اجرای طرح یارانه دستمزد گشایشی جدید در امر اشتغال

اجرای طرح یارانه دستمزد گشایشی جدید در امر اشتغال

به گزارش هم پیما معاون مدیركل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه اجرای طرح یارانه دستمزد باعث گشوده شدن جبهه جدید اشتغال و بازار كار است، اظهار داشت: مقرر شده این طرح در استان های محروم و كم برخوردار از اشتغال اجرایی شود كه هم اكنون به صورت پایلوت در هشت استان كشور اجرا خواهد شد كه یكی از آنها چهارمحال و بختیاری است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، محمد آذرپناه ۱۱ شهریورماه در جمع خبرنگاران استان چهارمحال و بختیاری، اظهار نمود: طرح یارانه دستمزد بعنوان بخشی از سیاست های فعال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بوده كه برای گروه خاصی از جوانان كه ابزاری جهت راه اندازی شغل در اختیار نداشته اجرایی می شود.
وی با اشاره به اینكه اجرای طرح یارانه دستمزد باعث گشوده شدن جبهه جدید در امر اشتغال و بازار كار است، اضافه كرد: مقرر شده این طرح در استان های محروم و كم برخوردار از اشتغال اجرایی شود كه هم اكنون به صورت پایلوت در هشت استان كشور اجرا خواهد شد كه یكی از آنها چهارمحال و بختیاری است.
آذرپناه با اشاره به اینكه اقتصاد كشور بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی استوار است، خاطرنشان كرد: از زمان تاسیس دانشگاه ها در كشور تابحال حدود ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر تحصیلات دانشگاهی را كسب كردند كه تا پیش از انقلاب هیچ فارغ التحصیل دانشگاهی وجود نداشته كه در بخش خصوصی فعالیت كند.
وی افزود: در بحث سرمایه انسانی بخش خصوصی و تعاونی بسیار ضعیف هستیم، چونكه توسط نیروی انسانی توسعه و بهره وری پیش می رود.
معاون مدیركل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه ضعف هایی هم در سیستم دانشگاهی وجود دارد، بیان كرد: افراد در طول زمان تحصیل خود از جامعه فاصله می گیرند، دانشگاه دانش لازم را به دانشجوی خود عرضه می دهد ولی نمی تواند توانمندی را به دانشجو یاد دهد، ازاین رو پس از فارغ التحصیلی به سراغ بخش خصوصی و تعاونی ها می روند كه پذیرشی برای آنها وجود ندارد.
وی اظهار داشت: نرخ بیكاری فارغ التحصیلان دانشگاهی دو برابر سایر اقشار جامعه بوده كه این امر یك صدمه است.
آذرپناه بیان كرد: اگر نیروهای تحصیل كرده دانشگاهی وارد بنگاه های اقتصادی شوند بطور قطع علاوه بر ایجاد اشتغال، در پیشبرد كارهای آنها اثرگذار است.
وی ادامه داد: علیرغم محدودیت بودجه ای در كشور، بودجه این طرح ۱۰۰ درصد تخصیص داده شده كه با ابلاغ این طرح به استان های پایلوت كشور، تابحال ۱۲۴ قرارداد به دبیرخانه طرح ارسال و مبلغ به حساب آنها واریز خواهد شد.
معاون مدیركل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سهمیه این استان در طرح یارانه دستمزد، جذب یك هزار و ۴۰۰ نفر بوده كه در صورت جذب تمامی افراد تا آخر فصل پاییز، برای فصل زمستان یك هزار و ۴۰۰ نفر دیگر به استان اختصاص می یابد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینكه اجرای طرح كارورزی به منظور رفع بیكاری نبوده بلكه با هدف ورود افراد به بازار كار بوده است، خاطرنشان كرد: یكی از طرح های موفق طرح كارورزی بوده كه ۲۹ هزار نفر در كشور جذب شدند.1398/06/12
15:05:36
5.0 / 5
1852
تگهای خبر: ابزار , اشتغال , بازار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما