در گفت وگو با هم پیما تاكید شد:

جامعه كارگری مستحق دریافت كمك معیشتی

جامعه كارگری مستحق دریافت كمك معیشتی

به گزارش هم پیما رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، جامعه کارگری را مستحق دریافت کمک معیشتی دانست و اظهار داشت: برای آنکه پرداخت کمکهای معیشتی هدفمند شود باید بانک اطلاعات قوی از بیکاران و افراد فاقد بیمه و درآمد در کشور داشته باشیم.ناصر چمنی در گفتگو با ایسنا درباره واریز کمک معیشتی ۱۰۰ هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: تاکید ما این است که اگر می خواهیم کار درست و عملیاتی انجام بدهیم کمک معیشتی به خانواده های نیازمند جامعه پرداخت گردد. وقتی ملاک پرداخت، نداشتن بیمه و درآمد ثابت عنوان می شود و از آن طرف جامعه هدف طرح را ۴۰ میلیون نفر اعلام می نماییم این سوال در ذهن ایجاد می شود که مگر ۴۰ میلیون نفر در کشور فاقد بیمه هستند؟

وی اضافه کرد: اگر مقرر است بازنشستگان و کارگران حداقل بگیر شامل این طرح نشوند امکان دارد به کسانی تعلق بگیرد که شغل آزاد دارند در آن صورت تاجر برنج و طلافروش هم جزو آنها هستند.

کمک معیشت ۱۰۰ هزار تومانی حق کارگران است

این مقام ارشد کارگری با اشاره به اینکه کمک معیشت ۱۰۰ هزار تومانی حق کارگران است، خاطرنشان کرد: هم اکنون جامعه کارگری با خانواده هایشان ۴۲ میلیون نفر هستند و ما ۴۲ میلیون بیمه شده تأمین اجتماعی داریم که بخش اعظمی از آنها حداقل بگیرند و فارغ از بحث کرونا با مشکلات معیشتی بسیار دست و پنجه نرم می کنند. اگر یک خانواده ۵ نفره کارگری با دریافتی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نفری ۱۰۰ هزار تومان کمک معیشتی دریافت نمایند شاید رقم قابل توجهی نباشد ولی گوشه ای از هزینه های زندگی آنها را پوشش می دهد.

چمنی افزود: صرفنظر از جامعه ۴۲ میلیون نفری کارگری باید جمعیت شاغلان و بازنشستگان کشوری و لشگری و خانواده هایشان را هم محاسبه نماییم. معتقدم ۴۰ میلیون نفر فاقد بیمه در کشور نداریم و اگر بازنشستگان و شاغلان کشوری و لشگری مدنظر باشند آنها هم بیمه پردازی دارند بنابر این به نظر می آید این طرح نیازمند اصلاحاتی است و گروههایی که مشمول دریافت کمک هزینه ۱۰۰ هزار تومانی با ملاکهای اعلام شده هستند باید به صورت روشن و شفاف مشخص شوند.

ضرورت ایجاد بانک اطلاعات بیکاران فاقد بیمه و درآمد

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درعین حال بر ضرورت ایجاد بانک اطلاعات قوی از بیکاران و افراد فاقد بیمه و درآمد تصریح کرد و اظهار داشت: به جهت اینکه کمکها هدفمند باشند لازم است یک بانک اطلاعاتی قوی در اختیار داشته باشیم. به هر حال برای این طرح منابعی درنظر گرفته شده و اعتقاد داریم که در شرایط حاضر این پول باید در جای درست هزینه شود.

وی جامعه کارگری را مستحق دریافت کمک معیشتی دانست و اظهار داشت: یک کارگر ساختمانی که ماهها از کرونا صدمه دیده و بیکار شده شاید بیمه تأمین اجتماعی باشد ولی این بیمه را ماهیانه از جیب خودش پرداخته بدون آنکه سر کار رفته باشد اما می گوییم کمک معیشتی نباید به او تعلق بگیرد بنابراین در چنین طرح هایی باید طوری برنامه ریزی نماییم که در راس هرم مسئولیت، افراد نیازمند و گروههای متوسط و با وضع درآمدی پایین از کمکهای معیشتی بهره مند شوند.

منبع:

1399/10/09
12:28:33
5.0 / 5
1047
تگهای خبر: بانك , جت , ساخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما