معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام كرد

فراهم بودن امنیت تنگه هرمز، پیگیری جایگزینی شناورهای سنتی از راه هیأت وزیران

فراهم بودن امنیت تنگه هرمز، پیگیری جایگزینی شناورهای سنتی از راه هیأت وزیران

به گزارش هم پیما معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: ایمنی آبراه استراتژیك تنگه هرمز، دریای عمان و خلیج فارس با تهیه و تولید نقشه های به روز شده دریایی و عرضه خدمات ناوبری دریایی به كشتی های عبوری و ورودی به بنادر همواره تأمین است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، جلیل اسلامی در مراسم گرامیداشت روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی اظهار نمود: با اعمال تحریم های ظالمانه استكبار جهانی، صنعت حمل و نقل دریایی كشور در نوك پیكان این تحریم ها قرار گرفت. مطمئن هستیم دولت و ملت بزرگ ایران با تاكید بر نیروی انسانی، ظرفیت ها و توانمندی های داخلی و اتكال به خداوند، قادر به پشت سر گذاشتن این ناملایمات و توطئه های دشمنان خواهند بود.
وی اضافه كرد: در همین راستا سازمان بنادر و دریانوردی بعنوان مرجع دریایی كشور، در تعامل نزدیك با شركت های كشتیرانی، اتحادیه ها و انجمن های مرتبط، شركت های بیمه ای و مؤسسات رده بندی و هماهنگی با ارگان های دولتی، كوشیده است با اقداماتی نظیر استفاده از بیمه های تخصصی P&I ایرانی، ارتقای كیفی خدمات فنی و مهندسی، صدور كلیه گواهینامه های فنی و ایمنی شناورها، انجام بازرسی ها توسط بازرسان ایرانی، افزایش توان نظارتی ایمنی بر آبراه های تحت حاكمیت و بنادر كشور، اتكای بر توان علمی و فن آوری شركت های دانش بنیان، حضور فعالانه در مجامع بین المللی در جهت دفاع از حقوق قانونی ناوگان ملی دریانوردی كشور و ارتقای كیفی و كمی توان داخلی جهت انجام تعمیرات دوره ای ناوگان و ساخت كشتی های جدید از تاثیر این تحریم ها بكاهد.
امنیت تنگه هرمز، خلیج فارس و دریای عمان برای همه فراهم است
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نمود: جمهوری اسلامی ایران بعنوان یكی از كشورهای پیشتاز در كشتیرانی در گذشته و حال و بعنوان یكی از قدیمی ترین اعضاء سازمان بین المللی دریانوردی، با عضویت در بیشتر از ۳۰ كنوانسیون و پروتكل دریایی، همواره خویش را متعهد به اجرای استانداردهای بین المللی نسبت به ناوگان ملی دریایی دانسته و ایمنی آبراه استراتژیك تنگه هرمز، خلیج عمان و خلیج فارس را با تهیه و تولید نقشه های بروز شده دریایی و ارائه خدمات ناوبری دریایی به كشتی های عبوری و ورودی به بنادر، همواره تأمین كرده است كه به آن باید حفظ و ارتقای امنیت دریانوردی منطقه توسط نیروی دریایی ارتش، سپاه و مرزبانی دریایی نیروی انتظامی را هم اضافه كرد.
وی با اشاره به اینكه ایران به لحاظ استانداردهای آموزش و صدور گواهینامه های دریانوردان بعنوان یكی از كشورهای پیشرو در جهان مطرح است، اظهار داشت: كشور ما همواره در فهرست سفید سازمان بین المللی دریانوردی قرار داشته و كشتی های تحت پرچم آن از ركورد مطلوبی در رژیم های كنترل و بازرسی مناطق جهان برخوردار می باشد. در ارتباط با تربیت دریانوردان شایسته ایرانی بر مبنای معیارها و سرفصل های آموزشی بین المللی آمده در كنوانسیون (STCW) و در تطابق با شعار همایش امروز «ناوگان ایرانی، دریانورد ایرانی»، همت و تلاش مضاعفی توسط همه ارگان های دریایی، از سازمان بنادر و دریانوردی و شركت های كشتیرانی گرفته تا مراكز دانشگاهی و آموزش دریایی را لازم داریم.
اسلامی اضافه كرد: در این راستا، سازمان بنادر و دریانوردی ضمن اعمال نظارت عالیه بر مراكز علمی و آموزشی دریایی كشور و بروز نگه داشتن ۱۲۰ دستورالعمل اجرایی و ارتقای سطح دانش مدرسان و ممتحنان، با همت شركت ملی نفت كش در مرحله اول، تعداد ۵۰ نفر از فارغ التحصیلان غیر بورسیه ای رشته علوم دریایی دانشگاه ها را بعنوان كارآموز دریایی بر روی كشتی های تحت مالكیت این شركت معرفی نماید. در همین جا ضمن تقدیر از همكاری مدیریت شركت ملی نفتكش، از دیگر مالكان و شركت های كشتیرانی دعوت می كنم تا در این طرح مهم مشاركت و ان را یك گام بلند برای تربیت دریانوردان بومی تلقی كنند.
به گفته معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی، در حوزه تعاملات با نهادهای بین المللی دریایی حسب قانون نمایندگی رسمی دولت ایران را در چندین مجمع بین المللی برعهده دارد. در این میان نقش جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی بعنوان مرجع صلاحیت دار برای تدوین و تصویب مقررات جهان شمول حوزه ایمنی دریانوردی و حفظ محیط زیست دریایی، همواره مورد توجه دولت های عضو بوده است. این نقش آفرینی در دو سطح شركت در اجلاس های فنی و تخصصی كمیته ها و شورا و دیگری همكاریهای فنی از راه برگزاری دوره های آموزشی و سمینارها تبلور می یابد.
جلوگیری از صدور قطعنامه آمریكا و امارات درباره امنیت دریای عمان و تنگه هرمز
وی اظهار نمود: در اجلاس اخیر شورای آیمو كه در هفته آخر تیرماه سال جاری برگزار شد، هیأت نمایندگی ایران در این اجلاس با حضوری فعالانه و با انجام رایزنی های فشرده با نمایندگان دولت های عضو و غیر شورا، مانع از تصویب قطعنامه ای شد كه از جانب ایالات متحده امریكا و امارات متحده عربی در ارتباط با امنیت دریانوردی دریای عمان و تنگه هرمز پیشنهاد شده بود و شورا نهایتاً به ذكر بخشی از مفاد قطعنامه در گزارش نهایی بسنده كرد.
اسلامی افزود: در ارتباط با شناورهای سنتی و ارتقای ایمنی آنها، باآنكه جایگزینی اینگونه كشتی ها بیشتر از یك دهه در دستور كار بوده، اما باوجود تسهیلات و مشوق های در نظر گرفته شده، توفیق این طرح ها به علل مختلف با فراز و فرودهایی مواجه بوده است. با این وجود، سازمان بنادر و دریانوردی همیشه پشتیبان برنامه ها وطرح های ساماندهی و نوسازی شناورهای سنتی بوده و در این راه امادگی ایفای مسولیت های خویش را داشته و دارد كه تهیه برنامه ارتقا وجایگزینی شناورهای سنتی با همكاری دستگاه های ذی ربط واز طریق كمیسیون اقتصادی هیأت وزیران همچون آنها شمرده می شود.
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار نمود: نكته دیگری كه در ارتباط با مسایل ایمنی و حفظ محیط زیست دریایی قابل اشاره است، اجرای الزامات ناشی از اصلاح كنوانسیون پیشگیری از آلودگی دریایی (MAROL) در ارتباط با سوخت كم سولفور توسط كشتی ها از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی ( دی ماه ۱۳۹۸) است. طبق این اجبار قانونی و در جهت كاهش آلودگی جوی ناشی از فعالیت كشتی ها، سوخت سنگین مصرفی ناوگان ملی دریایی كه حدوداً یك و نیم میلیون تن در سال برآورد می شود، می بایست از سطح گوگرد سه و نیم درصد به نیم درصد كاهش پیدا كند.
اسلامی اعلام نمود: سازمان بنادر و دریانوردی با درك اهمیت مبحث و با شركت فعالانه در اجلاس های آیمو در خلال فرآیند تصویب اصلاحیه، پیگیری مبحث از وزارت نفت و شركت های تابعه، شركت های كشتیرانی، سازمان حفاظت محیط زیست،، شورایعالی صنایع دریایی و مؤسسات دانشگاهی- تحقیقاتی. در این راستا، با حمایت های دولت و دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام، به روز رسانی و در صورت نیاز بازسازی پالایشگاه های كشور برای تولید سوخت و پشتیبانی از بخش خصوصی برای ورود به عرصه تأمین و یا تولید سوخت مورد نظر، در دستور كار جدی وزارت نفت قرار گرفته و مبحث همچنان در حال پیگیری است.1398/05/27
13:46:20
5.0 / 5
1901
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما