در دانشگاه ام.آی.تی صورت گرفت

بررسی مشكلات الكتریكی ساختمان با كمك یك سنسور

بررسی مشكلات الكتریكی ساختمان با كمك یك سنسور

هم پیما: پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی.تیˮ، نوعی سیستم ابداع نموده اند كه مشكلات الكتریكی ساختمان را با كمك حسگرهایش بررسی می كند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا و به نقل از ام. آی. تی نیوز، سیستم جدیدی كه توسط پژوهشگران دانشگاه "ام. آی. تی" (MIT) طراحی شده، می تواند ابزار الكترونیكی داخل ساختمان، كشتی یا كارخانه را بررسی كند تا قابل استفاده بودن این ابزار یا لطمه دیدن آنها را تشخیص دهد. این سیستم در آزمایشی كه روی یك كشتی صورت گرفت، توانست سوختگی سیم ها را تشخیص دهد و از یك آتش سوزی جدی پیشگیری كند.
این سیستم، به سنسور جدیدی مجهز است كه می توان داده های آنرا به سادگی بررسی كرد. این سنسور، به سادگی و بدون نیاز به برش یا جدا كردن سیم ها، به قسمت بیرونی سیم الكتریكی متصل می شود و می تواند جریان برق را در سیم احساس كند و نشانه های متمایز موتور، پمپ یا هر ابزار الكترونیكی دیگری را با تحلیل نوسانات ولتاژ آنها تشخیص دهد. بدین ترتیب، از این سیستم می توان جهت بررسی میزان مصرف انرژی، شناسایی بهبود كارآیی ابزارها و تشخیص فعال بودن یا غیرفعال بودن آنها بهره برد.
طراحی این سیستم، به صورتی است كه بتوان به راحتی و با كمی آموزش از آن استفاده نمود. این فناوری، جهت بررسی سیستم های نسبتاً كوچك الكتریكی مانند سیستم های به كار رفته در كشتی، ساختمان یا كارخانه مناسب می باشد.
این سیستم در آزمایشی كه سال قبل انجام شد، توانست حدود ۲۰ موتور و ابزار گوناگون را با كمك دو سنسور متفاوت ردیابی كند. حسگرها در این آزمایش توانستند میزان قدرت انتشار یافته از موتورها را نشان دهند و میزان دود انتشار یافته، پوسیدگی و شكستگی موتور را باز مشخص كنند.
این پژوهش، در مجله " IEEE Transactions on Industrial Informatics" به چاپ رسید.1398/01/03
15:35:40
5.0 / 5
1939
تگهای خبر: آموزش , ساخت , فناوری , كشتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما