رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاك مشهد خبر داد

كاهش 50 درصدی معاملات مسكن نسبت به سال قبل

كاهش 50 درصدی معاملات مسكن نسبت به سال قبل

به گزارش هم پیما ایسنا/خراسان رضوی رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاك مشهد اظهار داشت:  آمار معاملات مسكن در پاییز و زمستان امسال كاهش بسیار محسوسی داشته كه این كاهش تا پنجاه درصد نسبت به سال قبل بوده است.


علی مرادزاده در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت بازار مسكن بعد از افزایش قیمت بنزین، اظهار نمود: افزایش قیمت بنزین روی خرید و فروش مسكن دو تاثیر گذاشته كه از دو زاویه می توان به آن نگاه كرد، یكی از زاویه قیمت و دیگری از زاویه تعداد معاملات.
وی با اشاره به اینكه تعداد معاملات پس از افزایش قیمت بنزین كاهش یافته كه دو دلیل هم داشته است، عنوان كرد: یك دلیل افزایش قیمت و دیگری بروز برخی حوادث سیاسی و التهابات اجتماعی در كشور بوده است. ما وارد مقطعی شدیم كه بنزین ابتدا و نقطه عطف این اتفاقات بود. پس از اینكه بنزین گران گردید، اغتشاشاتی به وجود آمد و پس از آن نیز اقدام آمریكا و پاسخ ما بود كه تاثیر زیادی بر اموال غیر منقول مردم می گذارد؛ در تمام تاریخ نیز اینگونه بوده است.
مرادزاده اضافه كرد: این اتفاقات بر صنف ما به شدت موثر شد. عده ای از افرادی كه پول داشتند، آنرا به حوزه های دیگر بردند و پول های خودرا در اموال منقول مانند سكه، دلار و غیره سرمایه گذاری كردند كه سرعت نقدشوندگی آنها بالا باشد، بدین سبب معاملات به شدت كاهش پیدا كرد.
رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاك مشهد بیان كرد: زمانی كه معاملات كاسته می شود، اگر كسی فروشنده واقعی باشد، مجبور است به هر قیمتی ملك خودرا بفروشد، زمانی كه این اتفاق رخ می دهد، قیمت پایه معاملاتی یك منطقه مشخص می شود و اتفاقات زنجیره ای صورت می گیرد كه پس از این اتفاقات زنجیره ای و مثلث وار، ركود كاهشی داشته است.
وی افزود: در حوزه ساخت و ساز اتفاق دیگری افتاد، زمانی كه بنزین گران گردید، بنزین وانت بارها افزایش پیدا نكرد، بدین سبب هزینه حمل و نقل درون شهری كه مخصوص مصالح ساختمانی ساختمان های نوساز است و با وانت انجام می شود، مقداری گران گردید.
مرادزاده تصریح كرد: هزینه حمل و نقل ممكنست حدود 2 تا 3 درصد از قیمت تمام شده یك ساختمان را پوشش دهد كه این گرانی 50 درصدی كرایه حمل و نقل وقتی 2 درصد در كل ساختمان تاثیر می گذارد، ممكنست حدود 5 تا 10 درصد با تورم انتزاعی بعد قیمت را افزایش دهد. اگر بگوییم تاثیر ریاضی افزایش قیمت بنزین دو درصد روی قیمت تمام شده اثر گذاشته، تاثیر انتزاعی نیز وجود دارد كه حدود 5 تا 10 درصد تورم انتظاری دیده می شود.
رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاك مشهد افزود: اتفاقاتی كه رخ داد چندان خودرا در بخش مسكن نشان نداد. قیمت های تمام شده در خانه های نوساز افزایش یافته و سازنده ها قیمت را حدود 5 تا 10 درصد افزایش دادند، اما خانه های معمولی و قدیمی تر كه تاثیر بنزین در آن مدلول دار نبوده، كاهش قیمت داشته تا فروش راحت تری داشته باشند. در مجموع اتفاق چندانی رخ نداده است.
وی با اشاره به اینكه اتفاق كوچكی در حمل و نقل سنگین رخ داد كه چندان مهم نبود و حل شد، خاطرنشان كرد: بنزین روی حمل و نقل سبك یعنی وانت ها تاثیر گذاشت كه خیلی از اقلام ساختمان توسط وانت ها حمل می شود و چون بنزین گران گردید، كرایه را افزایش دادند كه تاثیر گذاشت، اما كامیون ها گازوئیلی هستند و در این طبقه جای نمی گیرند كه دولت نیز به سرعت مشكل بوجود آمده را حل كرد و اتفاق خاصی رخ نداد.
مرادزاده اضافه كرد: در این بین ممكنست عده ای سوءاستفاده كنند، مانند افرادی كه خانه های قدیمی دارند. افراد دارای خانه های نوساز و سازنده ‎ها محق هستند و اگر 5 تا 10 درصد افزایش قیمت دادند نیز بیراه نگفتند، برای اینكه هزینه های تمام شده آنها افزایش پیدا كرده و در تمام قسمت ها نیز بی تاثیر نبوده، بدین سبب نمی توانیم بگوییم افزایش قیمت بنزین بر بازار تاثیری نداشته است.
رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاك مشهد بیان كرد: آپارتمان های نوساز متاثر از افزایش قیمت بنزین تا 10 درصد افزایش قیمت داشتند كه بیراه نبوده و منطقی است. در خانه های قدیمی و چند سال ساخت هرگونه افزایش قیمت منتفی است و حتی باید شاهد كاهش قیمت نیز باشیم كه متاثر از شرایط سیاسی و اجتماعی بین 10 تا 20 درصد كاهش یافته است.
وی درباب میزان معاملات مسكن انجام شده، اظهار داشت: آمار معاملات مسكن در پاییز و زمستان امسال كاهش بسیار محسوسی داشته كه این كاهش تا 50 درصد نسبت به سال قبل بوده است.
منبع:

1398/11/05
14:38:41
5.0 / 5
2356
تگهای خبر: بازار , جت , ساخت , سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما