد از سال ۹۱ شروع به کار کرده است، اشاره کرد: این پروژه تا سال قبل ۱۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که الان پیشرفت آن به ۴۵ درصد رسیده است.
وی با اعلان اینکه در برنامه ریزی صورت گرفته مقرر است بحث زیرسازی پروژه راه آهن اصفهان – شهرکرد تا آخر سال آینده صورت گیرد، افزود: اهتمام داریم بعد از زیرسازی، روسازی پروژه را انجام و تحویل شرکت ملی راه آهن دهیم.
صلواتی با اشاره به وجود تونل در پروژه راه آهن اصفهان- شهرکرد بیان کرد: در این محور حدود سه کیلومتر پل و ۵.۵ کیلومتر هم تونل داریم که ۱۵ دستگاه تونل در این پروژه طراحی شده که طول دو تونل بیش از یک کیلومتر است.
خیرالله خادمی معاون وزیر راه درباره پروژه های ریلی اولویت دار این وزارتخانه در اظهاراتی اظهار داشته بود: ۸ پروژه ریلی به طول مجموعاً ۳۴۰۰ کیلومتر جزو اولویت های پروژه های زیرساختی ماست که شامل راه آهن خواف-هرات (که در آذرماه افتتاح می شود)، یزد-اقلید، قطعه بستان آباد به تبریز راه آهن میانه-تبریز، راه آهن چابهار-زاهدان، خط آهن رشت-کاسپین، راه آهن همدان-سنندج، «قطعه مبارکه به شهرکرد»: از راه آهن اصفهان-اهواز و راه آهن میانه-اردبیل خواهد شد.
بنابراین گزارش در لایحه بودجه سال آینده برای راه اندازی راه آهن مبارکه - سفید دشت- شهرکرد به طول ۹۰ کیلومتر، هزار و ۷۰۰ میلیارد و ۹۶۲ میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده است.
تسریع در اجرای پروژه اتصال چهارمحال و بختیاری به شبکه ریلی کشور زمینه شتاب در راه توسعه استان را فراهم می آورد و چهارمحال و بختیاری باتوجه به توانمندی های خود می تواند به یکی از قطب های سرمایه گذاری در کشور تبدیل گردد.

1399/11/26
22:59:16
0.0 / 5
1090
تگهای خبر: توسعه , تولید , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما