گزارش هم پیما

سقوط آزاداوراق تسهیلات مسكن تا ۵۵هزارتومان

سقوط آزاداوراق تسهیلات مسكن تا ۵۵هزارتومان

به گزارش هم پیما نرخ اوراق تسهیلات مسكن كه تا نیمه خرداد روند صعودی داشت و به ۸۸ هزار تومان رسیده بود، در یك دو هفته اخیر با روند نزولی روبرو شده و در معاملات امروز به ۵۵ هزار تومان كاهش پیدا كرد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، همزمان با آغاز معاملات مسکن در اردیبهشت ماه و آغاز فعالیت مجدد بنگاه های مشاوران املاک که ماه های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به علت کرونا، کسب و کار خویش را متوقف کرده بودند، در ماه های اردیبهشت و نیمه نخست خرداد، بازار مسکن با انباشت تقاضا روبه رو شد که همین موضوع، سبب افزایش استقبال از دریافت وام مسکن و رشد ناگهانی قیمت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا حدود ۸۸ هزار تومان در بازه ۴۵ روزه شد.
با این حال روند نزولی قیمت این اوراق با اقداماتی از قبیل تمدید اعتبار برخی از برگه های تاریخ منقضی شده از جانب بانک عامل بخش مسکن و هم افزایش عرضه سایر برگه ها از جانب دارندگان اوراق تسهیلات مسکن با تصور ثابت ماندن قیمت های کانال ۸۰ هزار تومانی این اوراق، در دو هفته اخیر شروع شد و سبب شد تابلوی اوراق تسهیلات مسکن در دو هفته گذشته قرمزپوش بوده و همه نمادهای زیرمجموعه تسه، تقریباً هر روز کف دامنه نوسان (منفی ۵ درصد) را ثبت کردند.
همین مبحث سبب شده تا در معاملات امروز چهارشنبه ۲۷ خرداد اوراق تسهیلات مسکن، متوسط قیمت هر برگه در بازه ۵۵ تا ۵۶ هزار تومان در نوسان باشد. چند نماد محدود هم تا ۵۴ هزار تومان در حال فروش هستند و برخی از نمادهای معاملاتی تسه هم به ۵۷ هزار تومان قیمت گذاری شده اند.
حجم برگه های عرضه شده هم در این دو هفته به شدت افزایش یافته و روزانه بین ۷۰ تا ۱۶۰ هزار برگه تنها برای تسه ۹۹۰۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت امسال) رد و بدل می شد. در سایر نمادهای تسه هم میزان عرضه اوراق در نیمه دوم خرداد ماه از متوسط فروش روزانه اوراق تسهیلات مسکن در زمستان سال گذشته، همواره بیشتر بوده است. امروز حدود ۸۰ هزار برگه تسه ۹۹۰۲ فروخته شد و تسه ۹۸۱۰ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در دیماه سال قبل) با ۲۰ هزار برگه، تسه ۹۸۱۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند سال قبل) با ۱۰ هزار برگه و تسه ۹۹۰۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین امسال) با حدود ۷ هزار برگه جز پُرفروش ترین ها در معاملات امروز بودند.
گفتنی است هفته جاری یکی از مدیران ارشد بانک عامل بخش مسکن از کاهش بیشتر از پیش قیمت اوراق تسهیلات طی روزهای آتی اطلاع داده بود.
با این کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن، هزینه دریافت وام خرید مسکن هم کاهش یافته است؛ بگونه ای که هم اکنون هزینه دریافت وام مسکن زوجین تهرانی (۲۴۰ میلیون تومان) که نیازمند خرید ۴۸۰ برگه از جانب متقاضی دریافت این تسهیلات است، با احتساب میانگین قیمت هر برگه ۵۵ هزار تومان، به ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافته است؛ این در شرایطی است که در اردیبهشت و نیمه نخست خرداد سال جاری، هزینه دریافت این تسهیلات تا حدود ۴۰ میلیون تومان هم رسیده بود (جزئیات بیشتر).


منبع:

1399/03/30
12:19:13
5.0 / 5
1801
تگهای خبر: بازار , بانك , فروش , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما