چراغ سبز دولت و مجلس برای ساخت آپارتمان های ۲۵ متری

چراغ سبز دولت و مجلس برای ساخت آپارتمان های ۲۵ متری

ساخت آپارتمان های 25 تا 40 متری كه اواخر سال قبل مطرح و اخیراً شهرداری و وزارت كشور روی آن توافق كرده اند مورد تایید نمایندگان مجلس قرار گرفته و به اجرا نزدیك شده است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، اواخر آذر سال قبل بود که معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران از طرح ساخت خانه های ۲۵ تا ۴۰ متری آگاهی داد و اظهار داشت که راه اندازی این نوع واحدها نه یک انتخاب، بلکه لزوم است.
این طرح که سر و صدای زیادی به پا کرد و موافقان و مخالفانی داشت، اخیراً طبق یک تفاهم نامه به تایید شهرداری تهران و وزارت کشور رسیده که برمبنای آن در پایتخت واحدهای کوچک تولید خواهد شد. پاسخگویی به بخش مهمی از نیاز بازار مسکن، افزایش عرضه و کاهش تقاضا همچون فواید این طرح عنوان می شود؛ هرچند مخالفانی نیز حتی در مدیریت شهری دارد که معتقدند نباید الگوی مصرف را به زندگی در این نوع واحدها عادت بدهیم.
مطابق طرح تفصیلی حداقل متراژ واحدهای مسکونی در شهر تهران ۳۵ متر است که برمبنای پیشنهاد ساخت خانه های ۲۵ متری، این میزان باید به ۲۵ متر کاهش پیدا کند. توافق اخیر شهرداری با وزارت کشور نشان میدهد که کمیسیون ماده ۵ مخالفتی با این کاهش متراژ ندارد.
اواخر سال قبل نیز شهرداری اعلام نمود که برای راه اندازی مسکن استیجاری آماده همکاری با دولت می باشد. دراین زمینه ساخت واحدهای کوچک یا کپسولی می تواند به طرح مسکن استیجاری اختصاص یابد.
یک نماینده: راه اندازی واحدهای کوچک، عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می رساند
امروز نیز یک عضو کمیسیون عمران مجلس درباره طرح راه اندازی خانه های ۲۵ تا ۴۰ متری گفته که در شرایط کنونی باتوجه به بازار مسکن و مشکل کمبود عرضه در این عرصه، تولید مسکن از هر طریقی مثبت است، برای اینکه این مسئله، عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می رساند و در نهایت سبب کاهش قیمت مسکن می شود.
صدیف بدری اضافه کرد: تولید مسکن ۲۵ تا ۴۰ متری می تواند در بهبود وضعیت بازار مسکن اثرگذار باشد، البته برخی کارشناسان اعلام می کنند که اجرای آن تبعاتی را برای جامعه همچون تجردگرایی به همراه دارد، اما خوشبختانه تمام این موارددر طرح مذکور دیده شده است.
بدری اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی صورت گرفته مقرر است که واحدهای کوچک به زوج های جوان داده شود، همین طور این خانه ها به افراد مجرد عرضه نخواهد شد.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: خیلی از جوانان برای آغاز زندگی مشترک و ازدواج به سبب پایین بودن قدرت مالی به مساکن کوچک نیازمند هستند و بعد از گذشت چندین سال از زندگی متراژ مسکن خودرا افزایش می دهند؛ بدین سبب این مساکن می تواند نقطه آغازین جهت زندگی افراد باشد.1399/04/07
14:28:39
5.0 / 5
1763
تگهای خبر: بازار , تولید , ساخت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما