مدیرعامل سازمان بنادر خبر داد

سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار

سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار

به گزارش هم پیما معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: امسال چندین دستگاه جرثقیل متحرك ساحلی با همكاری هندی ها وارد بندر چابهار می شود.به گزارش هم پیما به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد درباره آخرین وضعیت حضور هندی ها در بندر شهید بهشتی و سرمایه گذاری در بندر چابهار، تصریح کرد: هندی ها توانسته اند از بابت عدم شمول مسائل تحریمی، در سرمایه گذاری در بندر چابهار مجوزهایی دریافت کنند و فرایند تأمین تجهیزات را فعال کرده اند، ازاین رو امسال چند دستگاه جرثقیل موبایل (متحرک) ساحلی با همکاری هندی ها وارد بندر چابهار می شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار نمود: فرایند ساخت تجهیزاتی که در تعهد هندی ها است فعلاً در چارچوب قرارداد بهره برداری موقت در بندر فعال است، هندی ها انگیزه خوبی برای ادامه کار دارند و تعهد ۸۵ میلیون دلاری سرمایه گذاری تجهیزاتی آنها ادامه دارد که به محض تأمین این تجهیزات، قرارداد اصلی و BOT (قرارداد ساخت، بهره برداری و واگذاری) در این بندر فعال خواهد شد.
راستاد درباره جرثقیل های ساحلی و دروازه ای بندر چابهار توضیح داد: مکنده های غلات، جرثقیل ها و همینطور گنتری کرین های بندر شهید رجایی و جرثقیل های دروازه ای سال قبل وارد بنادر شدند، در بندر چابهار بخشی که مربوط به تعهد اپراتور هندی است، مانده است که همان گونه که اعلام گردید جرثقیل های ساحلی آنها سال جاری می رسد و مابقی در حال انعقاد قرار داد هستند.
تولید داخل تجهیزات بندری
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه خیلی از تجهیزات بندری با توان داخل در حال تولید است، اظهار داشت: سال قبل جرثقیل های دروازه ای ترمینال های کانتینری بندر شهید رجایی شامل ۱۵ دستگاه جرثقیل با همکاری تولیدکننده داخلی ساخته و وارد بنادر شد.
وی با تاکید بر اینکه استفاده از تولید داخل برای تأمین تجهیزات دریایی و بندری تمرکز داریم، تصریح کرد: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع هم در حوزه ساخت تجهیزات دریایی گام های بلندی برداشته است.
راستاد با اشاره به جایگاه مناسب کشور در صنعت حمل و نقل دریایی دنیا، اظهار داشت: در شرایط معمول، سهم ما در حمل و نقل دریایی جهانی مطلوب است، در وضعیت فعلی بیشتر از ۳۰۰ میلیون تن ظرفیت در بنادر داریم با این وجود از نظر موقعیت جغرافیایی کشور، می توانیم با توسعه ترانزیت و ترانشیپ، بیشتر از این ظرفیت تخلیه و بارگیری در بنادر کشور داشته باشیم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه پارسال بیشتر از ۱۵۰ میلیون تن انواع کالا در بنادر ما تخلیه و بارگیری شد، اظهار داشت: امسال بیشتر از ۲۸ میلیون تن تخلیه و بارگیری انواع کالا در بنادر مختلف کشور، انجام شده است.
ایران از نظر ناوگان تحت مالکیت و پرچم جزو ۲۰ کشور اول دنیا است
وی اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران از نظر ظرفیت بنادر، ظرفیت ناوگان و موقعیت جغرافیایی، از کشورهای مهم دریایی در جهان به حساب می آید و ایران از اعضای مؤثر سازمان جهانی دریانوردی است.
راستاد افزود: ایران از نظر ناوگان تحت مالکیت و پرچم، جزو ۲۰ کشور اول دنیا است.
اعتراض به سازمان جهانی دریانوردی بابت تحریم غیرقانونی حمل و نقل دریایی
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اعمال تحریم ها ضد صنعت و حمل و نقل دریایی کشور، اظهار نمود: با وجود اعمال تحریم ها، کالای اساسی و مایحتاج کشور از راه حمل و نقل دریایی به صورت روان، وارد بنادر ما می شود و صادرات دریایی هم فعال است.
وی افزود: البته اساسا اعمال تحریم ها و پیشگیری از تردد ناوگان بین المللی خصوصاً کشتی های لاینری کانتینری، محدودیت هایی برای حمل و نقل دریایی کشور بوجود می آورد که این محدودیت ها مغایر با کنوانسیون های بین المللی است.
راستاد بیان نمود: سازمان بنادر و دریانوردی، اعمال تحریم های غیرقانونی در صنعت حمل و نقل دریایی را به صورت مستمر بعنوان یک اقدام خلاف قواعد بین المللی در سازمان بین المللی دریانوردی مطرح می کند.


منبع:

1399/05/02
16:58:53
5.0 / 5
1716
تگهای خبر: بندر , توسعه , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما