فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص):

راه آهن خواف – هرات زمینه ساز توسعه تجاری ایران و افغانستان است

راه آهن خواف – هرات زمینه ساز توسعه تجاری ایران و افغانستان است

به گزارش هم پیما فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) اظهار داشت: پروژه راه آهن خواف - هرات، زمینه ساز توسعه تجاری ایران و افغانستان است.


دریافت 21 MB به گزارش هم پیما به نقل از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)، سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با بیان خبر افتتاح پروژه راه آهن خواف – هرات در آینده نزدیک عنوان کرد: افغانستان، با ۹۳۶ کیلومتر مرز مشترک با ایران، یکی از مهمترین همسایه های شرقی ایران به حساب می آید اما علاوه بر مشکلات ساختاری و مشکلات امنیتی حاکم بر جامعه افغانستان، نبود زیرساخت های مناسب حمل و نقل در داخل این کشور و عدم دسترسی به آب های آزاد، همواره یکی از محدودیت های اصلی افغانستان در توسعه و پیشرفت اقتصادی بوده است.
وی اضافه کرد: پروژه بین المللی راه آهن خواف - هرات بر مبنای منویات مقام معظم رهبری و به منظور اتصال افغانستان به شبکه ریلی ایران و با هدف برقراری ارتباط این کشور با بندرعباس و بندر چابهار که مبادی دسترسی به آب های آزاد و تجارت بین المللی هستند تعریف شده است و از طرفی، امکان ترانزیت کالا از راه کریدور شرقی- غربی و از سمت مرز آستارا به اروپا را برای کشور افغانستان فراهم می سازد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در مورد مشخصات این پروژه اظهار داشت: راه آهن خواف – هرات به طول حدود ۲۲۵ کیلومتر، به صورت یک خطه، با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برای قطارهای مسافری و ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای قطارهای باری طراحی شده است و خواف در خراسان رضوی را به هرات، شهر پرجمعیت غرب افغانستان متصل خواهد نمود.
دکتر محمد در ادامه بیان داشت: راه آهن خواف – هرات شامل دو بخش اصلی داخل و خارج از کشور است و در چارچوب ۴ قطعه تعریف شد که زیرسازی قطعه اول و دوم و روسازی قطعه سوم آن مجموعاً به طول ۱۳۸ کیلومتر با هزینه جمهوری اسلامی ایران و با همکاری وزارت راه و شهرسازی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اجرا شد و قطعه چهارم در تعهد کشور افغانستان است.
وی ضمن اشاره به اینکه قطعه سوم این پروژه اخیرا به بهره برداری رسیده است اضافه کرد: این قطعه شامل تهیه مصالح، خرید و نصب تجهیزات و اجرای روسازی به همراه ساخت ایستگاه هاست و از منطقه صفر مرزی در شمتیغ تا ایستگاه روزنک در خاک افغانستان به طول ۶۸ کیلومتر ادامه دارد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در مورد مشکلات این پروژه اظهار داشت: وجود تنگناهای مختلف و شرایط خاص امنیتی و اجرایی حاکم بر پروژه و منطقه گرچه اجرای این پروژه ملی را با مشکلات فراوان روبه رو ساخت اما عزم بلند و همت راسخ متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) زمینه اتمام این پروژه را در سال جهش تولید فراهم نمود.
وی عنوان کرد: با عنایت به این که کشور افغانستان فاقد شبکه راه آهن است و پروژه راه آهن خواف – هرات نخستین خط راه آهن با عرض استاندارد در این کشور به حساب می آید، راه اندازی این پروژه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و علاوه بر ثمرات گوناگون برای کشور افغانستان، زمینه رشد و توسعه استان های شرقی ایران را هم فراهم می آورد و مبادلات تجاری بین دو کشور در مرزهای شرقی را در بستر حمل و نقل ریلی توسعه خواهد داد.


منبع:

1399/09/18
17:29:38
5.0 / 5
1181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما