گزارش هم پیما؛

آخرین وضعیت پرداخت غرامت جانباختگان هواپیمای اوكراینی

آخرین وضعیت پرداخت غرامت جانباختگان هواپیمای اوكراینی

باآنکه دولت تصمیم به پرداخت خسارت ۱۵۰ هزار دلاری به بازماندگان جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گرفت، اما درخواست هایی از ایران مطرح شده که خلاف رویه ها و موازین بین المللی است.


به گزارش هم پیما به نقل از مهر، باآنکه دولت تصمیم به پرداخت خسارت ۱۵۰ هزار دلاری به بازماندگان جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گرفت، اما درخواست هایی از ایران مطرح شده که خلاف رویه ها و موازین بین المللی است.
یک مقام مسئول در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت که اوکراین، انگلیس، سوئد و کانادا یک تیم مشترک شده اند و در چارچوب یک تیم مشترک با هم اتاق فکر تشکیل داده اند؛ اصرار آنها این است که این اتفاق، یک سانحه غیر عمد نبوده است. در مصاحبه های دادستان کل اوکراین و وزیر خارجه این کشور به تبعیت از کانادا هم می بینیم که مرتباً به دنبال اطلاعات نظامی-امنیتی ما هستند.
وی تصریح کرد: اوکراینی ها به دنبال کشف جزئیات خیلی جدی از مبحث هستند که به مسائل امنیتی و نظامی کشور ارتباط دارد و امکان تشریح این جزئیات وجود ندارد.
اگرچه دولت تصمیم به پرداخت خسارت ۱۵۰ هزار دلاری به بازماندگان جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گرفت، اما درخواست هایی از ایران مطرح می شود که خلاف رویه ها و موازین بین المللی است
این درخواست ها خلاف رویه های بین المللی است چون که بر مبنای انکس ۱۳ پیمان شیکاگو، کشور محل وقوع سانحه می تواند با استناد به حفظ اسرار نظامی، از عرضه آنها به سایر کشورهای ذی مدخل در سوانح خودداری کند.
آخرین گزارش منتشره از سانحه تا این لحظه
به گزارش هم پیما به نقل از مهر، دیماه یادآور سانحه غم انگیز سقوط هواپیمای ۷۳۷ شرکت هواپیمایی دولتی اوکراین (پرواز ۷۵۲) در نزدیکی فرودگاه امام خمینی (ره) و اندکی بعد از برخاستن این هواپیما به مقصد کی یف و سپس تورنتو در دی ۹۸ است.
بر اثر این سانحه ۱۷۶ سرنشین هواپیما شامل ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، جان باختند.
پس از آن، دو نشست حضوری در کی یف و تهران با حضور نمایندگان کشورهای درگیر در این سانحه به ترتیب در ایام ۹ و ۱۰ مرداد و ۲۸ مهر ماه و یک نشست ویدئو کنفرانسی در ۳ دیماه برگزار گردید.
دوم شهریورماه سال جاری هم تورج دهقانی زنگنه معاون وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران جزئیات کامل بازخوانی هر دو جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی را که از ۲۷ تیر سال جاری تا ۳ مرداد ماه در آزمایشگاه دفتر تحقیقات و ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه (BEA) انجام شده بود شرح داد.
مصوبه هیئت دولت برای پرداخت غرامت ۱۵۰ هزار دلاری
هیئت دولت در جلسه چهارشنبه ۱۰ دی ماه، میزان و نحوه پرداخت خسارت به بازماندگان قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی را تصویب کرد.
اوکراینی ها به دنبال کشف جزئیات خیلی جدی از مبحث هستند که به مسائل امنیتی و نظامی کشور ارتباط دارد و امکان تشریح این جزئیات وجود ندارد
بر اساس این مصوبه و همینطور اطلاعیه معاونت حقوقی ریاست جمهوری، رقم غرامت که شامل همه جان باختگان سانحه شامل ایرانی و غیر ایرانی می شود، وزارت خانه راه و شهرسازی موظف شده است با همکاری دستگاههای ذی ربط ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار (۱۵۰ هزار) دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم و مبالغ را بر مبنای مستندات به ذی نفعان پرداخت کند.
وزیر راه: بزودی گزارش نهایی منتشر می شود
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت در چهارشنبه ۳ دی و بعد از تصویب پرداخت غرامت به بازماندگان جان باختگان این سانحه در پاسخ به سؤالی در مورد آخرین وضعیت پیگیری پرونده هواپیمای اوکراینی، اظهار داشت: رسیدگی به سانحه هواپیما به دور از هرگونه حاشیه و رفتار غیر حرفه ای انجام شده است.
وی اضافه کرد: شرکت بهره بردار یعنی اوکراین و شرکت سازنده یعنی بوئینگ در فرایند بررسی سانحه نقش داشتند.
وزیر راه تاکید کرد: جمع بندی سانحه انجام و گزارش نهایی پرینت شده و در اختیار تمام ذیربطان قرار گرفته است و بزودی در سامانه اطلاع رسانی سازمان هواپیمایی کشوری برای همه قابل مطالعه خواهد بود.
جزئیات نحوه تعیین پرداخت غرامت به بازماندگان جان باختگان
یک مقام مسئول صنعت هوانوردی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مصوبه هیئت دولت عنوان کرد: رقم این غرامت را ایران تعیین کرده است؛ اما علت اعتراض اوکراینی ها به مصوبه هیئت دولت ایران، درباره رقم خسارت این حادثه نیست.
این درخواست ها خلاف رویه های بین المللی است چون که بر مبنای انکس ۱۳ پیمان شیکاگو، کشور محل وقوع سانحه می تواند با استناد به حفظ اسرار نظامی، از عرضه آنها به سایر کشورهای ذی مدخل در سوانح خودداری کند
وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، با اشاره به اینکه رقم تعیین شده برای خسارت، از نُرم بین المللی هم بالاتر است، درباره علت اعتراض اوکراینی ها به این مصوبه، اضافه کرد: اوکراینی ها می گویند ابتدا باید درباره اتفاقی که رخ داده اینکه آیا عدالت محقق شده، بحث نماییم و سپس درباره غرامت مذاکره نماییم.
درخواست های ضدامنیتی چهار کشور از ایران
وی اضافه کرد: اوکراینی ها به دنبال کشف جزئیات خیلی جدی از مبحث هستند که به مسائل امنیتی و نظامی کشور ارتباط دارد و امکان تشریح این جزئیات وجود ندارد.
به گفته این مقام مسئول، اوکراین، انگلیس، سوئد و کانادا یک تیم مشترک شده اند و در چارچوب یک تیم مشترک با هم اتاق فکر تشکیل داده اند؛ اصرار آنها این است که این اتفاق، یک سانحه غیر عمد نبوده است. در مصاحبه های دادستان کل اوکراین و وزیر خارجه این کشور به تبعیت از کانادا هم می بینیم که مرتباً به دنبال اطلاعات نظامی-امنیتی ما هستند.
وی افزود: بر مبنای قانون، مسئولیت رسیدگی به جرایم، با عنایت به این که در داخل ایران رخ داده، با کشور ایران است؛ آنها هم اگر شکایتی دارند، می توانند در محاکم ایرانی مطرح کنند.
این فعال صنعت هوانوردی با اشاره به اینکه دادستان نظامی، پرونده ای در مورد سانحه مذکور تشکیل داده و از افراد مختلفی بازجویی یا پرس و جو کرده است، اظهار داشت: بزودی جلسات دادگاه رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در این سانحه در سازمان قضائی نیروهای مسلح شروع می شود.
رقم غرامت تعیین شده، ۵۰ درصد از نُرم بین المللی هم بالاتر است حتی رسانه های خارجی هم که در این مورد تشکیک می کنند، درباره پایین بودن رقم غرامت صحبت نمی کنند بلکه درباره جزئیات سانحه اعتراض می کنند وی خاطرنشان کرد: شاکی، مدعی العموم است، ضمن اینکه برخی از خانواده های جان باختگان سانحه هم شکایت کرده اند؛ کیفرخواست بزودی به قاضی پرونده در سازمان قضائی نیروهای مسلح داده می شود؛ در جلسات دادگاه خانواده های جان باختگان هم حضور خواهند داشت و دادرسی عادلانه ای صورت می گیرد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اوکراینی ها نمی خواهند متقاعد شوند؛ رقم غرامت تعیین شده، ۵۰ درصد از نُرم بین المللی هم بالاتر است حتی رسانه های خارجی هم که در این مورد تشکیک می کنند، درباره پایین بودن رقم غرامت صحبت نمی کنند بلکه درباره جزئیات سانحه اعتراض می کنند. ایران به هیچ عنوان از این رقم تعیین شده عدول نمی کند و پرداخت خواهد شد.
به زودی جلسات دادگاه رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در این سانحه در سازمان قضائی نیروهای مسلح شروع می شود. شاکی، مدعی العموم است، ضمن اینکه برخی از خانواده های جان باختگان سانحه هم شکایت کرده اند؛ کیفرخواست بزودی به قاضی پرونده در سازمان قضائی نیروهای مسلح داده می شود
وی تاکید کرد: برای تعیین رقم غرامت، ۹ ماه کار کارشناسی فقهی-حقوقی با حضور حدود ۲۵ تن از نمایندگان و کارشناسان حقوقی دستگاههای مرتبط انجام شده است که به وراث همه ۱۷۶ مسافر ایرانی و غیر ایرانی این پرواز پرداخت می شود؛ برخی کارشناسان می گفتند به خانواده جان باختگان ایرانی، «دیه» فرد مسلمان داده شود؛ اما چون پرواز خارجی بود و همینطور با عنایت به این که رقم تعیین شده، در چارچوب غرامت و خسارت نیست بلکه در چارچوب یک تِرم حقوقی خاص است، برای همه سرنشینان هواپیمای سانحه دیده، یک رقم تعیین شد.
به قول این فرد مطلع، اگر قرار بود دیه پرداخت گردد، دیه فرد مسلمان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است اما ۱۵۰ هزار دلار ۱۰ برابر دیه فرد مسلمان است؛ اما تصمیم کلان و خوبی در کشور اتخاذ و قرار شد بین اتباع ایرانی و غیر ایرانی فرقی گذاشته نشود.
کارشناس حقوق بین الملل: کنوانسیون های بین المللی، منشأ تعیین رقم غرامت
یک کارشناس حقوق بین الملل هم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نحوه تعیین رقم پرداخت غرامت به وراث جان باختگان این سانحه اظهار داشت: این رقم بر مبنای کنوانسیون ورشو تعیین شده و بر مبنای سایر کنوانسیون های بین المللی هوانوردی، ارقامی که به دست می آید، متفاوت خواهد بود.
وی اضافه کرد: استدلال جمهوری اسلامی ایران این است که چون در ایران این سانحه رخ داده و ما عضو کنوانسیون های دیگر نیستیم، رقم غرامت را بر مبنای کنوانسیون ورشو تعیین کرده ایم.
کارشناس حقوقی اظهار داشت: اوکراینی ها می گویند ابتدا درباره جزئیات سانحه مذاکره شود سپس سراغ تعیین رقم غرامت برویم؛ جزئیات سانحه که موردنظر انهاست مستلزم عرضه اطلاعات نظامی و امنیتی از جانب ایران است ازاین رو درخواست آنها خلاف انکس ۱۳ پیمان شیکاگو است؛ البته مبلغ خسارت، صرفا برای وراث جان باختگان است و ارتباطی به خسارت وارده به هواپیما ندارد.


منبع:

1399/10/20
23:00:03
0.0 / 5
1059
تگهای خبر: پرواز , حادثه , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما