گزارش هم پیما

تعداد معاملات مسكن پایتخت دو برابر شد

تعداد معاملات مسكن پایتخت دو برابر شد

به گزارش هم پیما میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران در آذر ماه امسال با رشد ۱ میلیون تومانی نسبت به ماه گذشته به ۱۳ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان رسید.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گزارش بازار مسكن تهران در آذرماه امسال را منتشر نمود كه بر مبنای آن، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در پایتخت ۱۳ میلیون و ۴۷۴ هزار و۴۰۰ تومان برآورد شده است.
تعداد كل معاملات مسكن در پایتخت ۹ هزار و ۶۶۴ فقره بوده كه نسبت به ماه گذشته كه تعداد معاملات ۴ هزار و ۶۸ فقره بود، رشد ۱۳۷.۵ درصدی دارد.
همچنین تعداد مبایعات مسكن در آذر ماه امسال نسبت به آذر ماه سال قبل (آذر ۹۷) كه ۶ هزار و ۹۵۰ فقره بود هم رشد ۳۹ درصدی نشان داده است.
میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی هم در آذر امسال نسبت به ماه پیش از آن (آبان ۹۸) كه ۱۲ میلیون و ۶۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان بود، رشد ۶.۷ درصدی داشته در حالیكه نسبت به ماه مشابه سال قبل (آذر ۹۷) كه میانگین هر متر مربع واحد مسكونی در تهران، ۹ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۴۰۰ تومان بود، رشد ۳۹.۹ درصدی داشته است.
گران ترین منطقه پایتخت در گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی از بازار مسكن تهران در آذر ماه امسال، منطقه ۱ با متری ۳۰ میلیون و ۸۵۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود كه با ركورد بالاترین قیمت مسكن در تهران كه متعلق به همین منطقه (منطقه ۱) در تیرماه امسال بود، دقیقاً متری ۱ میلیون تومان فاصله دارد. منطقه ۳ هم با متری ۲۳ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان در رتبه دوم مناطق گران تهران قرار دارد.
ارزان ترین منطقه پایتخت هم به منطقه ۱۸ با متری ۶ میلیون و ۲۳۹ هزار و ۴۰۰ تومان اختصاص دارد كه طی سه ماه پاییز امسال توانست این ركورد را برای خود حفظ كند. بعد از آن منطقه ۱۷ با متری ۷ میلیون ۱۹۲ هزار و ۴۰۰ تومان بعنوان دومین منطقه ارزان تهران به حساب می آید.
پُرمعامله ترین منطقه پایتخت هم منطقه ۵ تهران با هزار و ۴۹۶ فقره معامله مسكن می باشد كه امسال همواره پُرفروش ترین بازار مسكن را در این كلانشهر به خود مختص كرده است. منطقه ۲ هم با ۸۰۸ فقره معامله، در رتبه دوم مناطق پُر معامله بازار مسكن تهران قرار گرفته است.
كم معامله ترین بازار مسكن آذر ماه تهران در اختیار منطقه ۱۹ با ۷۶ و سپس منطقه ۲۲ با ۸۰ فقره معامله قرار دارد. منطقه ۱۰ هم كه اخیراً جز مناطق محبوب دهك های میان درآمدی و اقشار متوسط جامعه قرار گرفته، با ۷۰۹ فقره معامله در زمره مناطق معامله خیز تهران بشمار می رود.
این در حالی است كه منطقه ۱۰ در نیمه جنوبی پایتخت قرار دارد و معمولاً اقشار متوسط به دنبال خرید مسكن در مناطق نیمه بالایی تهران (كمربند میدان آزادی تا چهار راه تهرانپارس) بوده اند؛ اما به علت گرانی مسكن در مناطق ۴، ۵، ۷، ۸ و ۲۲ بعنوان مناطق محبوب میان درآمدها، این اقشار به سمت مناطق ۹، ۱۰ و ۱۴ برای خرید مسكن كوچ كرده اند. منطقه ۱۴ در آذرماه امسال با ۵۶۲ فقره معامله، جز مناطق پُرمبایعه در بازار مسكن تهران بود.

1398/10/07
09:52:40
5.0 / 5
1816
تگهای خبر: ارز , بازار , ساخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما