معاون امور دریایی سازمان بنادر:

روزانه بیشتر از ۲۰۰ كشتی در بنادر ایران تخلیه و بارگیری می شوند

روزانه بیشتر از ۲۰۰ كشتی در بنادر ایران تخلیه و بارگیری می شوند

هم پیما: معاون سازمان بنادر اظهار داشت: تحریم ها محدودیت هایی را برای اقتصاد كشور به وجود آورده است اما در حوزه بندری و دریایی روال عادی بوده و روزانه حداقل ۲۰۰ كشتی در بنادر ایران تخلیه و بارگیری می شوند.


به گزارش هم پیما به نقل از شبكه خبر، هادی حق شناس در برنامه زنده روی خط خبر شبكه خبر با اشاره به اینكه از سال ۱۳۶۸ هر ساله تمامی ارگان های دریایی در بخش بازرگانی جهت بررسی مشكلات ناوگان كشتیرانی و دریانوردی مبادرت به برگزاری همایش می كنند، گفت: بخش دریا سهم به سزایی در توسعه اقتصادی كشور دارد، مشكلات صنعت كشتی سازی، سازه های دریایی و شیلات با برگزاری همایش ارگان های دریایی برطرف شده است. معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: بررسی قانون و آئین نامه های حوزه دریانوردی و همین طور ارتقاء آموزش حوزه دریانوردی از دیگر اهداف برگزاری همایش ارگان های دریایی است. حق شناس شعار این همایش را كشتیرانی بهتر در امتداد توسعه پایدار دانست و اضافه كرد: در این همایش ۲ پنل تخصصی وجود دارد كه پنل اول مربوط به آموزش، اشتغال و حقوق دریایی و پنل دوم مربوط به كشتیرانی و موانع پیش روی آن است. وی با اشاره به اینكه در این همایش چشم اندازهای سال های آینده در بخش دریایی بررسی می شود، اظهار داشت: به سبب آنكه ایران عضو سازمان بین المللی دریایی است، برگزاری چنین همایش هایی بطور قطع چشم انداز بین المللی هم دارد. معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی یادآوری كرد: از سال ۱۹۷۰ هر ده سال یك دفعه یك متر به آبخور كشتی ها اضافه می شود و به همین دلیل باید بنادر متناسب با این آبخور ساخته شود؛ الان آبخور كشتی ها در بنادر ایران از ۷ متر به ۱۸ متر افزایش یافته است. افزایش ظرفیت پذیرش كشتی ها به ۱۵۰ هزار تن حق شناس به دستاوردهای حوزه دریایی طی ۴۰ سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: قبل از انقلاب بزرگترین بند ایران خرمشهر بود و كشتی هایی با ظرفیت زیر ۲۰ هزار تن وارد این بندر می شدند، اما الان میزان ظرفیت پذیرش كشتی ها به ۱۵۰ هزار تن افزایش یافته و هر كشتی كه در آب های دنیا تردد می كند می تواند در بنادر ایران پهلوگیری كند. معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینكه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در تمامی بنادر ایران از پیمان كاران خارجی استفاده می شد اظهار داشت: امروزه در بنادر چابهار، امام خمینی و شهید رجایی از پیمانكاران و مشاوران ایرانی استفاده می شود بطوریكه در بزرگترین بندر ایران (شهید رجایی) ساخت ۱۴۰۰ متر اسكله به صورت كامل توسط متخصصان داخلی انجام شده است. وی توضیح داد: ظرفیت بنادر ایران قبل از انقلاب ۱۹ میلیون تن بوده، اما الان ظرفیت تخلیه و بارگیری كالا به ۲۳۰ میلیون تن افزایش یافته است. معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار نمود: ظرفیت تخلیه و بارگیری ما در شمال ایران قبل از انقلاب زیر ۳ میلیون تن بود، اما الان ظرفیت تخلیه و بارگیری به ۳۰ میلیون تن افزایش یافته است. حق شناس اشاره كرد: طی ۲ سال قبل ۳۰۰ میلیون تن تخلیه و بارگیری در بنادر ملكی و غیر ملكی سازمان بنادر و دریانوردی انجام شده است. ظرفیت بندر چابهار به ۸.۵ میلیون تن افزایش یافت وی به توسعه چشم گیر بندر چابهار اشاره نمود و اظهار داشت: برای توسعه بندر چابهار بعنوان یك بندر اقیانوسی گام های بلندی برداشته شده است، بطوریكه ظرفیت بندر چابهار از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن افزایش یافته و سال قبل ۱۸۰۰ متر اسكله در این بندر ساخته شده است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی یادآوری كرد: به سبب آبخور مناسب در این بندر و نزدیك بودن به اقیانوس هند كشورهای هند و افغانستان در این بندر سرمایه گذاری بسیار زیادی انجام داده اند.

وی با اشاره به اینكه ۹۰ درصد صادرات و واردات كالا بوسیله دریا انجام می شود اظهار داشت: كاهش هزینه تمام شده جا به جایی كالا و بالا بودن امنیت جا به جایی كالا از مهمترین مزایایی حمل و نقل دریایی به حساب می آید.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی به ایجاد كریدور بین المللی شمال و جنوب از بنادر شمالی و جنوبی اشاره نمود و اضافه كرد: با ایجاد این كریدور هر تن كالایی كه از ایران عبور می كند چندین اشتغال برای كشور به وجود می آورد بنا بر این باید بنادری كه در جنوب كشور وجود دارند را تقویت نماییم.

حق شناس اظهار نمود: نخستین زنجیره توسعه كشور در خیلی از كشورهای توسعه یافته حمل و نقل دریایی است بطوریكه با تقویت این حوزه توانسته اند تمامی بخش های اقتصادی كشور را توسعه دهند. وی اظهار داشت: صنعت كشتی سازی و توسعه ساخت سازه های دریایی از مهمترین اقدامات سازمان بنادر طی سال های گذشته است. معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینكه كمترین نرخ بیكاری در میان فارغ التحصیلان حوزه دریایی وجود دارد، اظهار داشت: ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دریانورد در كشور وجود دارد كه كمتر از ۱۰۰ نفر آنها بیكار هستند. وی به رتبه حمل و نقل كشتیرانی در دنیا اشاره نمود و اظهار داشت: رتبه حمل و نقل كشتیرانی و نفت كش تجاری ایران در میان سایر كشورها به ترتیب كمتر از ۲۰ و ۵ است. حق شناس اضافه كرد: هم صنعت نفتكش و هم صنعت كشتیرانی تجاری ایران در دنیا دارای جایگاه بسیار مناسبی است بطوریكه مجموع رتبه این دو ناوگان در دنیا زیر ۲۱ است. خودكفایی در صنعت كشتیرانی و كشتی سازی معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینكه در صنعت ساخت شناورهای مسافری به خودكفایی رسیده ایم، اظهار داشت: ایران در میان ۲۰ كشور توسعه یافته توانسته در صنعت كشتیرانی و كشتی سازی به خودكفایی برسد. وی به اقتصاد دریا پایه اشاره نمود و گفت: در اقتصاد دریا پایه بخش بزرگی از درآمدهای كشور بوسیله دریا به دست می آید، با عنایت به آنكه دسترسی ایران به آب های آزاد فراهم شده در حوزه ترانزیت علاوه بر امنیت درآمد هم كسب می شود. حق شناس با تاكید بر اینكه هیچ كدام از بنادر ایران تحریم نیستند، اظهار داشت: تحریم ها محدودیت هایی را برای اقتصاد كشور به وجود آورده است، اما در حوزه بندری و دریایی روال عادی رفت و آمد كشتی ها انجام شده و روزانه حداقل ۲۰۰ كشتی در بنادر ایران تخلیه و بارگیری می شوند. معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، تصریح كرد: در تعطیلات هفته گذشته ۸۳۰ هزار نفر به جزیره قشم سفر كرده اند كه این میزان سفر به یك جزیره نقش بسیار موثری در توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال برای ساكنان این جزیره دارد.

1397/11/26
22:25:25
5.0 / 5
1521
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , بندر , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما