خبر خوش معاون وزیر كار برای خبرنگاران

خبر خوش معاون وزیر كار برای خبرنگاران

به گزارش هم پیما معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از اهتمام وزارت كار و سازمان تامین اجتماعی برای حل مشكل عنوان شغلی خبرنگاران رسانه ها و خبرگزاری ها برای بازنشستگی سخت و زیان آوری اطلاع داد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، حاتم شاكرمی صداقت و امانتداری را مهمترین خصوصیت یك خبرنگار دانست و اظهار داشت: خبرنگاران در شرایط سیاسی و اجتماعی متفاوتی قرار می گیرند و كار سختی است كه بتوانند در عین اینكه باید سیاست را بدانند خودشان كار سیاسی انجام ندهند چون در قلمشان و انتقال خبرشان تاثیر می گذارد.
وی اضافه كرد: هیچ جامعه ای بدون آگاهی به رشد و تعالی نمی رسد و بخشی از آگاهی كه زمینه ساز رشد و توسعه است مرهون كار خبرنگاری است و در سایه رشد و آگاهی است كه جامعه به تعالی می رسد و مردم هم با حقوقشان آشنا می شوند.
به گفته معاون روابط كار، خبرنگاران از نظر حقوق و مزایا شرایط خوبی ندارند و مبحث بیمه و سنوات و بازنشستگی از دغدغه های مهم آنها است.
شاكرمی در ادامه خبرنگاری را بر مبنای مصوبه هیات دولت جزو مشاغل سخت و بند ب آئین نامه سخت و زیان آوری ذكر كرد و اظهار داشت: خبرنگاری ماهیتش سخت و زیان آور است اما در فرآیند بررسی سخت و زیان آوری این شغل مشكلاتی است كه بخشی از آن رفع شده و بخشی دیگر در حال برطرف شدن است.
وی افزود: خبرنگارانی كه عنوان شغلی شان خبرنگاری است و كارفرمای مشخصی دارند مشكلی در سخت و زیان آوری ندارند ولی خبرنگارانی كه از بیمه اختیاری یا مشاغل آزاد استفاده می نمایند دارند مشكل دارند كه در حال بررسی و حل مشكلات آنها هستیم.
وی درباره خبرنگاران رسانه ها و خبرگزاری هایی كه عنوان شغلی آنها غیرخبرنگاری قید شده است ولی كار خبرنگاری می كنند، اظهار داشت: با اهتمامی كه وزارت كار در این زمینه صورت داده و مذاكراتی كه با سازمان تامین اجتماعی شروع كرده ایم این مشكل قابل حل شدن است و امیدواریم بتوانیم با عنایت به آنكه سختی شغل خبرنگاری بر مبنای مصوبه هیات دولت به تصویب رسیده از ظرفیت های دولت برای این منظور استفاده نماییم و حتی اگر لازم باشد ماده واحده ای را در این خصوص به مجلس ارسال نماییم.
به گفته معاون روابط كار وزارت كار، مصادیق سخت و زیان اوری خبرنگاری شامل گزارشگران، خبرنگاران، تصویربرداران و عكاسان خبری می شود و تعیین مصادیق خبری بر عهده وزارت كار گذاشته شده است.
شاكرمی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره پرداخت چهار درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور از جانب كارفرمایان و مشكلاتی كه خبرنگاران در این زمینه دارند، اظهار داشت: بر مبنای بند ۴ تبصره دو ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی چهار درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور را كارفرمایان باید بپردازند و عدم پرداخت آن خیلی از مشمولان مشاغل سخت و زیان آور همچون خبرنگاران آزاد را گرفتار مشكل كرده است. به باعث قانون كارفرمایان مكلف به پرداخت حق بیمه چهار درصدی هستند ولی چون خبرنگاران آزاد كارفرما ندارند در این زمینه مشكلاتی برایشان به وجود آمده است. این مساله در مورد خبرنگارانی كه عنوان شغلی آنها در فهرست بیمه چیز دیگری ذكر شده هم صدق می كند؛ بنابراین در حال مذاكره با سازمان تامین اجتماعی و پیگیری این مورد هستیم تا این مشكل هرچه سریع تر برطرف شود.
وی اظهار داشت: باآنكه گاها برخی افراد خود حق بیمه چهار درصدی را برای بهره مندی از مزایای بازنشستگی می پردازند ولی این مساله با بند چهار تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی مغایرت دارد كه كارفرما را مكلف به پرداخت كرده است؛ بنابراین درصدد رفع این مساله هم هستیم و مذاكراتی را با سازمان تامین اجتماعی شروع كرده ایم و تصمیم نهایی را خواهیم گرفت و چنانچه نیاز باشد ماده واحده ای را برای اصلاح آئین نامه بند ۴ تبصره دو ماده ۷۶ به مجلس عرضه خواهیم كرد.
معاون وزیر كار در انتها اظهار داشت: گزارش هایی به دست ما می رسد كه بعضی كارفرمایان در رسانه ها از خبرنگاران برای پرداخت دستمزد كمتر از مصوبه شورایعالی كار به شكل الزامی رضایت می گیرند كه از نظر وزارت كار فاقد وجاهت قانونی می باشد و آنرا به رسمیت نمی شناسد.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بر مبنای بند ب تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون كار، افرادی كه حداقل ۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب در كارهای سخت و زیان آور (مخل سلامتی) اشتغال داشته و در هر مورد حق بیمه مدت مذكور را به سازمان پرداخته باشند، می توانند تقاضای مستمری بازنشستگی كنند اما گاها مشاهده می شود كه به سبب عدم پرداخت حق بیمه از جانب برخی كارفرمایان، كارگران به ناچار پرداخت حق بیمه مذكور را در هنگام بازنشستگی برعهده می گیرند در حالیكه این مساله بعد از بازنشستگی، مشكلاتی را برای كارفرمایان بوجود می آورد چون كه افراد با طرح شكایت از كارفرما به مراجع حل اختلاف مستقر در ادارات كار اعاده حق بیمه پرداختی را كه از لحاظ قانونی كارفرما باید پرداخت می كرده مطالبه می كنند. قبل از این وزارت كار اعلام نموده بود كه در صورت عرضه درخواست متقاضیان مشاغل سخت به دبیرخانه های كمیته های استانی بررسی مشاغل سخت و زیان آور، مراتب توسط كمیته ها مورد تطبیق قرار گرفته و در صورت احراز سوابق بازنشستگی، مستمری آنها توسط سازمان تامین اجتماعی برقرار می شود1398/05/19
18:47:08
5.0 / 5
2385
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما