حقوق ماهانه یك كارگر  در كمتر از ۱۰ روز تمام می شود

حقوق ماهانه یك كارگر  در كمتر از ۱۰ روز تمام می شود

به گزارش هم پیما البرز عضو هیئت مدیره كانون عالی شورای اسلامی كار با اشاره به اینكه اختلاف میان هزینه های خانوار كارگری و دستمزد كارگران حداقل به پنج میلیون تومان رسیده است، اظهار داشت: با حقوق های كنونی و دستمزد سال جاری، یك خانواده كارگری حتی 10 روز از ماه هم نمی تواند زندگی كند.علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، درباب اختلاف دستمزد و هزینه های زندگی و سبد معیشتی کارگران وجود دارد، اظهار داشت: ابتدای سال ۹۹، دولت، کارفرما و جامعه کارگری در شورای عالی کار هر کدام رقمی را برای سبد معیشتی یک خانواده سه و نیم نفره کارگری در نظر گرفتند و در نهایت طبق میانگین سه رقم به دست آمده، به این نتیجه رسیدند که این هزینه چهار میلیون و ۹۳۰ هزار تومان است.

هزینه خانوار کارگری در شهرهای بزرگ به ۹ میلیون تومان در ماه رسیده است

اصلانی با اعلان اینکه در طول این شش ماه به خصوص از خرداد ماه به بعد قیمت خیلی از اقلام افزایش شایان توجهی داشته و با ابتدای سال همخوانی ندارد، اضافه کرد: هم اکنون هزینه سبد معیشتی یک خانواده سه نفره کارگری به هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و در شهرهای بزرگ به ۹ میلیون تومان رسیده است.

وی اشاره کرد: این ارقام با دستمزد دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی کارگران هیچ همخوانی ندارد و کارگران در طول ماه با اختلاف حداقل پنج میلیون تومانی میان دستمزد و هزینه ها مواجهند و با این اوصاف حقوق آنان حتی کفاف ۱۰ روز زندگی را هم نمی دهد.

هیچ سالی به اندازه امسال برای کارگران سخت نبوده است/کارگر پس از ۲۰۰ سال هم نمی تواند خانه بخرد

عضو هیئت مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار افزود: در طول ۴۰ سال قبل در هیچ دوره ای اختلاف میان هزینه و دستمزد کارگران تا این حد زیاد نشده بود. حتی تا سال ۹۷ هم کارگران با دستمزد خود می توانستند ۲۶ روز از ماه را بدون مشکل سپری کنند اما در طول این دو سال به خصوص سال ۹۹ کارگران با مشکلات بسیار زیادی مواجه گشته اند که اگر برای آن چاره اندیشی نشود مشکلات بیشتر خواهد شد. وی مسکن را یکی از اشکالات اساسی جامعه کارگری عنوان و اشاره کرد: در این شرایط حتی اجاره خانه هم برای کارگران سخت شده است چه برسد به خرید آن. وقتی یک خانه در یک منطقه معمولی رو به پایین کرج ۸۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شود کارگر با حقوق دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ۲۰۰ سال هم کار کند نمی تواند آنرا بخرد.

اصلانی افزود: نه فقط کارگران بلکه خیلی از مردم امسال در بحث اجاره خانه ناچار به نقل مکان به یک منطقه ضعیف تر شدند. امسال واقعا همه مستأجران در بحث اسکان عذاب می کشند.

این مسئول کارگری درباب سبد غذایی خانوار کارگری هم اظهار داشت: در مورد گوشت، مرغ و ماهی حرفی نمی توان زد وقتی خیلی از خانوار کارگری در خرید پنیر و کره و تخم مرغ که از ضروریات زندگی است هم با مشکل مواجهند. پنیری که تا خرداد ماه هر کیلو ۴۰ هزار تومان بود الان به هر کیلو ۸۰ هزار تومان رسیده است.

دخل و خرج کارگران همخوانی ندارد

وی اضافه کرد: دخل و خرج خانوار کارگری به هیچ وجه همخوانی ندارد. این وضعیت افرادی است که حتی با کار کردن هم گرفتار مشکل هستند در مورد کسانی که در طول این زمان بیکار شده اند یا کارگران کوچه و بازار، واحدهای زیرپله ای، منشی ها و... که حقوق آنان به یک میلیون تومان هم نمی رسد چیزی نمی توان گفت چون معین نیست چگونه زندگی می کنند.

اصلانی با انتقاد از رها شدن بازار و افزایش سرسام آور قیمت ها اشاره کرد: برخی مواقع اعلام می شود که آمار ازدواج کاهش پیدا کرده یا اینکه از پیر شدن جمعیت به سبب کاهش فرزندآوری ابراز نگرانی می شود، وقتی قیمت یک یخچال ساده از چهار میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان رسیده است یا بقیه لوازم خانگی افزایش قیمتی شدیدی داشته اند چطور می توان انتظار داشت یک جوان کارگر ازدواج کند.

وی درباب مسائل و مشکلات درمانی جامعه کارگری هم عنوان کرد: امسال حدود ۸۰ قلم داروی ضروری از پوشش بیمه تامین اجتماعی حذف گردیده است و خانوار کارگری ناچارند این داروها را با قیمت آزاد تهیه کنند. این وضعیت را برای کارگران سخت کرده است.

دستمزد کارگران باید باز هم افزایش پیدا کند

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار البرز با اعلان اینکه قدرت خرید کارگران به شدت کاهش داشته است، اظهار داشت: ما از وزیر کار تقاضا داریم باتوجه به شرایط ایجاد شده، برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران در شش ماهه دوم امسال هم جلسه شورای عالی کار را تشکیل دهد چون در این وضعیت خانواده های کارگری وضعیت خوبی ندارند.

اصلانی اشاره کرد: همه این مشکلات در جایی دیگر خودرا نشان می دهد، الان خیلی از طلاق ها، لطمه های اجتماعی، بزهکاری ها، مشکلات ناشی از مواد مخدر و... به سبب همین مشکلات اقتصادی در جامعه کارگری به وجود آمده است و باید برای آن فکری کرد.

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار البرز با اعلان اینکه کارگران با وجود همه این مشکلات همیشه نجابت به خرج داده اند، اشاره کرد: جامعه کارگری در همه سال های پس از انقلاب در صحنه های مختلف در صف اول بوده است، در جنگ بیشترین شهدا و جانبازان از جامعه کارگری بوده اند، هویت جامعه کارگری از جمهوری اسلامی است و به این نظام پیوند خورده است، همه ما مشتاق نظام و ولایت هستیم و حالا انتظار داریم به درد این جامعه بزرگ رسیدگی شود چون شرایط واقعا دشوار شده است و این حرف ها از روی دردهای واقعی است که در خانواده های کارگری وجود دارد.

منبع:

1399/07/03
23:15:34
5.0 / 5
1355
تگهای خبر: بازار , جت , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما